19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
SİYASİ YIKIM
14 Nisan 2020 Salı Bu yazı 12659 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dünyanın başına bela olan ve bizimde defaten konu ile ilgili gelişmeleri ve derlediklerimizi yazdığımız korona virüsü ile ilgili her geçen gün yeni şeyler olmakta yeni şeyler gelişmektedir.

            Aşısının bulunma çabalarından, hastalara uygulanma safhasına gelen veya gelmeyen ilaçların kullanılmasından, kan tedavisinin başarısından pek çok şey konuşulmaya devam etmektedir.

            Ve her geçen gün bu korona virüsün yeni bir etkisi veya yeni bir sendorum (sendrom: (Belirgi) birbiriyle ilişiksiz görünen ama bir araya geldiğinde tek bir olgu olarak kendisini gösteren bulgular bütünüdür.) ortaya çıkmaktadır.

            Önce yüksek ateş ve kuru öksürük ile başlayan bu belirtilere gün geçtikçe nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz gıcıklanması belirtileri eklendi. Yeni belirtileri ise sinir sisteminde tahrifat ve tat ve koku alma duygusunun kaybolması oldu.

            Ama bence en önemli belirtilerinden biri siyasilerde meydana geliyor. Siyasiler virüse yakalanmadan virüsün etkisini en ağır şekilde hissediyorlar.

            Tabi ki İngiltere Başbakanı veya kraliyet ailelerinden bazıları yâda İran sağlık bakanı gibiler fiili olarak da yaşıyorlar ama bir o kadar da ruhen bu etkiyi yaşayanlar var. Mesela Süper güç denen ve kendini Dünyanın yöneticisi gören Amerika’nın Başkanı önce önemsemediği bu Korona yüzünden önümüzdeki seçimleri kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı. Sadece o değil düne kadar Türkiye’ye düşmanlığı ile prim toplama derdinde olan bazı devlet liderleri şimdilerde tükürdüklerini yalar olmuşlar ve Türkiye’ye övgüler yağdırıyorlar.

            Bazı devletleri ve liderleri etkisi altına alan bu virüs olayında kimin ne olduğunu daha da yakından gördük. Dünya liderleri veya siyasileri arasında görmüş olduğumuz bu karakter olayını ülkemizdeki siyasi liderler arasında da görme durumunu yaşadık.

            Bazı belediye başkanları güzel bir uygulama ile sosyal yardım ağı kurdular ve bu sosyal fona yardım talebinde bulundular. Merkezi hükümet bunun devlet eliyle daha uygun olacağını ve tek elden yapılması gerektiğini belirterek yarımları bir çatı altında toplama kararı aldı. Bu durum muhalefet liderlerini ve onların belediye başkanlarını ve elbette onlara destek veren basını çıldırttı. Ağza alınmayacak hakaret ve suçlamalarla kendi yapış oldukları yardım kampanyasını unutup devleti dilencilikle suçladılar. Hatta bu yardımları hükümetin çalacağını bile ima ettiler. Siyasi parti liderleri ve onların bazı her şeye bir lafı olan sözcüleri yüksek perdeden eleştiri yaparken bazı muhalefet partiden seçilmiş belediye başkanları da adeta merkezi hükümeti eleştiri yağmuruna tuttular.

            Aslında bazı muhalefetten seçilen başkanlar sesiz sedasız güzelce yardımda da bulundular ve sosyal belediyeciliklerini yerine getirdiler. Hükümeti eleştirme ve kötüleme görevini üslenmiş olan ekranların sunucuları ekranlara çıkardıkları bu belediye başkanlarına çanak sorular ile merkezi hükümeti eleştirme kötüleme derdine düşmüş olsalar bile başta Antalya ve Mersin Büyükşehir Belediye başkanları bu tuzağa çokça düşmeden yaptıklarını anlattılar.

            Ancak bazıları yardımlardan, esnafa, emekliye işini kaybetmişlere veya yanında insan çalıştıranlara yapılan yardım ve destekleri görmezden gelip hükümeti topa tuttular ve tutmaya devam ediyorlar. Kılıçdaroğlu’ndan Meral hanıma kadar, Saadet partisi genel başkanından yeni kurulan partilerin başkanları Davutoğlu’su Babacanına kadar ve elbette bölücü örgütün siyasi partisine kadar bu zaman muhalefet zamanı değil, birlik beraberlik zamanı, seferberlik zamanı diyemediler.

            En son hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan saati ile eleştirilen İçişleri Bakanı erdemli bir hareket ile istifasını sundu. İstifa haberinin duyulması ile sosyal medya üzerinde adeta deprem oldu. Ekseri çoğunluk bu devlet adamının gitmemesi gerektiğini savundu. İstifasını geri almasını talep etti. Ama bir o kadarda Cumhurbaşkanına bu istifanın kabul edilmemesi yönünde talep gitti. En ücra karakolda askeri ile bir yol kontrol noktasında polis ile operasyonda özel harekatçısı ile şehidinin cenazesinde ailesi ile hastanede yaralısı ile depremzedesi, kazazedesi ile her dakika omuz omuza olan bu adamı kimse harcatmak istemedi. Devlet adamı yetiştirmek kolay değil. Tıpkı bir binayı inşa etmeye bezer. Temel olacak, betonu, çimentosu, tuğlası, kapısı, penceresi, fayansı, mutfağı, boyası badanası ile bir binayı yapmak çok uzun zaman alır. Ama o binayı yıkmak altına yerleştirdiğiniz dinamitte ile birkaç saniye sürer. Böyle insanlar kolay yetişmiyor kolay kaybedilmemelidir.

            Ha herkes öyle mi düşünmek zorunda. Elbette değil. Bir kişiyi sevende olur sevmeyende. Hele bu kişi siyasiyse elbette pek çok sevmeyeni olacaktır.

            Neyse ki Cumhurbaşkanı kendi düşüncesi veya tabanın baskısı veya başka nedenlerle bu devlet adamını harcamadı harcatmadı ve istifasını kabul etmedi. Doğrusu da buydu. Hem bu denli başarılı bir İçişleri Bakanın gitmesi iyi olmazdı ve hem de pandemi bu denli azmış durumdayken dereden geçerken at değiştirilmezdi.

            Netice olarak korona virüs her geçen gün hayatımıza etki etmeye devam ediyor. Yaşamsal alanlar başta olmak üzere tüm hayatı etkileyen bu virüsün önümüzdeki dönemde gerek Dünyada gerekse ülkemizde siyasi yıkımı da ağır olacak gibi görünüyor.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net