28 Şubat 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
Bazen gönüllülük değil, zorunluluk gerekir
07 Nisan 2020 Salı Bu yazı 11545 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Biliyorum bunaldınız, biliyorum psikolojiniz bozuldu, biliyorum artık bunun bir son bulmasını istiyorsunuz. Aynı şeyleri hep birlikte yaşıyoruz.

Covid-19 hastalığı artık çekilmez bir hal aldı. Evden çıkamıyoruz, işe gidemiyoruz, para kazanamıyoruz, ödemelerde zorluk çekiyoruz, kimimiz geçim sıkıntısı yaşıyor. Devlet millet el ele verdi biz bize yeteriz diyor ama hiçbir şey eskisi gibi değil.

Ağlanıp, sızlanmak, söylenmek ve şikayet etmekten daha önce yapmamız gereken bir şey var. Hepimizin yapması gereken bir şey, tüm kurallara eksiksiz uymak ve tüm önerilere mümkün olduğu mertebe riayet etmek.

Temas… Temas… Temas…

Birinci kural bu, temassızlık. Bırakın çarşıda pazarda insanlarla temas etmeyi hane içerisinde bulunan aile fertlerinden dahi bir süreliğine uzak durmamız gerekiyor. Ömür boyu uzak kalmaktansa bu sıkıntılar geçene kadar uzak durmayı hepimiz yeğleriz değil mi? İkinci kuralımız hijyen. Türk milleti zaten temizliğine önem veren temiz bir millettir. Bu süreçte yalnızca daha çok elimizi yıkamamız gerekiyor, daha çok banyo yapmamız gerekiyor ve daha çok kolonya gibi koruyucu ürünler kullanmamız gerekiyor. Bu iki kurala uyarsanız çük büyük bir ihtimal ile zaten hastalanmayacaksınız. Bu kuralların üzerine zorunlu haller dışında evden çıkmazsanız, çıktığınız anlarda maske ve eldiven kullanırsanız, çıktığınız anlarda para gibi elden ele dolaşan materyalleri mümkün olduğunca az kullanıp kredi kartı gibi kolaylıklardan faydalanırsanız kendinizi ve dolayısı ile çevrenizi en önemlisi ailenizi koruma altına almış olursunuz.

Kırıkkale kurallara uyuyor mu? Gördüğüm kadarı ile hayır!

Ancak kurallara uymuyor derken büyük bir çoğunluğunun eve kapandığını, bir kısmının mecburiyetten dışarıda olduğunu ve yalnızca küçük bir kısmının hiç işi yokken dışarıda olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Kurallara uyan vatandaşlarımıza hem kendilerini, hem ailelerini hem de toplumu korudukları için ne kadar teşekkür etsek azdır. Hiçbir işi yokken hem kendini hem ailesini hem de toplumu riske atan kişileri Allah’a havale etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

Mecburiyetten dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlarımıza da hayatımızı devam ettirebilmemiz için verdikleri emeklerden dolayı şükran borçluyuz. Mecburiyetten dışarı çıkan vatandaşların sorunlarını gözlemlemeye çalışıyorum. Mesela ödemesi olduğu için bankaya gelen vatandaşlarımız. Bankalar doğru bir şey yapıp içeriye teker müşteri alıyorlar. Kendilerini bir güzel koruyorlar. Ya dışarıda bıraktıkları müşterileri, onlar ne olacak?  Sosyal mesafe 1 metreydi, 1.5 oldu şimdi de en az 3 metreye çıkartıldı. Özellikle Ziraat Bankası olmak üzere ilimizde bulunan tüm bankaların önleri ana baba günü. ATM kullanmayı bilmeyen, mobil bankacılığı olmayan ve içeride işlem yapması gereken vatandaşlarımız olabilir. Zorunlu oldukları işleri yapmak için bankalara gelmelerini saygı ile karşılamamız gerekiyor. Ancak bankaların bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını şiddetle kınıyorum. Yahu güvenlik görevlileriniz nerede? Dışarıda 1 – 2 kişi görevlendirip, sosyal mesafeyi ayarlayamazlar mı? Bu ne vurdumduymazlık? Bu ne iş bilmezlik? Bu ne aymazlık? Onun haricinde emniyet görevlilerine büyük iş düşüyor sokaklar dahil dışarıda bir birine 3 adımdan daha yakın olan herkese lütfen hak ettiği en ağır cezaları verin. Bazen gönüllülük değil, zorunluluk gerekir.

