26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
TÜRK OCAKLARI EŞRAF BULUŞMALARI
06 Nisan 2020 Pazartesi Bu yazı 12919 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türk Ocaklarının her ay düzenli olarak yaptığı Eşraf Buluşmalarının dördüncüsü Kale Medya Grup Tesislerinde gerçekleştirildi.

Düzenli olarak her ayın ilk cumartesi günü saat 14.00 gerçekleştirilen Eşraf Buluşmalarında Kırıkkale’nin sorunları konuşuluyor.

Sorunların ele alındığı çalıştay yöntemi şöyle belirlenmiş;

-          Her katılımcının tespit ettiği sorun/neden kağıtlara yazılıyor ve tespit edilen sorunların tamamı askıya alınıyor.

-          Askıdaki sorunlar oylanıyor en yüksek oyu alan 5 sorun/neden tespit ediliyor.

-          Tespit edilen her sorun/neden için katılımcılar tavsiyede bulunuyor.

-          Tavsiyeler askıya alınıyor ve oylanıyor. En yüksek oyu alan tavsiye belirleniyor.

 

 Böylelikle çalıştay konusuna ilişkin en önemli 5 sorun/neden ve buna ilişkin tavsiye tespit edilmiş oluyor. Yaklaşık 2 saat kadar süren çalıştay da bu güne kadar ele alınan konularda çok önemli tespitler ve tavsiyeler elde edildi.   

Eşraf Buluşmalarının amacının “Sessiz Çoğunluğun Sesi Olmak” olduğunu ifade eden Türk Ocakları Kırıkkale Şube Başkanı Doç.Dr. Halil Murat ÜNVER yapılan samimi çalışmaların Kırıkkale halkının sorunlarını dile getirmek ve çözüm yolları sunmak için bir platform meydana getirmek olduğunu söyledi. Yapılan çalışmaların Türk Ocağının üst kimliği gereğince Kırıkkale halkının sorunlarını ve bu sorunlara ilişkin tavsiyeleri ürettiğini, Kırıkkale’lilerin dışında kimsenin karşısında ya da tarafında olmadıklarını sözlerine ekledi.

Eşraf Buluşmalarının ilkeleri şu şekilde belirlenmiş,

-          Eşraf Buluşmalarının gayesi Kırıkkalelilerin sorunlarını konuşmak, sorun/nedenleri tespit ve tavsiyede bulunarak farkındalığı artırmaktır.

-          Eşraf Buluşmaları hiçbir kurum ve/veya kimseyi taraf veya karşı değildir.

-          Eşraf Buluşmaları siyasi bir gaye gütmez,

-          Katılım gönüllülük esası ile gerçekleştirilir. Kırıkkale’de yaşayan konu hakkında bilgi ve fikir sahibi herkes katılabilir. Bunun dışında katılım için herhangi sınırlama yoktur. Konu ile ilgili hemşehriler özel olarak davet edilebilir.

-          Eşraf Buluşmalarında sorun/neden ve tavsiye belirlemeler geliştirilen demokratik bir yöntemle yapılır. Çalışma evrakları arşivlenir.

-          Toplantı bir moderatör tarafından yönetilir. Moderatör görüş bildirmek isteyen herkese uygun bir süre söz hakkı verir, mümkün olan en kısa zamanda toplantıyı amacına ulaştırmak üzere toplantıyı yönetir.

-          Saygı ve nezaket esastır.

-          Bir sonraki toplantı konusu katılımcıların tavsiyesi ve oy çokluğu ile belirlenir.

 

RÖPORTAJLAR

 

HALİL YILMAZ -ABDULLAH VURAL

Türk Ocakları kuruluş gayesine uygun olarak Türk örf ve adetlerini daima toplumun gündeminde tutup üretim ve tüketim dengesinde yöre halkının yaşamına çözüm üretme konusunda Kırıkkale genelinde yeni bir gündem belirlemiş ve 2020 yılının ilk gündemi “Eşraf Toplantıları” düzenleyerek her ay bir konuyu masaya yatırıp sorunları eni boyuna tartışmaya açarak sorunlara aynı zamanda da çözüm önerilerini de beraberinde sunmaktadır.

Her ayın ilk Cumartesi saat 14.00’de yapılan bu çalışmaya Kırıkkale halkından kişi ve kuruluşlardan, STK’lardan sosyal medya aracılığı ile her kesimi davet ediyoruz. Herkese ve her kesime eşit mesafedeyiz. Burada önceliğimiz ortak akıl ile Kırıkkale’de iyi gitmeyen hangi problem görüşerek, katılımcıların hepsine eşit söz hakkı verip sorunların yanında çözüm önerileri de sunulmaktadır.

Eşraf Toplantıları sıra ile; Çiftçi ve Hayvancılık sektörünün sorunları, Esnafın Sorunları, Resmi okulların ve eğitim sisteminin sorunları, Özel eğitim öğretim sistemi ve okulların sorunları şeklinde ele alınmış olup, sonuçlar sosyal medyada paylaşılmıştır.

Yöresel sorunlarla ilgili be çalıştayların Kırıkkale’de ki kurumlar tarafından kendilerini ilgilendiren konularda duyarlı olduklarını da müşaade etmiş bulunuyoruz.

