27 Şubat 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELİRSE
15 Nisan 2020 Çarşamba Bu yazı 17529 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

65 Binin üzerinde insanımız salgına yakalandı. 2 Bin civarı insanımız yoğun bakımda yatıyor. Binin üzerinde insanımız entübe durumda ve solum cihazı ile nefes alabiliyor. Binin üzerinde insanımız hayatını kaybetti. 4 Bin civarı vatandaşımız da hastalığı yenmeyi başardı. Peki, bu bizi hiç akıllandırdı mı?


Hafta sonunu anlatacağım. Cuma günü başlayan sokağa çıkma yasağı ilanından, Pazar günü gece yarısı itibarı ile sokağa çıkma yasağının kalktığı zaman diliminde yaşananları anlatacağım. Bütün uzmanlar sakin olun, panik yapmayın, sağduyulu olun derken insanımızın bu işi ne kadar basite aldığını anlatacağım.


Salgının ülkemize geldiği andan itibaren bütün yurtta sokağa çıkma yasağı ha geldi ha gelecek konuşuluyor, gündem oluyor. Bir çok vatandaşımız acil duruma karşı un gibi temel yaşam gıdalarını evlerine zaten almış durumdalar. Cuma günü gece yaşadığımız şey neydi öyle? Yahu İç İşleri Bakanı Sayın Soylu’yu herkes suçladı da, hangi gün açıklansa bu manzaralar yaşanmazdı kafam karıştı. E şuandan itibaren sokağa çıkmak yasak dersen de, en basitinden süt bebeklerinin ana gıdası olan süt tedariki yapacak aileler ne yapacaktı? İki ucu pislik değnek derler ya tamda o durum yaşandı ülkemizde.


Benim kızdığım vatandaşlarımız. Kusura bakmasınlar yahu haftalardır sokağa çıkma yasağı tartışılıyor, şimdiye kadar nasıl önlem almazsınız? Acil ihtiyaçlarını nasıl evde stoklamazsınız? Hadi bunu yapmadınız, yahu o marketlerin öylesine kalabalık olduğunu görüyorsun hangi cesaret ile hangi cehalet ile o marketlere akın edip girebiliyorsunuz? Televizyonlar fırınların, eczanelerin açık olacağını haykıra haykıra söylerken 1 ekmeği 5 liraya hangi kafayla aldınız. Dışarıdan aldığı virüsü ailesine bulaştırarak, aile fertlerinin canına kast eden canisiniz.


Bu arada hemen, Sayın Süleyman Soylu’yu tebrik ederim. Kim olsa insanların bu kadar kendi sağlığını, toplum sağlığını, akabinde ailesinin sağlını bu kadar tehlikeye atacağını düşünemezdi. İstifanın bir erdem olduğunu, sorumluluk almanın bir görev olduğunu bizlere yeniden hatırlattığı için teşekkür ederim. Milletin isteğine karşı koymayıp görevine döndüğü için ayrı teşekkür ederim.

 

Özellikle Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı can-ı gönülden tebrik ediyorum hastalığın ilk gününden bu yana bütün belediyecilik hizmetlerini layıkı ile yerine getirip, devletin tıkandığı yerde destek gücü olduğu için tebrik ediyorum. Bu hastalık ülkemizde görüldüğü andan bu yana her fırsatta kendisine siyasi malzeme arayan iktidarı, muhalefeti hangi siyasi partiden olursa olsun siyasetçileri lanetliyorum.


Hele bu ülkede Başbakanlık, Dış İşleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı yapmış Abdullah Gül’e hakkımı hiç helal etmiyorum. İnsanların kafasını bulandırıp, böylesine kritik bir dönemde tiyatro oynadılar, oyuncuları tebrik ederim falan. Kendisi Ak Parti siyasetini en iyi bilenlerden birisidir demek ki zamanında çok tiyatro oynamış ki böyle bir kanıya varmış. Yazıklar olsun sana, yazıklar olsun. Şu pandemi bitsin Abdullah Gül ile ilgili bir yazı yazmak farz oldu!