Gelelim şehrimizde karantina alınan yurt dışından gelen vatandaşlarımıza. Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki karantina Kırıkkale’ye özgü bir durum değil, birçok ilimizde bu tür karantinalar oluşturulmuş durumda. Ve lütfen bu vatandaşlarımıza vebalı gözü ile bakmayın. Onların yerinde iş icabı giden siz olabilirdiniz, onların yerinde okul veya staj için Fransa’ya, İspanya’ya giden sizin çocuğunuz kardeşiniz olabilirdi. İşte o zaman ne düşünürseniz şimdi de aynısını düşünmemiz gerekiyor. Şifremiz belli Biz Bize Yeteriz. Bu yalnızca maddi bir kampanya değil aynı zamanda bu tür konularda düşüncelerimizde, kardeşlik bağlarımızda, birlik olmamızda kullanmamız gereken bir kampanya. Biz bize yeteriz dedik ve vatandaşlarımızı yaban ellerde bırakmadık, güvenli bir şekilde karantina altına aldık ve karantina günlerinin bitmesini bekliyoruz. İnşallah hiçbir aksaklık olmadan, hiçbirinde hastalık çıkmadan alkışlarla uğurlayacağız onları.

Devlet yetkilileri tam anlamı ile muhteşem çalışıyorlar. Hem çok güzel bir karşılama yaptılar hem de tüm önlemleri almış durumdalar. Her türlü olasılığa karşı hazır bir vaziyetteler. Hem Gençlik Spor Müdürü Haluk Karahan nezninde KYK İl Müdürlüğümüz,  hem de Sağlık İl Müdürlüğümüz Dr: Murat Ağırtaş, AFAD Müdürü Mahmut Coşkun olmak üzere Sayın Valimiz Yunus Sezer  koordinatörlüğünde muhteşem bir iş çıkartıyorlar. Ufak tefek taşkınlıkları olabilir, aşırıya kaçmadığı müddetçe hepimiz kabul edebiliriz. Zor bir zamandan geçiyorlar, zor zamanlar geçirdiler. Ancak onun haricinde karşılıklı sevgi ve saygı olduğu takdirde bu işte de bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Bu karantinanın Kırıkkale’yi riske atmak olduğunu ifade eden paylaşımlar görüyorum. Asla böyle bir durum söz konusu değil, tam korunaklı bir vaziyetteler ve aralarında covid 19 hastaları çıksa bile şehrimize en ufak bir riski olmayacaktır. Yalnızca oradaki görevlilerimiz ufak riskler taşımakta ve onlarda dikkatli oldukları takdirde inşallah bir sorun olmayacaktır.

Doktorlarımızdan yardımcı personellere kadar tüm sağlık personellerine ömür boyu minnet duyacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün beni Türk hekimlerine emanet ediniz sözünün ne kadar anlam bulduğunu görüyoruz. Her biri muhteşem bir fedakarlıkla görevlerine devam ediyorlar. Hastalıklarla en çok karşı karşıya olan kişiler onlar, en çok onlar yaklaşıyorlar. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır, onlara ne kadar minnet duysak azdır. Onlar için ne kadar şey yapsak borcumuzu ödeyemeyiz. Devletimizde İnşallah bu kahramanların mücadelesini karşılıksız bırakmayacaktır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Şubat 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net