28 Şubat 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
Koronavirüs, Gelelim Kırıkkale’ye
31 Mart 2020 Salı Bu yazı 24321 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bütün dünya da olduğu gibi ülkemiz de ve şehrimiz de en öncelikli konumuz yeni tip korona virüsü, Covid-19…

Hastalık mı?

Biyolojik savaş mı?

Bilmiyoruz!

Ancak yüz yıllar sonra dahi tartışılacak bir komplo teorisi döneminin içinden geçiyoruz. Dünya Savaşları dahi yaşanırken ticaret gibi hayatın olağan akışında olmazsa olmaz olan şeyler hiçbir zaman durmamıştı.

Ülkeler hatta şehirlerarası seyahatler hiç bu kadar kısıtlanmamıştı. İlacı, aşısı olmayan, nereden çıktığı da sadece tahmin edilebilen bir virüs bütün dünyayı, ülkemizi ve şehrimizi adeta kendisine esir aldı.

Hafife almamak gerektiği gibi, panikte yapmamak gerekiyor. Temassız ve hijyen olmak olmazsa olmaz. Tedbirler her zaman en üst seviyede olmalı. Çünkü daha 10 gün önce bu hastalığı taşıyanlar yalnızca yurt dışından gelenler iken bugün taşıyıcı belki de sizsiniz. Kim covid-19 hastası bilmiyoruz, çünkü illet bir hastalık evvela vücuda sızıyor, sonra saklanıyor, güçlendikten sonra da ortaya çıkıyor. Güçlenene kadar da hem hastanın vücudunu ele geçiriyor hem de başka insanlara bulaşıyor. Hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu yazmadan bu yazıya başlayamazdım. Biliyorum her gün televizyonlarda saatlerce bu hastalığı anlatıyorlar.

Devletimiz süreci sizce nasıl yönetiyor? Birçok konuda şeffaflık en ön planda iken bazı konular ise aşırı gizli tutuluyor. Örneğin günlük test, vaka ve ölüm sayısı verilirken, hiçbir şekilde hastaların kimlik, şehir ve vefat edenlerin defin bilgileri verilmiyor. Bu bilgilerin gizli tutulmasının tek bir sebebi var o da o şehirlerde panik ortamı oluşmasını engellemek ve o şehirlerden başka şehirlere göçün önünü kesmek. Çünkü paniğe kapılan halk başka şehre giderse ve gidenlerin içerisinde olan taşıyıcılar bu kez o bölgeyi riskli hale getirirler. İtalya bunu çok acı bir şekilde yaşadı.

Bu aşamada bildiğimiz ve sizin de bilmenizde sakınca olmayan konu covid 19 hastalığının bütün şehirlerimizde görülmüş olması. Yani 81 ilin tamamında covid 19 hastası var daha açıklayıcı bir dille Kırıkkale’de de bu hastalığa yakalanan vatandaşlarımız var. Bunu bilip buna göre yaşarsak krizi en az hasarla atlatırız ancak bunu bilip paniğe kapılırsak ve insanların da paniğe kapılmasına neden olursak kendimize, ailemize, yakınlarımıza hatta tüm insanlığa karşı büyük bir vebalin altına girmiş oluruz.

Elbette bu tür süreçlerde vatandaşlar, krizden çıkartması için devletinin gözüne bakıyor. Tabi ki bu beklentiler sonuna kadar haklı beklentiler. Bana kalsa top yekun bir sokağa çıkma yasağı ile yurt genelinde tüm hastaların tespit edilip karantina altına alınmasından yanayım. Ancak birçok nedenden dolayı devletimiz bunu yapmıyor. İşler çığırından çıkarsa “İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın” ilkesi bu yasak da elbette masaya gelecektir. Ancak işlerin çığırından çıkmaması için bakanlıkların önerilerine fert fert uymamız gerekiyor.

Gelelim Kırıkkale’ye…

Ne durumdayız sizce? Hemen şunu söyleyeyim paniğe kapılmamamızı gerektirecek bir durum söz konusu değil. Testler yapılıyor, vakalar tespit ediliyor, karantina ve tedavi süreci başlıyor. Yoğun bakım, hasta yatağı, solunum cihazı, test kiti gibi hiçbir eksiğimiz bulunmamakta. Devlet dairlerimizin tamamı alınabilecek bütün önlemleri almış durumdalar. Sayın Valimiz Yunus Sezer, sürecin başından bu yana evreleri an be an takip ediyor ve süreci yönetiyor. Devlet kurumlarında üst düzey bir ciddiyet söz konusu, aynı ciddiyeti vatandaşlarımız da taşırsa çok hafif hasarlarla bu işi atlatabiliriz.

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, covid-19 hastalığına karşı tüm kurumları seferber etmiş durumda. Örnek verecek olursak, sağlık çalışanlarının görev yaptıkları sağlık tesisine en yakın kamu sosyal tesisinde ve misafirhanelerinde ücretsiz konaklayabilecekler. Sağlık çalışanlarının konaklayabilmesi için Öğretmenevi, MKE Lokali, Gençlik spor tesisleri, Polisevi, Milli Eğitim Uygulama oteli faaliyet gösteriyor. Hastaneye Koronavirüs şüphesi ile gelen hastalar, diğer hastalardan tecrid edilerek bir diğer alanda tedavi sürecine alınıyor. Evde sağlık hizmeti veren 7 ekip görevlerine olduğu gibi devam ediyor. Yurt dışından gelebilecek vatandaşları karantina altına almak adına, KYK yurtları hazır şekilde bekletiliyor. 37 merkezde olan test kitinin bir tanesi Kırıkkale Üniversitesinde hizmete başladı. Daha önceden test sonuçları Ankara'dan 2 günde gelir iken buradaki test kiti sayesinde 4 saatte sonuca ulaşılabiliyor. Teşhis konularak, tedavi sürecinin başlaması, sonucu olumlu yönde etkiliyor. Ateş, Solunum yetmezliği ve öksürük sorunu yaşayanlar İhtisas Hastanesine müracaat ederek tedavi olabilmekte...

