12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
KORONA GÜNLERİNDE EVDE MOTİVASYON
14 Nisan 2020 Salı Bu yazı 19408 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sevgili Öğrencilerim,

İçinden geçtiğimiz şu süreç içinde bugünkü mücadelemizle çok örtüştüğünü düşündüğüm bana ilham olan sizinle paylaşmak istediğim bir hikâye var. Kartalın Yeniden Doğuşu…

“Kartal kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40’a dayandığında pençeleri serleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Kartalın yaptığı bir YENİDEN DOĞUŞUN sembolüdür; yavaş yavaş ölmek yerine yaşamayı seçmenin destanıdır. Seçimin, iradenin SEMBOLÜDÜR.

Corona Virüsü nedeniyle evlerimize çekildiğimiz şu günlerde günümüze ışık tutan ve pek çok benzerliği olan bir hikâye… Bu süreçte geçici olarak sınırlandırılan özgürlüklerimizin kıymetini iliklerimize kadar hissediyoruz.

İstediğiniz, hayal ettiğiniz ve arzuladığınız zaman bilin ki hiçbir şeyin sizden kurtulma şansı yoktur. Başarılar, hayaller ve idealler sizi, duyarlı gençleri bekliyor. Duyarlı olduğunuz zaman göreceksiniz ki gerçekten yapamayacağınız, başaramayacağız hiçbir şey yok. Unutmayın bütün başarılar bir zamanlar hayaldi. Dışarıdan motive beklemeyin. Motive sizin içinizde, yüreğinizde, kalbinizde.

 Evde kaldığımız şu günlerde motive olmak için ipuçları;

Şunu unutmamalıyız ki bu süreç tatil değil, uzaktan eğitim de eğitimin bir parçası. Ders programlarımızı takip edip saati geldiğinde EBA Canlı sınıf ve TRT EBA-TV den derslerinizi takip edin. Öğretmenlerinizin EBA’ dan sizlere gönderdiği çalışmaları, ödevleri, testleri ve deneme sınavlarını çözüp, sonuçlarını öğretmenlerinizle paylaşın. Mutlaka konuları günlük, haftalık ve aylık tekrar yapın.

Çalışmaya başlamadan önce ya da çalışma arasında küçük egzersizler yapmak size hem mental hem de fiziksel olarak çok iyi gelir. Tüm gün kendinizi daha canlı hissetmenizi sağlar.

Bir hobi edinin. Kitap okuyun. Şiir, hikâye, roman, makale yazın. Resim yapın, spor yapın ya da bir müzik aleti çalmayı deneyin. Çünkü insan, bedeni beslediği gibi ruhunu da beslemeli.

Ders çalışırken evinizin içindeki farklı mekânları değerlendirin.

Bu süreçte bir günlük tutun. Yaşadıklarınızı, hayattan aldığınız dersleri ve beklentilerinizi yazın…

Seni hedefine taşıyacak olan sensin. Bu yüzden yediklerine dikkat edip kendine çok iyi bakmalısın.

Sınav temposu olan son sınıf öğrencilerim TYT, AYT ve YDT iptal edilmedi sadece ertendi. Bu süreci doğru yönetenler ve süreçten kopmayanlar kazançlı çıkacak. Evde olduğumuz bu zaman dilimini kazanca dönüştürelim.

Unutma, sabır sadece bekleme sanatı değildir, beklerken doğru davranış sergileme yeteneğidir.

Okulların tekrar açılıp sizlerle buluşacağım ilk günü, ilk bayrak törenini, ilk dersi, ilk teneffüsü sabırsızlıkla bekliyor, hepinizi sevgiyle kucaklıyor, güzel yüreklerinizden öpüyorum…     Bu süreçte lütfen EVDE KALIN BİZİMLE KALIN…

                                                                                                                                                           Efraim SOYAK

                                                                                                                                                       Rehberlik Öğretmeni

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net