Bu çalıştayların sosyal medya da yazılı basında da ses getirmiş olması bizleri memnun etmektedir. Kırıkkalemizin problemlerine duyarlı olan herkese, her kesime, fikir ayrılığı gözetmeksizin teşekkür ediyoruz. Ayrıca her geçen gün ilginin arttığını görmek bizleri memnun etmektedir.

Ortak akıldan her zaman olumlu ve faydalı sonuçlar çıkmaktadır. Türk Ocağının sorunlar ve çözüm önerilerinin tespiti konusunda ortak akılı kullanarak sonuç bildirilerini hazırlamaktadırlar. Her ayın sorunu masaya yatırılıyor. Tüm katılımcıların her biri beş tane yazılı sorunları teklif ediyor. Oylanan beş sorunun arkasından önerilen çözümlerde oylanarak ortak karar paylaşılmaktadır.                 

 

ŞEVKET ÖZSOY

Hem Türkiye’nin hem de Kırıkkale’mizin en eski Sivil Toplum Örgütü olan Türk Ocakları yıllardır kuruluş misyonu olan Türklük bilinci için çalışmalarına devam ederken aynı zamanda bu birikimlerini Kırıkkale’nin farklı alanlarındaki sorunlarını çözüme kavuşturma noktasında fikir üretmeyi de kendisine gaye edinmiştir.

Türk Ocakları Kırıkkale şube başkanı Doç. Dr. Halil Murat ÜNVER’in sevk ve idaresinde ayda bir düzenlenen “Eşraf Toplantıları” artan ilgi ile her toplantı da katılımcı sayısının arttığını görüyoruz. Her ay tartışılacak sorunla ilgili eşraftan uzman kişilerin davet edilmesiyle sorunların çözüm önerileri noktasında birinci elden bilgi alınmaktadır.

Şehrine sahip çıkmak isteyen bir sivil toplum örgütü olarak Türk Ocakları inisiyatif kullanmış, elini taşın altına koyarak şehrin en önemli problemlerini ortaya koymuştur. Sadece problemleri ortaya koyarak burun çözün muhalefet anlayışından ziyade çözüm önerilerini de ortaya koyarak sorunların çözümünde elini taşın altına koyduğunu da görmek lazımdır. Kırıkkale’nin bir çok alanda geri kalmış olduğu bir gerçektir. Devletin genel politikaları çerçevesinde çözülecek sorunlarla birlikte yerel yöneticilerin çözebilecekleri sorunlara ve çözüm önerilerine ağırlık verilerek yöneticilerimize de bir yol haritası çizilebilmektedir. 

Şehirdeki özellikle gerek yerel gerek genel yöneticileri bu uyarılara ve çözüm önerilerine kulak kabartarak, Kırıkkale’ye hizmetin daha hızlı gelmesi için gayret göstermeleri gerekmektedir. Bunun yanında şehirdeki diğer sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlara da örnek olması ve onlarında Türk Ocaklarının yaptığı bu önemli göreve katkıda bulunmalarını rica ediyorum.

 

HASAN KAYA

Kırıkkale’de 1962’den beri Türk’lük meşalesini taşıyanların kutlu otağı olan Türk Ocakları Kırıkkale Şubesi, entelektüel birikimleriyle fikri mücadelesini ve faaliyetlerini çok yönlü devam ettirmeyi sürdürüyor.  Milli bilinç ve Türklük şuurunu diri tutmayı temel hedef edinen Kırıkkale Türk Ocağı, bütün bunların yanında Kırıkkale’nin sorunlarını da masaya yatırıp çözüm üretme gayretine girişmiş bulunmaktadır.

Şube başkanı Doç. Dr. Halil Murat ÜNVER’in uhdesinde ve moderatörlüğünde her ayın ilk cumartesi günü düzenlenen ‘Eşraf Toplantıları’, Kırıkkale için ortak bilinç oluşturmak adına ideal bir zemin teşkil etmeyi başarmış durumdadır. Her toplantısında Kırıkkale’ye dair öne çıkan bir sorun tespit edilerek gündeme alınmakta ve konuyla ilgili yerel eşraftan aktörler toplantıya davet edilerek görüşlerine başvurulmaktadır. Sorunların tespitinden çözüm önerilerine kadar her türlü aşamada son derece demokratik bir oylama yöntemi kullanılarak çoğunluğun kararları gözetilmekte ve bu kararlar birer metin haline getirilmektedir.

Politikacılardan ya da idarecilerden medet ummak yerine elini taşın altına koyarak çözüm üretme derdine düşenlerin yoğun ilgi gösterdiği ‘Eşraf Toplantıları’, her geçen gün daha fazla katılımcıya ulaşmakta ve toplumda artan bir ilgiyle karşılanmaktadır. Ürettiği her bir çözüm önerisiyle tarihin sayfalarında kalıcı olacağına inandığım bu toplantılara, Kırıkkale için geç kalınmış bir uyanış hareketi gözüyle bakıyor ve şehirdeki tüm kurum ve kuruluşların aktif katılımının gerekli olduğuna inanıyorum. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net