Yaklaşık 1000 kişi evinde sağlık ekibi ile hizmet almakta. Şehrimizde yeteri kadar sağlık personeli var. Bu personelin 3'te 1 kapasite ile çalışmalar devam ediyor.

Öte yandan Kornavirüsten dolayı Ankara'ya sevk edilen hasta yok. Kırıkkale’de yakından takip edilen hastaların olduğunu söylemek gerekir.Bir başka önemli konu ise şehrimizde ilk andan itibaren Bilim Kurulu oluşturuldu.  Sağlık İl Müdürü Dr. Murat Ağırtaş başkanlığında 13 kişiden oluşan bilim kurulunda enfeksiyon hastalıkları, halk sağlığı gibi doktorlardan oluşuyor ve bu bilim kurulu sürekli olarak toplanarak uygulanacak olan yasaklar ve alınması gereken önlemler hakkında kararlar alıyorlar.

Hastalık ile ilgili yürütülen çalışmalar bunlar. Bunun yanında hastalığın yayılmayışını önleyici olarak Kırıkkale Valiliğince geniş çaplı çalışmalar yapılıyor. Bütün devlet daireleri dezenfekte edilmiş durumda. Çalışma saatleri risk gurubundaki çalışanlara göre ayarlanmakta. Bunun yanında evde kalan vatandaşlara Kırıkkale Vefa Sosyal Destek gurubu 40 ekibi ile sahada çalışıyor. Polis, zabıta, AFAD gibi kuruşların personelleri aracılığı ile 65 yaş üstü vatandaşların tüm ihtiyaçları evlerine götürülüyor. Şuan 40 olan ekip sayısı ihtiyaç olması halinde kat be kat artırılacak durumda ve alt yapısı hazır.

Kırıkkale Belediyesi Başkanı Mehmet Saygılı talimatı ile bir kurul oluşturuldu. İlimizde bulunan tüm okullar, camiler, yurtlar, Kuran kursları, taksiler, servisler, toplu taşıma araçları, tüm kurum ve kuruluşlar, hastaneler ve çevreleri, belediye hizmet binaları, belediyeye ait araçlar, parklar ve bahçeler, caddeler, sokaklar, bankalar ev ATM'leri, duraklar, otogar, tren garı ve Pazar yerleri dezenfekte edilmiş durumda. 108 personel ile tüm şehirde mahalleler, cadde ve sokaklar dezenfekteli sular ile yıkanmakta. 60 yaş üstü, kronik hasta, hamile veya engelli personelin tamamı izne ayrıldı. Temizlik çalışanlarına maske ve eldiven dağıtıldı. Parklarda bulunan kamelyalar kapatıldı yada şeritler ile kapatıldı. Pazar tezgahlarının arası 3 metre olacak şekilde ayarlandı.  600 aileye gıda yardım kolisi ulaştırıldı.

Evet, Kırıkkale Valiliği ve Kırıkkale Belediyesi yaygını önlemek amacı ile bu tür çalışmalara imza atıyorlar. Sağlık İl Müdürlüğünün faaliyetlerini de yukarıda belirttik. Yeterli mi? Değil! En büyük eksiğimiz her şeyi devletten beklememiz. Bir sokağa çıkma yasağının geciktiğini düşünen vatandaş olarak söylüyorum. Hepimiz sokağa çıkma yasağı gelsin diyoruz da peki biz neden sokağa çıkıyoruz?

Son olarak bil hassa sosyal medyadan kime neye ait olduğu belli olmayan internet haber sitelerinden uzak durun. O kadar şok edici haberler paylaşılıyor ki korkmamak elde değil. Sanki birileri tarafından bir kaos oluşturulmak isteniyor. Sürekli korku dolu senaryolar, gerçekmiş gibi halka aksediliyor. Lütfen resmi açıklama olmadan veya devletin resmi gazetecisi olmadan yapılan hiçbir habere inanmayın. Çünkü ben araştırdım tamamına yakını yalan haber.

Sağlığınıza dikkat edin, evden zorunlu ihtiyaçlar harici çıkmayın. 14 kuralı aklınızdan çıkartmayın. Sevdiklerinizle ailenizle beraber vakit geçirin. Hani hep ailemle vakit geçirmek istiyorum da vakit olmuyor ki, yorgun argın gelip yemek yeyip, tv izleyip yatıyoruz diyordunuz ya. Alın size zaman, yorgunda değilsiniz, televizyon izleyecekte, ailenizle sohbet edecekte, çocuklarınızın dersleri ile ilgilenecekte zamanınız var. doya doya yaşayın çünkü kısa bir zaman sonra bu hastalık bittiği zaman o hayatın anlamsız karmaşası ve koşuşturmasının içinde bulacağız kendimizi.

Sağlıklı kalın…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Gözde   -  31-03-2020 - 14:33
Herşey güzel hoş evden de çıkmıyoruz yalnız neden ilk kapattıkları esnafları düşünen yok neden kimseden ses çıkmıyor erteleme denildi bankalar 2 katı faizle erteleme yapıyor cepte para bitti bizim sesimizi kim duyacak peki abi firma sahipleri kobilere güzel destekler sundular peki biz ne yapacağız ondan bundan dilenecekmiyiz neden destek vermiyorlar kimse halimizi sormuyor 3 haftadır dükkan kapalı ne yeyip ne içiyorsunuz demiyor
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Şubat 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net