27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 75
12 Nisan 2020 Pazar Bu yazı 6399 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

KUTLAMA

Türk Polis Teşkilatımız10 Nisan 1845 yılında kurulmuş ve175 yıl olmuştur. Memleketimizin bugüne kadar asayişini sağlamış olup, sağlamaya da devam etmektedir. Bu görevi yürütmek için kim bilir ne kadar personel kayıp etmiş veya yaralanmıştır.

Ölenlere Allah’dan rahmet diliyor, mekânlarının cennet olmasını niyaz ediyorum. Bu Milli Polis Teşkilatımızın kuruluş yılını kutluyor, Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Trafik ve Yol Güvenliği Derneği olarak daha nice yıllar memleketimize hizmet etmesini diliyorum.

Faik ERDOĞAN

Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri

Trafik ve Yol Güvenliği DerneğiBaşkanı.

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİNİN

KURULUŞ GAYESİ VE AMACI

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda 1997 yılında 4199 sayılı kanunla bazı değişiklikler yapılmış ve sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadıklarını denetlemekle sorumlu olan yetkililere yardımcı olmak üzere Fahri Trafik Müfettişliği müessesesi ihdas edilmiştir.

Fahri Trafik Müfettişleri, trafik kanununun suç saydığı fiilleri işleyenler hakkında, araçların tescil plakalarına göre, trafik kural ihlali tespit tutanağı veya elektronik ortamda tespit düzenleme yetkisine sahiptir.

Eskiden Trafik Güvenlik Yüksek Kurulu’nun onayından sonra,(şu anda ise İçişleri Bakanının onayı ile) kendilerine ‘’Fahri Trafik Müfettişi’’yetkisi verilmesiyle göreve başlatılır. Göreve başlamadan önce kendilerine yetkililer tarafından trafik konuları ile ilgili kurslar düzenlenir.

Fahri Trafik Müfettişliği gönüllülük ilkesine dayanır. Karşılık beklemeyen; işinden zamanından fedakârlık edilerek, memleketimizin en büyük problemi olan trafik kural ve kaidelerine uymayanları tespit edip ilgililere bildirmektir.

Fahri Trafik Müfettişleri yurdun her köşesinde görevli oldukları için trafik denetimindeki boşlukları tamamlamak, araç kullananlara her yerde, her an denetimde olduklarını hissettirmek, böylelikle asil görevli olan kolluk güçlerine yardımcı olmak, sürücüleri yurdumuzun her yerinde trafik kural ve kaidelerine uymaya zorlamaktır.

Trafik Müfettişleri, kolluk görevlileri gibi kuralları ihlal edenlere kanunun öngördüğü cezaların hepsini yazma yetkisine sahip değildirler. Resmi giyinemezler, kuralları tespit edici aletlere sahip olamazlar, araçları durdurup evrak kontrolü yapamazlar, sürücülerle muhatap olamazlar. Fahri Trafik Müfettişi olduklarını her yerde söyleyemezler. Ancak trafikte görevli kolluk güçlerine kendilerini tanıtabilirler.

Kuruluş kanununda gizlilik mefhumu şart koşulmuştur. Aksi takdirde bu görevi kazasız – belasız yapamazlar. Yazabilecekleri cezalar İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından tespit edilmiş ve bizlere bildirilmiştir. Bizlerde bu listeye uyma zorundayız. Yani ispata mecbur cezaları yazamayız.

 *Mesela, taşıt yolu üzerinde üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda ortadaki taşıt yolunda park etmek (61/1-f).

*Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemerini kullanmamak (78/1-a).

* Aksine bir işaret bulunmadıkça trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek (46/2-c) gibi kural ihlali yapanlara, yurdun her yerinde her zaman ceza yazabilir.

Kural ihlalinin haricinde, trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerilerin de bağlı bulunduğu belediyelerin trafik müdürlüklerine bildirir trafiğin akışını sağlayabilirler.

