08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
Sürgün Duygular
08 Nisan 2020 Çarşamba Bu yazı 19197 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sürgün Duygular, hemşerimiz Çelebi Öztürk’ün öykü kitabının adı. Öztürk’le geçen yıl Kırıkkale Podium Alışveriş Merkezinde, değerli gazeteci Ercihan Çakmak Bey’in organize ettiği, “Kırıkkaleli Yazarlar İmza Günü”nde tanıştık. Yan yana kitaplarımızı imzaladık. Günün sonunda da bana birkaç kitabını imzalayarak hediye etti. Sürgün Duygular da o kitaplardan bir tanesi. Gençlik yılları Kırıkkale’de geçen yazarın öykülerinin önemli bir kısmı da yaşadığımız bu şehirde geçiyor. O yüzden öyküleri okurken sanki kendinizi içinde gibi hissediyorsunuz.

Çelebi Öztürk’ün bugüne kadar yayımlanmış on kadar eseri mevcut. Çok farklı türlerde yazı kaleme alan Öztürk’ün Sürgün Duygular’ı, bir çırpıda okuyuvereceğiniz bir öyküler demeti. İçerisinde on bir öykünün yer aldığı kitap, önsözde belirtildiği üzere, Öztürk’ün yaşadığı gerçek olaylardan ve tecrübelerinden oluşuyor.

Kitap ilk öyküsüne Yozgat Akdağmadeni’nin bir köyünde öğretmenliğe başlayan ideal bir öğretmen tiplemesinin ele alındığı “Öğretmen” ile başlıyor. Muhtemeldir ki; bir soba zehirlenmesiyle genç yaşta hayata veda eden ideal bir öğretmenin hayattan beklentileri ve yaşadığı travmalar öykünün konusunu oluşturuyor.

İkinci öykü, kitaba da adını veren “Sürgün Duygular...” Bu öyküde, bulunduğu şehirden Anadolu’nun ücra bir kasabasına sürgün edilen bir memurun kendi iç dünyasında yaşadıkları işleniyor.

“Doğu Ekspresi” adlı öyküde, Kırıkkale tren garında yolculuğa başlayan genç bir öğretmenin tren garında ve bindiği kompartımandaki insanları gözlemleyişi anlatılıyor. Zaman zaman da kendi iç dünyasıyla hesaplaşması göze çarpıyor.

Yaklaşık yirmi yıldan beri görmediği kızını tevafuken onun en mutlu günü olan düğününde gören Sezai’nin anlatıldığı “Tophane’de Düğün Var” öyküsünde, bir şizofreni hastası Bekir tarafından Sezai’nin öldürülmesi anlatılıyor.

Yine Kırıkkale tren garının anlatıldığı “Kara Tren İstasyonda Durmaz” öyküsünde; trene biletsiz, kaçak olarak binerek Tatlıcak Köyüne gitmeye çalışan üç gencin gözlemleri ve tren içindeki davranışları ele alınıyor.

“Gâvur İllerinde Kaybolmak” öyküsünde; daha önce Almanya’ya çalışmaya giden Karaların Rüstem’e özenen Çoban Rıza’nın beş yıl sonra Almanya’ya gidişi, yaşadığı köy ile gezdiği, gördüğü şehirleri karşılaştırması ele alınıyor. Annesinin “gitme” demesine rağmen Almanya’ya giden Rıza’nın aradan yıllar geçtikten sonra izne döndüğü sırada, köye yakın bir yerde kaza yaparak vefat edişi dramatize ediliyor.

“Bir Yudum Sevgi”de; eski bir töre olan büyüklerin yanında çocuk sevilmemesi eleştirilmektedir. Demiryollarında çalışan ve ancak altı ayda bir yaşadığı köye gelebilen İsmail’in bir gün köye geldiğinde oğlu Lokman’ı sevip sevmemek arasındaki bocalayışı ve töre ile iç dünyası arasındaki gelgitleri anlatılıyor.

Farklı bir anlatım tarzı seçilen “Sokak Köpekleri de Ağlar” öyküsü, bir köpeğin bakış açısıyla veriliyor. Öyküde; yavrularını güvenilir olsun diye izbe, harabe, kimsesiz sokak çocuklarının kaldığı yere götüren anaç köpeğin kaçırılması ve tekrar yavrularının yanına döndüğünde karşılaştığı tüyler ürpertici manzara ele alınıyor. Tek yavrusu ile hayata tutunmaya çalışan anaç köpek, yavrusuna yiyecek bulmak isterken bir otomobilin altında kalarak can veriyor. Öyküde, bir köpeğin gözünden insanların değerlendirilmesi yapılıyor.

Eşini kaybettikten sonra kendini alkole veren, bütün varını da kaybeden sarhoş bir babanın hayatının ele alındığı “Baba ve Kızı “ öyküsünde, eve getirilen bir sokak kedisiyle değişen hayat işleniyor.

“Zavallı ve Yalnız Bir Adam” öyküsünde; on yıldır Bodrum’da yaşayan bir insanın, Bodrum’u kuş bakışı gören bir tepede karşılaştığı yalnız bir insanla diyaloğu anlatılıyor. Bir gün aynı tepeye geldiğinde bu yalnız insanın, Bodrum’u seyreder bir vaziyette ölmüş olduğunu görüyor. Sonradan yazar olduğunu öğrendiği sırlarla dolu bu insanı garipler mezarlığına garip bir şekilde defnediyorlar.

Öztürk’ün kitabına aldığı en son öykü “Kuddüs Kuşu, Cahit Hoca ve Deli Rasim”de ise ilimizin yetiştirdiği; fakat değerini bilemediği büyük şair Cahit Yeşilyurt anlatılıyor. Yazarın liseden öğretmeni olan Cahit Yeşilyurt’la yıllar sonra karşılaşması ve edebiyat üzerine yaptıkları konuşmalar öyküde geniş bir biçimde yer alıyor. Öykü, Yeşilyurt’un ölüm haberiyle sona eriyor.

Akıcı ve edebi bir üslupla ele alınan Sürgün Duygular, ayrıca ilimizden izler de taşıdığı için okunmayı hak ediyor.

***

Coronavirüs salgını sebebiyle evde kalmaya ve devlet yetkililerini dinlemeye devam ediyoruz. Bununla beraber Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu “BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE’M” kampanyasını da çok anlamlı buluyor ve destekliyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ÇELEBİ  -  08-04-2020 - 16:50
SÜRGÜN DUYGULAR isimli öykü kitabımı kalehaber.net\'te tanıtan Nusret KILIÇ Hocama teşekkür ediyorum. Nusret Hocamın dikkati ile öykülerin ana temaları üzerinden yaptığı kısa tanıtımların yerinde saptama olduğunu gördüm ve ayrıca mutlu oldum. Yazıyı mektupedebiyatdergisi.com\'da da yayınladık. http://mektupedebiyatdergisi.com/yerel-gazete-surgun-duygular-i-tanitti/2921/ Dikkat ve titizlikle yapılan bu değerlendirme için Sayın Nusret KILIÇ Hocama bir kez daha teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Kitaptaki ÖĞRETMEN isimli öykü, A.Ü. D.T.C.F. Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurullah Çetin tarafından öğrencilerine ders olarak verilmişti. Ayrıca Sayın Nurullah Çetin\'in Nobel Kitapevi tarafından yayınlanan TÜRK HİKAYESİ TAHLİLLERİ isimli kitabınada alınmıştı. İlk baskısı tükendi. İnşallah ikinci baskısını yaptıracağız. Değerli görüşleriyle kitaba anlam katan Sayın Nusret KILIÇ Hocam iyi ki varsınız.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net