30 Haziran 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
FATİH HARBİYE’DE NESİL ÇATIŞMASI
01 Nisan 2020 Çarşamba Bu yazı 22735 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Cumhuriyet dönemi ilk romanlarında genelde temel kurgu, Doğu Batı çatışması üzerine oluşturulur. Özellikle de Batı hayranlığı göze çarpar. Peyami Safa’nın Fatih Harbiye’si bu romanların aksine Doğu tezini önceleyen bir eserdir.

Romanın asıl kahramanları Neriman ve Şinasi’dir. Her ikisi de konservatuvarda okuyan öğrencidir. Yedi yıldan beri arkadaştırlar. Ancak son zamanlarda Neriman’ın tavırlarında bir değişiklik vardır. Giyim kuşamı, makyajı, tuvaletleri farklılaşır. Okula gidiş gelişi azalır. Neriman’ın hallerindeki bu farklılık Şinasi’nin gözünden kaçmaz. Neriman, akşamları da eve geç gelmeye başlar. Bir gece babası Faiz Bey, kızının bir taksi ile evlerine bırakıldığına şahit olur. Baba, bu duruma çok kızar. Neriman babasına, kız arkadaşı ve abisi tarafından bırakıldığını söyler. Neriman yalan söylemiştir. O gece, yeni erkek arkadaşı Macit tarafından bırakılmıştır.

Neriman; yaşadığı semti, gezdiği yerleri, elindeki kanunu ve udu Doğu kültürünün bir parçası olduğu için eleştirir bir hale gelmiştir. Batı hayranlığı ve alafranga yaşam tarzı özentisi her geçen gün artan Neriman, eleştirilerini söylemekten de çekinmemiştir.

Yeni bir hayata özenen Neriman, zengin muhitlerin uğrak yeri olan bir pastanede Macit ile buluşmaktan çekinmez. Burada Macit, Neriman’ı ve arkadaşı Fahriye’yi baloya davet eder. Romanın bundan sonraki kurgusu balo merkezli gelişir.

Baloya gitme hazırlıkları yapan Neriman, burada giyeceği kıyafeti alabilmek için türlü şaklabanlıklarla babasının gönlünü almaya çalışır. Ailesinin maddi durumunun kötü olması, isteklerinin gerçekleşmesinde olumsuz rol oynamaktadır. Zaman zaman Neriman bu gelgitleri yaşar.

Neriman’daki bu Batı hayranlığı mütemadiyen devam eder. Hatta daha ileriye giderek Şarklıları kediye; Garplıları da köpeğe benzeten Neriman, Şarklıların tembel, miskin, uyuşuk, lapacı, hayalperest; Garplıların ise diri çevik, atılgan işe yarar olduğunu söyler. İçinde yaşadığı semti, kedi özelliklerine benzeterek küçümser ve miskin insanlardan nefret ettiğini söyler.

Neriman’daki Batı hayranlığı yedi yaşından sonra İstanbul’a yerleşmesiyle, büyük dayısı ve kızlarının tesiri ile gelişmeye başlar. Bu duygular, haberi olmadan Batı hayranlığının zihninde yerleşmesine zemin hazırlar. Şinasi’de Doğu’yu; Macit’te Batı’yı gören Neriman, bu ikisi arasında gidip gelir. Ne Doğu’dan kopabilir ne de tam olarak Batı’ya bağlanır.

Bu durumdan oldukça rahatsız olan Faiz Bey, kızı Neriman’dan Şinasi ile evlenmesini talep eder. Neriman henüz hazır olmadığı gerekçesiyle bu öneriyi üç ay erteler. Bu arada içindeki balo isteği depreşir; ta ki Şişli’de oturan dayısının kızlarını görmeye gidinceye kadar. Burada, dayı kızlarından, bir Rus kızının acıklı hikâyesini dinleyen Neriman’ın bir anda bütün dünyası yerle bir olur. Neriman’a anlatılan olayda geçen Rus kızında kendisini; Rus artistin şahsında Şinasi’yi; Rum gencinin şahsında da Macit’i bulur.

Bu duygularla eve gitmek üzere ayrılan Neriman tramvayda Macit’le karşılaşır. Macit’i yapmacık, kayıtsız, alaycı ve soğuk bulan Neriman bir anda baloya gitmemeye karar verir. Dayı kızlarının anlattıkları yaşanmış hikâye, üzerinde büyük tesir bırakır. Baloya gitmeyeceğini babasına müjdelemek için tramvaydan iner inmez eve koşar. Evde babasını bulamaz. Babası, arkadaşları Ferit’in evine musiki ve güncel konuları mütalaa etmek üzere gitmiştir. Kızının da buraya gelmesini evin hizmetlerini yürüten Gülter’e tembih etmiştir.

Neriman yemekten sonra Ferit’in evine geçer. Burada şiddetli bir Doğu-Batı, alaturka-alafranga kültür tartışmasının içinde kendisini bulur. Şinasi tartışmalar içerisinde ayağa kalkarak, Batılılaşmanın bir şekilden ibaret olduğunu, bu şekilciliğin bazı kızları züppeleştirdiğini hatta sükût ettirdiğini söyler. Neriman bütün bu söylenenlerin muhatabının kendisi olduğunu düşünerek renkten renge girer, tir tir titreyerek sinir krizleri geçirir. Neriman’ı başka odaya alarak sakinleştirirler.

Neriman sakinleştikten sonra diğer odadan musiki sesi duyar. Bu odaya geçer. Bütün gözler bir anda Neriman’a çevrilir. Neriman ud çalmak istediğini söyler. Herkeste az önce yaşanan hadisenin tesiri vardır. Bir saate yakın fasıl devam eder.

Gece geç saatlerde, taksiyle evlerine gitmek üzere Ferit’ten ayrılırlar. Neriman ve Şinasi evlerinde rahat bir uykuya dalar. Faiz Bey eline aldığı Gazali kitabını okuyarak o da uykuya dalar. Nesil çatışmasının yaşandığı bir roman, bu şekilde mutlu bir sonla nihayete erer.

***

Koranavirüs sebebiyle evde kalmaya ve durumu fırsata çevirerek bol bol kitap okumaya özen gösteriyoruz. Devletimizin yetkililerinin sözlerine harfiyen uyuyoruz. Ülke olarak birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sıkıntı yoktur. İnşallah, el birliği ile bu musibeti de atlatacağız. Onun için diyoruz ki: Evde Kal Türkiye…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net