08 Ağustos 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
En Başarılı Ülke Türkiye
En Başarılı Ülke Türkiye
Başaran'da Tercih Dönemi
Başaran'da Tercih Dönemi
Bilinçli Tercihin Püf Noktaları
Bilinçli Tercihin Püf Noktaları
  YAZARLARIMIZ
ŞEYH ŞAMİ’DE ÇOCUK OLMAK (1)
13 Nisan 2020 Pazartesi Bu yazı 4374 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bizim çocukluk yıllarımızda her şey ne kadar güzel, ne kadar değerliydi. Mutlu, huzurlu olmak şimdilerde olduğu kadar zor değildi.

O günlerin onca yokluğuna, yoksulluğuna rağmen varlık içinde yaşamaktaydık.Teknoloji bugünlerde olduğu kadar gelişmemiş, internet, kredi kartı, cep telefonu hatta ev telefonu dahi hayatımızdaki yerini almamıştı.

 

O günlerde teknoloji ile olan alakamız belli saat aralıklarında yayın yapan TRT’nin siyah-beyaz yayınlarından ibaretti. Evet o günlerde her şeyin , ama her şeyin kıymeti vardı.

 

Televizyonda haftada bir kez izlenen, Salı akşamları gösterilen Türk filmlerinin bir başka tadı, hazzı vardı.

 

Şeyh Şaminin yeni hayat mahallesinde  komşuluk  ilişkileri belki de o yıllarda altın çağını yaşıyordu.

 

O günlerin akşamlarında hangi komşunun evinde iyi bir şeyler pişirilirse, komşularıyla paylaşacak, tadımlıkta olsa pişen yemekleri vardı.

Hangi komşunun bir yası, bir sevinci olsa paylaşan akraba gibi samimi komşuları vardı.

 

Mahallemizdeki komşuluk ilişkileri altın çağını yaşıyordu. Mahallenin girişinde bulunan taştan yapılma içi yayık dibek de yapılan bulgur köftesinin tadına doyum olmazdı.Konu komşuyla tadımlıkta olsa mutlaka paylaşılırdı.

 

Yaz günlerinde dibek başında Bahriye ebenin evinin önünde akşam oturmaları  bir başka olurdu.

 

Mahalle kadınlarının  yaptıkları sohbetlerde maziye gidilir, hüzünlenilir, gülünür, eğlenilirdi.

 

Mahallenin  çocuklarıyla  dibek başında saklambaç, yakan top, el, el üstünde, misket, kiskiç,çelik çomak, sek, sek gibi kendimizce icad ettiğimiz nice oyunlar oynardık. Mevsimine göre oyunlar icad ederdik.

 

Soğuk ve çetin geçen, adam boyu kar yağan kış günlerinde ise evimizin önündeki sokakta naylonları altımıza alır kayardık. Kar topu savaşları, kardan adam yapma yarışmaları, kelime oyunlarıyla günümüzü tamamlardık.

 

Akşam ise komşu gezmeleri biz çocuklar için tam bir şenliği bürünürdü.Yine maziye dair sohbetler yapılır, mazinin en güzel günleri hatırlanır, yad edilirdi.Biz çocuklar ise derslerini yapar hikayeler okurduk.

 

Sobada yanan meşe  odununun közünde pişen çaylar içilirdi.Şimdilerde hiç yapılmayan dışarıda kış, buz, soğuk akşamlarda yapılabilen, çok da zahmeti olan, tel, tel helvası çekilirdi. Konu  komşuya bakır tabaklarda, tadımlıkta olsa ikram edilirdi.

 

Hele ki, o yıllarda yaz tatillerinde, biz çocuklar için Kuran kursları tertip edilirdi.

 

Kasabamızın tarihi, mütevazi Şeyh Şami camisinde, hem dinimiz adına bir şeyler öğrenir, hem de avlusunda oynayarak, eğlenerek gelip geçerdi bizim Kuran Kursu günlerimiz...

 

Belki de şimdi aklımda olan dini bilgilere ait, tüm öğrendiklerim çoğunlukla o günlerden kalmaydı.

 

&&&

 

Gençlik yıllarımızda inandığımız yüksek değerlerimiz, mefkuremiz, canımızı dahi verebileceğimiz ülkümüz, bizim olan sözlerimiz vardı.

 

Birbirine sevgiyle, saygıyla, hoşgörüyle davranan ablalarım, ağabeylerim, dertlerimi dert edinen, derdin derdimdir diyen büyüklerimiz vardı.

Bizler onlarda , onlar bizlerde vardık.

 

Bizleri bekleyen mutlu umuru yarınlar, ülkümüz, mefkuremiz gözümüzde büyüyerek yıldızlaşır, yüreğimizde, aklımızda an be an taşırdık.

 

Evet o günlerde, yokluk içinde yaşasak da yok demeyenlerimiz vardı.Hepsi birden aynı güzele vurulurcasına vatana, millete dinimize vurulanlarımız, başkaca hiçbir şeye gönlünü kaptırmayan yüreklerimiz vardı.

 

Not : Resim Sulakyurt ilçemizde yaşadığımız mahallenin gerçeğine uygun olarak Hülya Yazıcı Yıldırım tarafından çizilmiştir. Kendisine teşekkürü bir borç bilirim.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Kankal
Bekir Eroğlu
Fazlı GÜVENTÜRK
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net