Bu görevlerini yürütürken adil ve tarafsız olma mecburiyetindedir. Bir sürücüye kininden dolayı ceza yazamaz, mutlaka tarafsız olmalıdır. Kanunun kendisine verdiği yetkilerin dışına çıkmamalıdır.Gayesi para cezası ile cezalandırmak değildir.

Sürücülerimizi, bilhassa ticari araç kullanan şoför arkadaşların trafik kurallarına uymalarını sağlamaktır. Bazı kuralları unutmuş veya bilmeyebilirler. Tekrar öğrenmeye mecbur etmektir. Bütün mesele yurdumuzda trafik kazalarını azaltmak, milli servetin yok olmasını önlemek, yaralanmaları ve ölüm oranlarını asgariye indirmektir. Gayemize bir nebze ulaşabilirsek, sürücülerimiz daha profesyonel,daha mesleğinin ustası olmuş olurlar.

Elbette ki yaralanmalarveölümleri azalır, tamire de daha az gideceklerinden, masrafları azalır, milli servet zayi olmaz, kazançları da artmış olur, milli gelir açısından da çok iyi olur.

Trafik kazaları korkusundan yurdumuza gelmek istemeyen yabancıların şüpheleri olmaz, turist sayımız artar, dolayısı ile döviz girdimiz de fazlalaşır.

İçişleri Bakanımız istiyor ki;Fahri Trafik Müfettişlerimiz mademki bu gönüllülük müessesini benimsemişler, trafikte görevlendirilmiş kolluk güçlerine yardımcı olmayı kabul etmişler. O halde görevlerini aksatmamalıdır.

Doğru düşünüyor. Aksi takdirde bu gönüllülükten vazgeçsinler, kendileri ayrılmazlar ise bir sene içinde görevini yapmayan yani hiç trafik ceza tespit tutanağı düzenlememiş olan müfettişlerimizin görevine son verme kararı almışlardır.

Bu kararla kaç arkadaşımız ayrılmış olacak bilemiyoruz. Yurdumuzda 23.000civarında Fahri Trafik Müfettişi bulunmakta. Ayrılacaklar bu sayıyı azaltacaktır. Bakanımız bu sayının azalacağını da dikkate alarak polis ve jandarma teşkilatlarından olmak şartı ile 15.000 e yakın daha Fahri Trafik Müfettişi görevlendirmiştir. Tabi ki Fahri Trafik Müfettişi olabilme şartlarına haiz personeldendir. Aynı zamanda kurslara da tabi tutulup görevlerine başlamışlardır.

Biz; Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Trafik ve Yol Güvenliği Derneğiyiz. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızı kutluyor yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. Bizlerin, trafik konusunda görevli kolluk güçlerine yardımcı olmak için var olduğumuzu belirtmiştim.

Tüm Fahri Trafik Müfettişi kardeşlerimizin derneğimize üye olup sayımızı artırırsak sanıyorum, trafik kurallarında çocuklarımızı ve halkımızı eğitip kurallara uymayan sürücülerimizi kurallara uymaya zorlamamız yani kuruluş gayemize daha kısa zamanda ulaşmamız kolaylaşır diyorum. Bir araya gelmemizde fayda vardır.

Düzenlediğimiz trafik suçu tespit tutanağının cezaya çevrilmesi için ilgili mercilere gönderiyoruz. Fakat gönderdiğimiz tutanakların hepsine gerekli işlemlerin yapılıp yapılmadığından emin değiliz. Yetkililerden gönderdiğimiz tutanakların akıbetini takip edeceğimiz bir sistemin oluşturulmasını istiyoruz.

Trafikte hepimizin gördüğü gibi nedense sürücülerimizin sinyal kullanmayı bir acemilik mi, bir aşağılık mı kabul ediyorlar anlamıyoruz. Ama trafikteyken dikkat edelim sinyal çok az kullanılıyor. Sinyal bilindiği gibi kullandığımız aracın hal ve hareketlerini etrafımızdakilere hissettirmektir.

