27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 74
06 Nisan 2020 Pazartesi Bu yazı 7423 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

KTYG’ nin BÜYÜK BAŞARISI!

KTYG’ den ULAŞTIRMA VE ALT YAPI BAKANLIĞINA:

ARAÇLARIN FENNİ MUAYENELERİ ÇOK ACİLEN DURDURULMALIDIR!

KONU: ACİLEN ARAÇ MUYENELERİNİN İPTAL EDİLMESİ! 

2918 Sayılı Kanunun 8.maddesi gereğince, Trafikte araçları tescil edilen tüm ticari ve hususi araçların fenni muayeneleri ticari araçlarda her yıl, hususi araçlarda 2 yılda bir yapılmak zorundadır. Bu muayenede egzoz muayeneside yapılmak zorundadır.

Türkiye’ de yaklaşık ticari taksi, minibüskamyonet, kamyon ve otobüs dâhil 5,5 milyon araç olup,13 milyona yakında hususi araç bulunmaktadırMotosiklet ve traktörlerle birlikte 23.500 bin motorlu aracımız hâlihazırda mevcuttur.

TUV TÜRK Muayene istasyonlarında Fenni muayene yaptırmak isteyen ticari veya hususi araç sahipleri, burada cumartesi günleri dâhil yoğun şekilde sıraya girmekte, para yatırmakta ve belge alıp belge vermekte ve hepsi de bir arada olmaktadır.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı çok acilen bu işlemi durdurmalı ve 1 Temmuza kadar kişinin 65 yaş üstü veya hastalığına bakılmaksızın ve faizde işletmeksizin tüm işlemlerini durdurmalıdır. Aksi halde yakın temas ile araç sürücüleri hem birbirlerine ve hem de ailelerine KORONA VİRÜSÜ rahatça bulaştıracaktır.

Bir kamu görevi yapan Derneğimiz(KTYG)derhal bunun durdurulmasını talep etmektedirBu temas olduğunda tüm yapılan emekler ve çekilen zahmetlerde boşa giderÜlkemizi korumak hepimizin görevidir.

Lütfen yazılı veya görsel medya olarak bu habere destek vermenizi ve Ulaştırma Bakanlığını uyarmanızı beklemekteyiz. Saygılarımla, (30.03.2020).

İhsan MEMİŞ *Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği(KTYG)Genel Başkanı.


ULAŞTIRMA BAKANLIĞI 2020’ nin ARAÇ MUAYENELERİNİ ERTELEDİĞİNİ DUYURDU.

Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan corona virüse ilişkin Ülke genelinde alınmaya devam eden sıkı tedbirlerle birlikte, Ulaştırma Bakanlığı tarafından da önlem alınarak resmi gazetede yayımlandı. Yayımlanan kararı ve diğer ayrıntılar….

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü enfeksiyonu sebebiyle ülkemizde de sıkı tedbirler alınmaya devam ediyor. Ulaştırma Bakanlığı tarafından da pek çok tedbir alınarak Resmi Gazete'de yayımlanmaya devam ederken, aracının muayenesi gelen vatandaşlarımız arama motorlarında Araç muayene ertelendi mi? sorusunun cevaplarını araştırmaya devam ediyor.

ARAÇ MUAYENE ERTELENDİ Mİ?

İşte Ulaştırma Bakanlığı tarafından alınan karar ve diğer tüm detaylar…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan corona virüs tedbirleri kapsamında araç muayene süresi gelen vatandaşlarımıza 3 ay ek süre tanınacak.

45 GÜN ZORUNLULUĞU!

Corona virüsü enfeksiyonu sebebiyle araçlarının muayene zamanı gelen ve muayene yaptırmayanlara ek olarak 3 ay süre daha tanındı. 3 aylık süre sonunda 45 gün içerisinde bu araçlarının muayenesinin yapılması gerekliliği de getirildi. İhtiyaç duyulması halinde bu süre bakanlık tarafından uzatılabilecek.

Konuya ilişkin Resmi Gazete kararı şu şekilde;

3 Nisan 2020 Cuma.                             Resmî Gazete           Sayı: 31088

YÖNETMELİK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından:

ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARININ AÇILMASI, İŞLETLMESİ ve ARAÇ MUAYENESİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

       MADDE 1. – 23. 9. 2004 tarih ve 25592 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında yayımlanan Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

       ‘’GEÇİCİ MADDE 2. – Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID – 19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi gereğince muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir.’’

       MADDE 2. – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

       MADDE 3. – Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı yürütür.

KTYG GENEL BAŞKAN YARDIMCISININ BAŞARISI!

İBB Meclis ÜyesiDr. Suat SARI,Araç muayenelerinin3 ay ertelenmesiniönerdi:

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği (KTYG) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İYİ Parti Meclis Üyesi Dr. Suat SARI, tüm Türkiye’de araç muayene istasyonlarının açık olduğunu, gerekli tedbirleri alsalar bile birçok araç ve sürücünün bir araya gelmesinden dolayı tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

 

SARI,araç muayenelerinin 1 Temmuz 2020’ye kadar ertelenmesi önerisinde bulundu. Dr. Suat SARI şunları söyledi:

 

Dr. Suat SARI

TEHLİKE BÜYÜK!

*Ulaştırma Bakanlığı’ndan henüz istasyonlarla ilgili bir talimat gelmediği için çalışanlar görevini yapıyor. Her türlü dezenfektan tedbirlerini aldıklarını söylüyorlar.

*Ancak yine de pek çok aracın oraya gidip beklemesi bir sıkıntı yaratıyor. Sıraya giriliyor. Para veriliyoralınıyorTüm ticari ve hususi araçların fenni muayeneleri ticari araçlarda her yılhususi araçlarda 2 yılda bir yapılmak zorunda.

*Türkiye’de ticari sınıfta taksiminibüskamyonet, kamyon ve otobüs dâhil5.5 milyon araç var. 13 milyona yakın da hususi araç bulunuyor. Motosiklet ve traktörlerle birlikte bu sayı 23 bin 500 motorlu araca ulaşıyor.

*Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı çok acilen 1 Temmuz 2020’ye kadar tüm muayene işlemlerini durdurmalıdır. Aksi halde yakın temas ile hem araç sürücüleri hem ilgili personel birbirlerine ve ailelerine corona virüsü bulaştıracaktır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net