17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ACİL SOSYAL FON
01 Nisan 2020 Çarşamba Bu yazı 16487 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yaradan Rabbimin insanlığın başına bir bela olarak gönderdiği ve maalesef ülkemizin değil tüm insanlığın mücadelede yetersiz kaldığı virüs ile ilgili olay gündemin tek konusu olmaya devam ediyor.

            Ne yazık ki Dünya’da bu belanın başımıza getirdiği vakalar ölümler de bir o kadar hızla yayılmaktadır.

            Bu ölümlerin önüne geçmenin tek çaresi şimdilik kişisel hijyenin hemen yanında evde kalmak ve dışarı çıkmamaktır. Dışarı çıkılmayacak ki sende varsa başkasına bulaştırma, eğer sende yoksa başkaca bu illete tutulmuş olanlardan kapma bu hastalığı.

            Peki, öyle mi yapıyoruz?

            Hayır, hem de kocaman bir hayır.

            Sanki bu olayın şakası varmış ve dünya bu şaka ile kamera şakası oynuyormuş gibi geliyor bazılarına.

            “Arkadaş dikkat et.” “Sevdiklerin için dikkat et.” “Sevenlerin için dikkat et.” Et ki senin yüzünden etrafına, bu bela yayılmasın.

            Evde kal dedik kalmaya lütfen devam edin dedik.

            Elbette bazı şeyleri bilenlerdenim. Evde kal, kal da günlük işlerde çalışıp, günlük para kazanan ne yapacak, onlar günlük çalışmazsa nasıl evlerine ekmek getirecek denecek. Bir berber, bir terzi, bir amele, bir simitçi, bir küçük esnaf kardeşim ne yapacak bur durumda. Hepsinde haklısınız. İnşallah büyük devletim bu konuda da elinden geleni yapacak.

            Ama âcizane bir önerim var. Belki Kızılay, belki diyanet, belki illerin valilikleri bir kampanya başlatmalı. Elbette halen var olan devlet ve belediye destekli olarak sosyal yardım ağını genişletmeli ve bu günlerde dışarı çıkmayan günlük kazanıp harcayan insanlara bir yardım fonu oluşturmalıdır.

Her zaman değil sadece bu günde sıkıntısı olanları ayrıca tespit edip onlara bu fondan ayrı bir yardım yapılmadır. Elektrik, su, telefon faturalarının ötesinde mutlaka gıda yardımı da yapılmalı ve onların bu dar gününde destek olunmalıdır. Dediğim gibi bu fonu devlet destekli bir kurum yapmalıdır.

Gerekirse uzun vadeli ve uzun süre geri ödemesiz olarak devlet bankaları koşulsuz olarak kredi vermeli ki evde kal dediğimiz insanlar evlerinde ve kafaları dinç olarak kalsınlar.

Aslında gönüllük esasına göre olmalı ama baktınız olmuyor zorunlu olarak maaşlı kişilerden de bu fona destek olarak mutlaka kesinti yapılmalı ve o kişilerin ve ailesinin bu günleri atlatması sağlanmalıdır.

Bazı belediyelerin yapmış olduğu veri tabanından bu konuda faydalanabilir. Bu işin iktidarı muhalefeti olmaz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı bu veri tabanını oluşturmuş ve yapıyor. Aynı şekilde Diyarbakır’ın kayyum ile atanan Belediye başkanı yapmış. Aslında görüştüğümüz bazı il ve ilçe belediye başkanlarından da bu konuda adım atanlar var. Allah(cc) razı olsun. Ama bu konu daha profesyonelce ve daha kapsamlıca yapılmalıdır ki kendisine ulaşılmayan kişi kalmasın.

Zira Gönlü altın gibi değerli insanların kurduğu ve halen fakir fukaranın en büyük destekçisi olan ve bendenizin de siyasete girmeden önce gönüllü müdürlüğünü yapma şerefine erdiğim Beşinci Mevsim yardım derneğinde biz bu geniş kesime yardım yapma ve veri tabanı oluşturma konusunda bir mesafe almış durumdayız. Bu fonu oluşturacak insanların bu dernekten yardım almasını öneririm.

Komşusu açken tok yatan bizden değildir. Ama karşı komşumuzun bile ne çektiğini bilemez bir hale geldik. Apartmanlarda kimin ekmeği var kim geçici veya özel sektörde çalışıyor, kim bu virüs krizinde işinden oldu bilemez durumdayız.

O halde tıpkı Osmanlının güzide bir geleneği olan “ askıda somun” geleneği gibi; Verenin de alanında deşifre olmadığı bir sistem ile ve dediğim gibi devlet destekli bir kurum vasıtası ile acilen bir fon oluşturulmalıdır. Devlet destekli olması güvenirliliği ve bilgiye çabuk ulaşmayı sağlar. Ayrıca eleman anlamında da destek olur. Ve elbette gerekiyorsa zorunlu olarak maaşlardan yapılacak kesinti için taban oluşturur.

Bu süreçte işini kaybedip, aşını yitirenlere bu destek acilen sağlanmalı ve bu fonun genişletilmesi ile gerekirse sosyal izolasyonun daha üstü yani sokağa çıkma yasağı dahil uygulanmalı ki şu beladan tez zamanda kurtulalım.

Bu arada ilimizin iftiharı olan Sadettin Saran beyin yapmış olduğu destek eminim herkesin unutmayacağı bir jest oldu. Allah(cc)razı osun.

Birde biz içerideyken işi nedeniyle dışarıda olanlar var. O kahramanlara bir sonraki yazıda inşallah yer verelim.

Selam ve dua ile… 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ÇINAR  -  03-04-2020 - 11:25
Milli dayanışma kampanyasında 1 Nisan itibariyle 552 milyon 529 bin 912 TL bağış toplandığı açıklandı. Kampanyaya katılım için yaklaşık 1 milyon 830 bin 79 kısa mesaj (sms) atıldığı öğrenildi.
Hatice   -  02-04-2020 - 09:41
Doğru bir yazı ve develet başlattı bu yardımı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, \"Amacımız alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilave destek sağlamaktır. Muhtarlıklarımızı da devreye alarak, kampanyada toplanan paraların en doğru şekilde yerine ulaşmasını temin edeceğiz. Meclis’teki tüm milletvekillerimizi, AK Parti başta olmak üzere tüm partilerimizin teşkilatlarını, tüm belediye başkanlarımızı, bürokratlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyoruz.\" dedi. İlk bağışı da kendisi yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 maaşını kampanyaya bağışladı.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net