19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
NELER KAZANDIK
08 Nisan 2020 Çarşamba Bu yazı 15368 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanlığın başına bir bela olarak gönderilen virüs için elbette farklı algılamalar olacaktır. İnancı olan biri Yaradan Rabbimin bir cezası olarak görür, inanmayanlar ise doğanın intikamı olarak görür.

Kimileri ise binim gibi devletlerarası soğuk savaş konusunda geçmiş birikimlerinin de etkisiyle bu virüs olayına daha şüpheci yaklaşır ve bu kesinlikle bilinçli olarak üretilen bir biyolojik silahtır diye düşünür.

Sebep kimin penceresinden baktığınıza bağlıdır. Ama bir gerçek var ki kimin açısından bakarsanız bakın bu virüs hayatımızın bir parçası değil hayatımızın odak noktasına oturdu.

Öyle bir geldi ki hayatımıza attığımız (pardon atamadığımız) her adımı, aldığımız (pardon alamadığımız) her nefesi, yediğimiz (pardon yiyemediğimiz) her gıdayı, oturmamızı, kalkmamızı, gezmemizi, hatta öyle ki en yakınlarımızı bile görmemizi konuşmamızı etkiledi.

Nerden ve hangi netice ile olursa olsun bizden çok şey götürdü. Götürmeye de devam edecek. Alışkanlıklarımız ve mecburiyetlerimizi değiştirdi.

Ama bir o kadar da bize getirisi oldu.

Yahu ne getirisi, bir bela bize olumlu anlamda ne sağlayabilir ki denebilir.

Evet, getirisi olur. Başımıza gelen bir savaş olsa, silahlanmayı öğreniriz, bir doğal afet olsa imarlaşmayı, bir yağmur yağsa altyapıyı öğreniriz.

Bu virüs olayında da tabi ki sağlık hizmetlerimizi sorgulamayı öğrendik. Ama sevmeyi, sevdiğinizle birlikte olmayı, kapalı yerde kalmayı ve kapandığınız yerde ne yapmamız gerektiğini öğrendik.

Zorunlu olanlarımız dışarıda. Sağlıkçılarımız, polislerimiz, askerimiz, zabıtamız, devletin kolluk güçleri, zorunlu olarak topluma hizmet etmesi gerekenler ve vatandaşımıza gönüllü hizmet eden kahramanlar dışarıda. Çalışıp evine bir ekmek getirmek zorunda olanlarımız da dışarıda. Yaradan Rabbim onların her birine güç versin kuvvet versin. Dayanma gücü versin, bu beladan Rabbim korusun onları.

Birde evinde kalanlarımız var.

İşte onlara ne kattı bu musibet.

Her şeyden önce aile bireylerinin bir arada nasıl yaşadığını gösterdi. Bazen günlerce birbirini görmeden sabah çıkıp gece yarısı eve dönen aile bireylerinin yüzünü görmesini sağladı. Birbirlerinin yüzündeki beni, saçının rengini, boyunun büyüdüğünü, kilolarını, zevklerini, hobilerini ve fobilerini gösterdi. Bakıcılarda büyüyen ve akşamları iki saat dayanılamayan uyuması için dua edilen bebek ve çocuklar ile nasıl kaliteli vakit geçirmeyi öğretti.

Toplu ibadet etmeyi öğretti. Elbette sözüm inancı olanlaradır. En son siz, eşiniz veya evladınız ne zaman kuran okudu da diğerleri dinledi. En son ne zaman aile bireyleri ile cemaat yapıp namaz kıldınız. En son ne zaman açıp bir tefsir kitabını incelediniz. En son hangi ayeti sureyi acaba ne diyor diyerek araştırdınız. Bu olay ilmihal ve iman konusunda bir şeyler yapmamızı sağladı.

 Şimdilerde internet var diye elimize alıp o kokuyu duymadığımız, yeni yetişenlerin sahaf kimdir bilmediği bir kültürle yetiştiği, yolunu bilmediğimiz kitapçıdan aldığımız bir kitabı okumayı, o roman ile uzaklara dalmayı öğretti.

Ev işi yapan ev hanımın nasıl yaptığını görmemizi, cam nasıl silinir, paspasa ne kadar ne katılır, evdeki makineler nasıl çalıştırılır, fırının derecesi kaç olur, yemeğe nasıl tuz katılırı öğretti.

Sevdiklerimizi özlemeyi öğretti.. Tokalaşıp, kafaları tokuşturup, sıkı sıkı sarılıp şöyle bir kaldırıp indirmeyi özletti. Çarşıda pazarda karşılaşmayı, hal hatır sormayı, ayaküstü siyaset yapmayı özlemeyi öğretti.

Telefonu nasıl kullanmamız gerektiğini öğreti. Sadece internet, oyun değil aynı zamanda amca, dayı, hala, teyze, arkadaş, akraba hele hele büyük baba nine aramada da kullanıldığını öğretti.

Balkonda çiçek büyütmeyi, sokak hayvanlarına bir kap yiyecek ve su bırakmayı öğretti.

Yardımlaşmayı öğretti. Yardım derneklerinin bir ihtiyaç sahibine nasıl yardım yapmak için çırpındığını, sosyal yardımlaşma vakfının olduğunu, geliri olmayanlara veya olağanüstü durumlarda nasıl birlik olmamız gerektiğini öğretti.

Ve maalesef siyaset kurumunun bu ortamda bile insanlara nasıl sirayet ettiğini, Sosyal medya aracılığı ile nasıl silahşorluk yapıldığını, hainlerin her ortamda hain olduğunu görmemiz gerektiğini öğretti. 

Siz bu listeye çok şey eklersiniz. Yazıyı okursanız gerek köşe yazısının altına gerekse sosyal medyada paylaştığımız yere yazın ki hep birlikte neler öğrendik neler kaybettik öğrenelim.

Ez cümle zorunlu değilsen “evde kal” necip milletim.

Selam ve dua ile…

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Sevim LÜLE  -  11-04-2020 - 08:27
Asıl gücün para olmadığın gördük
Sevim LÜLE  -  11-04-2020 - 08:26
Az ile yetinebileceğimizi, uğruna çıldırılan pek çok marka ve eşyanın aslında hiçte önemli olmadığını insanlık anladı.
Sevim LÜLE  -  11-04-2020 - 08:23
İnsanlar belki de hiç yapmak istemedikleri ama bütün uzmanların önerdiği kendi içlerine yönelmek, iç görü yapmak, farkındalığa yönelmek, meditasyon yapmak, kişisel gelişimine önem vermek, hırsları ve egolarından özgürleşmek gibi aslında çok temel ihtiyacımız lakin önemsiz gibi görünen bu gereklilikleri mecburen yapıyor ve yapacaklar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net