25 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 73
30 Mart 2020 Pazartesi Bu yazı 4849 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dikkat, Müfettişler Trafikte Sizi Gözetliyor..!

Halis KAHRAMAN * (İst. FTM Basın Sözcüsü).

Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğinden eminim birçok sürücünün‘‘Eyvah artık ceza kesim oranı artacak..!’’demesine sebep olmuştur.

Neydi bu dikkat çeken yönetmelik değişikliği? Hemen söyleyeyim, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre; bundan sonra 1 yıl içerisinde ceza kesmeyen Fahri Trafik Müfettişlerinin belgeleri iptal edilecekti.

Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nde yapılan son değişiklikle bir (1) yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevi, Emniyet Genel Müdürü'nün teklifi ve İçişleri Bakanı'nın onayıyla sonlandırılabiliyor.

Yani sağımızda solumuzda kural ihlali yapan sürücülerin korkulu rüyası olan "Sivil Toplumum Aydın Yüzleri, Trafiğin Gizli Gözleri" olan Fahri Trafik Müfettişleri bir (1) yıl ceza kesmedikleri takdirde bu yetkilerini kaybedecekler.

Son dönemlerde artan araç ve sürücü sayıları dikkate alındığında,her bölgede polis ve jandarma trafik ekiplerinin olmasını beklemek zaten ‘‘ultra lüks’’ bir düşünce olacağından, adil ve doğru tespit yapan Fahri Trafik Müfettişlerine ihtiyaç olacaktır.

Bu nedenle; İçişleri Bakanlığınca trafikte sürücülerin kurallara uyup uymadığını kontrol eden Fahri Trafik Müfettişlerine, geçtiğimiz Şubat ayı sonu itibariyle 14 bin 716 kişi daha eklendi. 2019 yılsonu itibariyle sayıları 20 bin 500 olan müfettiş sayısı,yeni görevlendirmelerle Türkiye genelin de toplam da sayıları 36 bini aştı. Bu yılsonu itibariyle sayılarının 50 bine ulaşması bekleniyor.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre,sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemekle sorumlu olan yetkililere (polis ve jandarma) yardımcı olmak üzere, Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile uygun görülen kişilere, valiliklerce
“Fahri Trafik Müfettişliği” görevi verilebiliyor.

Yer ve zaman kısıtlaması olmayan müfettişler, bulundukları her yerde sürücüleri 7/24 denetleyebiliyor. Müfettişlerin araç durdurma, sürücülerle muhatap olma, belge ve evrak kontrolü yapma yetkileri bulunmuyor.
Ben de, Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin hem Yönetim Kurulu Üyesi vehem de Basın Sözcüsü kimliğimle; gerçekleştirilen bu yönetmelik değişikliğinin ve Fahri Trafik Müfettişi sayısında yapılan ve yapılacak artışın sürücülerin güvenliğine ve huzuruna katkısı olacağına yürekten inanıyorum.

Fahri Trafik Müfettişleri'nin trafik düzenine katkı sağlamak amacıyla, trafik denetimine gönüllü katılım sağladıklarını belirterek, kesinlikle sürücülere haksız ve adaletsiz ceza yazmak gibi bir niyetlerinin olmadığını bir kez daha hatırlatıyor, tüm sürücülere  trafikte kazasız günler diliyorum. 

TRAFİKTE GÜVENLİ YOLCULUK

Tahsin SENDİNÇ * Trafik Öğretmeni.

Bizler işe, memleketimize ve tatile gidebilmek için yolcu veya sürücü olarak trafiğin içinde olmak zorundayız.

Trafiğe sürücü olarak çıkacaksak aracımızın periyodik bakımını yaptırmak zorundayız. Bakımlı olan araç daha az yakıt tüketeceği için aracımızın bakımına harcadığımız parayı yakıttan tasarruf ediyoruz. Bakımlı araç ve uygun teker seçimi sağlanınca,aracı kullanacak sürücünün ruh ve beden sağlığının,yola çıkmaya uygun olması durumunda güven içinde yolculuk yapabiliriz.

Güvenli yolculuk için bizim sürücü olarak aracımıza hâkim olmamızın yolu, aracımızın lastiklerinin yol tutuşu dediğimiz karayoluna tutunmasının iyi olması gerekir. Bunun yolu ise mevsim şartlarına uygun, yıpranmamış lastik almamızdan geçer.

Her ne kadar devlet ticari olmayan araçlara kış lastiği takmayı zorunlu kılmamış olsa bile, biz aracımıza kış lastiği takamız gerek.

        Başkasının kullandığı araçta yolcu olarak seyahat etmemiz gerektiğinde, güvenilir firmaları tercih etme dışında,belirleyici olabilme imkânımız yoktur. Hal böyle olunca iş devlete düşmektedir. Devlet yürürlükte olan yasalara göre gereken denetimi yapması ve kurallara uymayanları tespit edip yasada öngörülen cezayı tatbik etmelidir.

Ülkemizde yolcu taşımacılığında kullanılan araç sayısı emsal ülkeler ile mukayese ettiğimizde bir hayli fazladır. Firmalar bazen uçak biletleri çok ucuz olduğu için uçaklar ile bazen de diğer firmalar ile yoğun rekabet içindedirler.

Bu ortamda otobüs firmaları kar edebilmek için şoför seçerken seçici davranmamakta ve otobüsü ara vermeksizin sefere çıkarmaktadır. Dinlenme imkânı bulamayan şoför ve yeterli bakımı yapılmamış otobüs trafik kazasına davetiye çıkarmaktadır.

