27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
KULLAN KULLANABİLDİĞİN KADAR
22 Ekim 2010 Cuma Bu yazı 28956 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

2008 yılında MHP ile AKP'nin başörtüsü konusundaki ortak girişimleri, bu süreçte yaşanan gelişmeler ve Anayasa Mahkemesi'nin kararı kamu oyumunda bilinmektedir.

Ocak 2008 tarihinde MHP ile AKP arasında varılan mutabakat ile Anayasa'nın 10 ve 42. maddeleri ile Yüksek Öğretim Kanununun ek 17. maddesinin değiştirilmesi konusunda iki parti arasında anlaşmaya varılmış ve bu imza altına alınmıştır.

Bu mutabakatın Anayasa değişikliklerine ilişkin bölümü Şubat 2008 tarihinde gerçekleştirilmiş, fakat AKP YÖK kanununun ek 17. maddesini değiştirmeye yanaşmadı.

Bu Anayasa değişikliği CHP'nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından Haziran 2008 tarihinde iptal edilmiştir.

Referandum sürecinde halkın karşısına çıkan İktidar ve ana muhalefet yine türbanı gündeme getirmişlerdir.

Sayın Bahçeli yaptığı açıklamada AKP ve CHP gerçekten samimi ise, bu sorununun çözümü için geniş tabanlı mutabakat zemini oluşturulması çabalarına Milliyetçi Hareket Partisi tam destek ve katkı vermeye hazır olduğunu söyleyerek her zaman ki dik duruşunu taviz vermez tutumunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin sorunun çözümündeki temel düşüncesi “Eğitim hakkı temel bir haktır. Ve devletin asli görevi olduğu anlayışı ile hiç kimse özellikle kıyafetinden dolayı bu hakkından mahrum edilemez”.

Bu sorunun muhatabı da TBMM olduğuna göre çözüm yüce meclis gerçekleştirecek başka kurumlara havale edilmesi doğru değildir.

AKP ve CHP bu konuda samimi ve kararlı ise konunun TBMM çatısı altında oluşturulacak ve TBMM'de grubu olan siyasi partilerin temsil edileceği bir komisyonda ele alınması ve süratle bir sonuca ulaştırılması gerekir.

Fakat AKP her dönemde yaptığı gibi topu taca atmaya çalışmaktadır.

Daha önce Türbanı kullanarak ve şeref meselesi olduğunu söyleyerek, oy aldıkları halde Türban öncelikli meselemiz değil dediler.
2008 Anayasa değişikliğinde ek 17.maddeyi değiştirmediler. Başörtüsü için Referanduma gitmediler.

Şimdi ise CHP’nin de desteklediğini görünce ellerinden seçimlerindeki sui istimal araçlarının gitmek üzere olduklarını görerek telaşa kapılmaya başladılar.

Başbakan ağzında baklayı çıkardı. Yedi yıl önce “Kamusal alan mı? Vardı” Cumhura hiçbir yer yasak olamaz.” Gibi söylemlerle siyasi ortamı germeye başladılar.

Amaç süreci provoke ederek çıkmaza sokup halk nazarında puan kazanmak ve her zaman ki gibi öğrencilerimizin en temel insanı hakkı istiyor. Bu amaçla İlköğretimde de, kamu kurum ve kuruluşlarında da örtünülebileceğini söylemeye başladılar.
Malum CHP referandum öncesi halka söz verdi. Şimdi ise yok sadece YÖK’de kabul ederim yok paket isterim. Garanti isterim gibi olmayacak taleplerde bulunmaya başladı.
Belki de bu konuda hiç kimse samimi değil, başörtüsü giyende
Çözeceğim diyende
Karşı olanda ……

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
yine istismar  -  23.10.2010 - 14:49
seçim geliyor.türban puanını kim alacağı belli değil.ben diyorum ki bir bayana başövrtüsü taktırıp bir tarafında tayyip bey bir tarafındanda kılıçdaroığlu çeken bir tablo ortaya çıksa.baş örtüsünün büyük parçasını koparan fazla oy alırım diye mi düşünür acaba.bu kadar istismar yeter.kıvırmalara karnımız tok.samimiyet bunlarda yok.başbakan birilerine,kılıçdaroğlu bir mesaj peşinde.bu senaryolar karanlık yemeyiz..bunlar istismarcı.
Abbas Yılmaz  -  22.10.2010 - 10:34
'AKP ve CHP bu konuda samimi ve kararlı ise konunun TBMM çatısı altında oluşturulacak ve TBMM'de grubu olan siyasi partilerin temsil edileceği bir komisyonda ele alınması ve süratle bir sonuca ulaştırılması gerekir.' Ya kardeşim Oktay Vural TBMM'de bırak komisyonu felan diye basın toplantısı yapıyor yazar beyfendi hala içindeki Ak Parti karşıtlığı ile yazıyor.Tamam mhp li olabilirsin ama bu halk eskisi gibi değil herşeyden haberi var yalan yanlış yazmaya gerek yok.Türbanı üniversitelerde mhp istiyor Ak Parti istemiyormuş ta cek... cak..... saçma sapan yazılarla vatandaşın aklını karıştırırım sanıyorsanız YANILIYORSUNUZZZZZZZ
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net