Bu çok önemli kurala bile birçok sürücüler uymuyorlar. Bu zahmetsiz ve ücretsiz işareti vermeyenler trafik cezasına tabii tutuluyorlar. Şerit değiştirirken sinyal vermedim diye bile ceza yazıyorlar diye itiraz ediyorlar. Gereken her yerde mutlaka sinyalimizi vermeliyiz ki kaza bela oluşmasın.

Dünyayı esir alan Corona 19 virüsü için alınan tedbirleri hep beraber yaşıyoruz. Yaşımız icabı ev karantinasındayız. Dışarı çıkmak, işimize gitmek için de bir sürü tedbirler almak mecburiyetindeyiz. Çünkü korkunç bir olay, sonunda ölüm var.

Yetkililerin almış olduğu kurallara harfiyen uyuyoruz. Uymazsak sonumuz ölüm.Trafik kazalarının da sonunda ölüm var. Bunun içinde en üst mercilerden en alt mercilere çeşitli kurullar oluşturulmuş, çeşitli kanunlar çıkartılmış, bir sürü insanlar görevlendirilmiş, yetmemiş Fahri Trafik müessesesi oluşturulmuş, corona virüsten ölenlerin sayısından kat ve kat daha fazla insanlarımız ölüyor. Yöneticilerimiz ve millet olarak virüsü ne kadar ciddiye alıyorsak, trafik kurallarını da daha fazla ciddiye almamız gerekiyor.

Allah’ım herkesi corona virüsünden ve trafik kazalarından korusun diyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

NOT: Fahri Müfettişler Müfettişleri Derneğimizin adının önüne, Bakanlar Kurulu Kararıyla

(27 Mart 2003) tarihinde ‘’TÜRKİYE’’ kelimesi eklenmek suretiyle derneğimizin adı; ‘’TÜRKİYE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ DERNEĞİ’’ Genel Merkezi olmuştur.

Faik ERDOĞAN

Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri

Trafik ve Yol Güvenliği DerneğiGenel Başkanı.

Başkan GÜLEÇYÜZ' den Polislere 175. Yıl Kutlama Mesajı:

** Halis KAHRAMAN ** TR HABER AJANSI **  (08. Nisan. 2020 – 13, 31)

İstanbul Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Başkanı Av. Sami GÜLEÇYÜZ, Türk Polis Teşkilatının 175' inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle, polislere yönelik  kutlama mesajı yayımladı.

Türkiye genelinde 36 bini aşkın Fahri Trafik Müfettişlerinin gönüllülük esasına göre, görev üstlenerek trafik polislerine yardımcı olmak amacıyla, yollarda trafik güvenliğinin sağlanması için trafik denetimine katılarak, katkı sunduğunu vurgulayan Başkan GÜLEÇYÜZ, şunları kaydetti:

"Kuruluşundan bugüne görevleri başında şehadete eren, gazi olan polislerimiz, emniyet müdürlerimiz oldu.15 Temmuz hain darbe girişiminde bildiğimiz gibi teröristlerin ilk hedeflerinden birisi de Emniyet Teşkilatımız olmuştur.

Sadece halkın güvenliği ve huzuru için değil, son günlerde de olumsuz sonuçlarını yaşadığımız dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (COVİD -19) salgınında da emniyet personelimiz aktif görev üstleniyor.

Vatanımıza ve milletimize iç ve dış mihraklardan gelmiş olan her türlü tehdidi, cansiperane olarak karşılayan, değerli Emniyet Teşkilatı mensuplarımıza minnettarız.

10 Nisan Polis Günü ve Haftası vesilesi ile bir kez daha şehit polislerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Gazi olan polislerimize minnetlerimizi sunuyor, görevi başındaki tüm emniyet mensuplarımıza görevlerinde kolaylıklar diliyorum. Polis Gününüz ve Haftanız kutlu olsun."