Günümüzde ilkokul mezunu olan şoförler de yolcu otobüsü kullanmaktadır. Eğitim seviyesi düştükçe tehlike algısı da düşeceğinden,biran önce daha eğitimli şoförleri istihdam etmemiz daha isabetli olacaktır.

Eğitim seviyesi yükselmiş olan şoför,trafik kurallarını daha iyi özümseyecek ve tehlikeyi zamanında algılayıp önlemini alacak ve kazaya karışmayacaktır.

         Trafikte denetleme yetkisi devletindir. Devlet denetleme yetkisini gerektiği gibi yapmadığı için yolcu otobüsleri kazaya karışınca can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır. Bu itibarla devletin kolluk ve Fahri Trafik Müfettişleri ile gereken denetimleri eksiksiz yapmalıdır.

Denetleneceğini bilen şoför ve otobüs firması tedbiri elden bırakmayacak ve kazaya karışmayacaktır. Denetimler şeffaf olmalı ve şoföre suçunun ne olduğu izah edilerek cezası tebliğ edilmelidir.

Kolluğun plakaya ceza yazması son bulmalı, trafikte suç işleyen kişi suç işlediği yerde durdurulup suçunun ne olduğu yüzüne karşı söylenerek, ehliyetine ceza yazılarak işlenen suça göre ceza puanı uygulaması da gerçekleşmelidir.

Bu uygulama gerçekleştiğinde verilen cezanın eğitici olması ve ceza haksız yere uygulanıyorsa,kişiye savunma hakkı verilmelidir.

       Demiryolu ile yolcu taşımacılığı yeterince gelişmediği için bizler mecburen karayolunu tercih etmek zorunda kalıyoruz. Ekonomik imkânı olanlar kendi aracıyla imkanı olmayanlar ise otobüs ile yolculuk yapmaktadır. Devlet denetim yetkisini şimdiye kadar gerektiği gibi kullanmamıştır. Rekabet ortamında kar etmek isteyen firmalar fırsat bulduğunda yasaların dışına çıkmışlar ve trafik kazalarına sebep olmuşlardır. Geçen hafta İşçileri Bakanı bazı otobüslerde tek şoför olmasına rağmen birden fazla sürücü belgesi kullanıldığının tespit edildiğini ve 2020 yılında otobüslerin daha sık denetleneceğini açıklamıştır.

        Karayolunda daha güvenli yolculuk yapabilmemiz için devletin ve otobüs firmalarının şoförleri ve araçları düzenli olarak denetlemesi gerekir. Özellikle şoförlerin ruh ve beden sağlığı bire bir muayenelerde ve daha sık yapılmalıdır. Şoförün ruh halinde psikolojisinde olumsuz bir gelişme tespit edildiğinde hemen direksiyondan alınıp geri hizmete verilmelidir. Hali hazırda uygulanan Psikoteknik muayene ruh ve beden sağlığı kontrolü için yeterli değildir. Unutulmamalı ki şoför sağlıklı olmaz ise o otobüs ile yolculuk güvenli olmaz. 

Araç Sahipleri Dikkat! ‘’Trafiğe Çıkmadı Ama Ceza Yedi!!!’’

 

Gün geçmiyor ki sosyal medyada, trafik cezasından bahsedilmemiş olsun!Bu paylaşımlara iştirak eden vatandaşların sosyal seviyeleri ise vasat düzeyden itibaren akademik kariyer sahibi kişilere kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

“Evimden dışarı adımımı atmadığım ve hiç bilmediğim bir yerinde, hız limitini aşmaktan 598 TL para cezası geldi. Orada bulunmadığımı nasıl ispat edilir ki?”ifadeleriyle paylaştı.
‘Orada değildim!’
Milliyet’in ulaştığı Prof. Esmer,
“8 Şubat’ta Kurtköy Bağlantı Yolu’ndan aşırı hızla geçmişim!Hâlbuki o gün kar yağmıştı ve hiç evden çıkmamıştım. Önceki gün tebligat elime ulaştı. Hiçbir resim veya belge yok. O gün evde olduğuma dair cep telefonu kayıtlarıma bakabilirler. Şahitlerim var, eşim ve komşularım. Ama artık ne yapalım, itiraz edeceğiz”diye konuştu.

‘Delillerle kanıtlamaları gerekiyor’
Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, mağduriyetlerle ilgili yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Sürpriz EDS ve trafik cezası ihbarı alan tüketicilerin ilk yapmaları gereken, ceza tutanağında belirtilen plaka, araç markası, aracın rengi, ihlalin gerçekleştiği tarih ve saati kontrol etmek olmalı.
Herhangi bir şüphe durumunda yani tüketici o tarih ve saatte öyle bir hata yapmadığına eminse,cezayı gönderen kuruma derhal yazılı olarak başvurup, gerekçelerini belirtmek suretiyle tutanağın iptalini talep etmeli.
Ayrıca tüketici, ceza ihbarını tebellüğ ettiği tarihten itibaren en geç 15 gün zarfında, gerekçelerini ve delillerini eklediği dilekçeyle Sulh Ceza Mahkemesine başvurup, ceza tutanağının kaldırılmasını isteyebilir.
Ayrıca bu cezalar EDS tarafından tespit edilmişse, ekran görüntüsü vardır. Eğer trafik ceza tutanağı, Fahri Trafik Müfettişi veya yetkili kamu personeli tarafından düzenlenmişse, cezaya muhatap olan tüketici, o kusuru kendisinin yapmadığını ispatla yükümlüdür.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Ocak 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net