01 Haziran 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
  YAZARLARIMIZ
Bîgâne Olmak
14 Nisan 2020 Salı Bu yazı 2743 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ait olduğun yere bîgâne olmak diye bir söz işitmiştim. Bulunduğun yere yabancılaşma. Bizler bu cihana yabancı değil miydik? Aslında bir yerden gelmiştik cihana, tekrar ait olduğumuz yere gidecektik. Giderken dünya malından bir nebze götüremeyecektik. Yaptığımız iyilikler ve kötülükler gidecekti yanımızda. Orada para geçmiyordu. Tekrarı olmayan uçsuz bucaksız bir yol. Geri dönüşü olmayan dipsiz bir kuyuydu. Sonsuzluk denilen bir âlem. Akılımıza sığdıramadığımız bir olaydı. Biz sonlu ile sonsuzluğu takas eden ama sonunda hüsran olacağını bile bile lades dediğimiz bir hayatı seçiyoruz.

Peki, böyle bir yolculuğa herkesin çıktığı yer, 100 yıl sonra unutulacağımız, hatta belirli bir süre sonra mezarımızın bile kaybolacağı bir yaşam biçimi olduğunu bildiğimiz hâlde, nasıl böyle cüretkâr davranıyoruz, nasıl bu kadar cesaretli olabiliyoruz anlam veremiyorum. Hükümsüzlüklerin arasında bizler çok yanlış yollarda gittiğimizin farkında değildik.

Bizler hariç yaratılanların hepsi verilen görevi harfiyen yerine getiriyor. Yaratışmışlar içinde en kıymetli olan bizler nedense görevlerimizi unutup başka görevler peşinde gidiyoruz. Bizler hariç dünyada ne varsa bize hizmet için var. Güneş doğmam demiyor, ağaç meyve vermem demiyor, toprağa ne ekersen onu biçiyorsun, ben bu sene görevimi yapmayacağım demiyor, bizler hâlbuki çok hor kullandığımız hâlde hâlen ne yapacaklarsa yapıyorlar. Ama bizler ise tek gaye için yaratıldık. Onu bile yapamıyoruz.

Bizlere verilen o çok önemli unsuru unutuyor, başka yönlere dalıyoruz. Bizler ne için ne yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz; amma velâkin yapmak pek işimize gelmiyor. Biraz durup tefekkür etsek bulacağımız çok şey var; ama durmaya vakit bulamıyoruz bile. Yolu güzel, yoldaşlığı mükemmel olan hocamdan mülhem duyduğum bir sözdü, “Erol’um günler ağır, yıllar çabuk geçiyor.” Çabuk geçenlerin değerini bilmek temennisiyle…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
Şevket ÖZSOY
Bahattin Akyön
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net