KTYG’ ninTÜRK POLİS TEŞKİLATININ

175.YILI KUTLAMASI:

TÜRK POLİS TEŞKİLATINA

Ülkemizin içerisinde can ve mal güvenliğimizi 24 saat korumak için fedakârca görev yapan ve Korona Virüsü için bile yollarda her türlü şartlarda topluma yardımcı olan tüm Emniyet Genel Müdürlüğü yöneticileri,İl Emniyet Müdürleri,polislerimiz ve bekçilerimiz dâhil kendilerine Allahtan sağlık ve başarılar dilerim.

Türkiye düşmanlarınca  içerideki hainlerce şehit edilen polislerimize'de Allahtan rahmet  ve ailelerine sabırlar dilerim. Bizler bugün ve yarınlar için özgürce ve huzurlu bir şekilde yaşıyor ve geleceğe de ümitle bakıyorsak  polis teşkilatımızın daima var olmasına olan güvenimizdir.Hepiniz'e ayrı ayrı teşekkürler.

Trafik ve yol güvenliği alanında kendi çapında toplumumuza bilgi ve eğitim desteği veren Derneğimiz adına teşekkür eder sevgi ve saygılarımı sunarım. (10.04.2020 – Cuma / 21, 08)

İhsan MEMİŞ * (0 532 2808182).

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği<turkiyetrafik@gmail.com>

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 10/66. Kızılay – Ankara.

MODERATÖRÜN NOTU:

‘’175’ inci yılını idrak ettiğimiz Emniyet Teşkilâtımızın kuruluşunu kutlar, halen görevi başında veya emekli olup hayatta olanlarına sağlık – sıhhat – afiyet – aile yuvalarında huzur ve saadetler, gerek görevi başındayken şehit olan ve tüm vefat etmiş olanlarına da Cenan-ı ALLAH’ tan rahmet diliyorum. O. K.’’

          Fahrî Trafik Müfettişliğinin (FTM) ihdasına yönelik 1997 yılındaki karara istinaden,1998’ den başlamak üzere fasılalı olarakKırıkkale’ de de yapılan müracaatlardan FTM’ ler atandı

Sonşeklio ilin motorlu taşıt sayısının binde ikisi kadar FTM yapılır hükmü söz konusudur!Bu şekle göre de pratik bir sayıyla 70 bin araç bulunan şehirde 140 FTM olması gerekmektedir!

İçişleri Bakanlığının geçen sene (2019’ da) ki ilave kararı öncesindeki mevcut,buolması gerekir iken neredeyse yarısı mertebesindeydi.

          Hâl böyle olunca da, son yönetmelik değişikliğine istinaden yapılan müracaatların inceleme ve araştırması sonucu bu sayı 126’ ya çıkmış bulunuyor!

2918 sayılı KTK (Karayolu Trafik Kanunu)nun trafik cezalarıyla ilgili hükümleri içinden 85 ana madde ve alt başlıklarında tutanak tanzim yetkisi bulunan FTM’ ler,bu maddeler içerisinde bilhassa hayati önemdeki kusurları dikkate almaları gerekmektedir.

          Bu noktada bilhassa son aylarda ve yurdun hemen her yerinde kamuoyundan,çok yersiz ve gereksiz şekilde cezalara muhatap olunduğu şikâyetleri yansımaktadır! Tabir caizse eften – püften kusurlardan cezaların tavan yaptığı şekli söz konusudur.

Geçmişten günümüze böyle bir rahatsızlığın olmadığı malûmumuzdur. Dolayısı ile bu durumun,yeni atanmış olan FTM’ lerce sağlandığı gerçeği ortaya çıkmaktadır!

          Bir kere şu gerçeğin altını çizerek belirtmek gerekir ki; hata hatadır ve karşılığı da cezadır! Bu tartışılmaz. Ancak hatanın da insana mahsus bir olay olduğu gerçeğinin unutulmaması gerekir.Çünkü insan önce iğneyi kendine ve sonra da çuvaldızı başkasına derler!

Bu yetkinin verilmiş olmasının amacı, trafiğin görünmeyen fakat gören gözleri olunmasını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirirken de insafı elden bırakmamak lâzımdır!

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net