Hırslıyım, sinirliyim… Yazıyorum ama konu dağılıyor, konu dağılıyor çünkü anlatılması gereken çok şey var. Bu yasakların gelecek haftadan itibaren, her hafta sonu yapılacağı Cumhurbaşkanımız tarafından duyuruldu. İlerleyen süreçte bunun yalnızca büyükşehirlerde değil, yurt geneli tüm il ve ilçelerde yapılacağını tahmin ediyorum. Buradan Kırıkkaleli hemşehrilerime çağrıda bulunuyorum lütfen acil olabilecek ihtiyaçlarınızı tedarik edin ve evinizde bulundurun. Herhangi bir yasak söz konusu olduğunda kesinlikle dışarı çıkmak zorunda olmayın. Ekmek gibi eczane gibi hayati ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz yerler açık olacak. Sakın paniğe kapılmayın.

 

Büyük şehirlerde ki yasak, ilimize bir uyarı niteliğinde oldu. Hepimiz geride bıraktığımız haftadan bir ders çıkartıp işimize odaklanmamız gerekiyor. Bakkallar Odası ve Fırıncılar Odasına bir tavsiyem var olası bir sokağa çıkma yasağına karşı acil eylem planı hazırlasınlar. Valilik ve ilgili müdürlükler ile bir araya gelerek böyle bir yasak söz konusu olacak olursa kim ne yapacağını şimdiden biliyor olsun. Ekmekler seyyar bir şekilde satılıyor, fırıncılar odası Kırıkkale’yi kaç fırıncı var ise o kadar parçaya bölsün ve her fırıncıya bir bölge versin. Hem fırıncı nerede satış yapacağını bilmiş olur ve hem de bölgeler küçüldükçe daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde hizmet verilebilir. Fırıncı sayısı ve araç eksikliği var ise Bakkallardan ve belediyeden destek talep edilsin. Aileler evlerine muhakkak dairelerinin boyu kadar ip ve sepet alsınlar. Herhangi bir yasak durumunda temin edecekleri ihtiyaçları için işlerine yarayabilir. Her ev muhakkak un almalı. Bu arada başta Bekir Tosun olmak üzere Kırıkkale’de ki un firmalarını yürekten kutluyorum. Hiçbir un markası ürünlerine zam yapmadı. Orta Anadolu kültürünü yaşıyoruz, zaten birçok evde kışlık yiyecekleri mevcut. Son baharda hazırlanıp kilerlere konulmuş durumda. Yufka ekmek, salça, erişte, tarhana, turşu, melemen gibi stoklarımız zaten bulunmakta. Ne olursa olsun, nasıl bir durum ile karşı karşıya gelecek olursak olalım panik yapmayalım. Bu arada devlet yetkililerine de bir çağrım olacak, bu hafta olduğu gibi bir hafta önceden duyuru yapılmayacaksa, geçen hafta olduğu gibi 2 – 3 saatlik bir zaman kala böyle bir yasak ilan edilecekse, il genelindeki tüm işletmelerin şuandan itibaren kapatılmasına ve şu saatten itibaren sokağa çıkma yasağı getirildi şeklinde duyurun. Hiçbir işletme açık kalmaz ise hiçbir kuyruk vakası yaşamayız. Bu işi fırıncılarımız, belediye ile birlikte yürüteceğiz.


Son olarak Kırıkkale’de evde kal kampanyasına uyulup uyulmadığı yönünde sürekli bir tartışma mevcut. Bu konuda size sadece şunu söyleyebilirim ki bir Cumartesi ve Pazar günleri sokaklara bakın birde hafta içi sokaklara bakın. Hafta sonları iş olmadığı zamanlarda insanlarımız evlerinde kalıyorlar, ancak hafta içi gerek işe gidip gelmek, gerekse ödeme gibi mecburi işlemlerini yapmak için sokağa çıkmak zorunda kalıyorlar. Yani ben Kırıkkale’nin uyarılara önem verdiğini ve mümkün olduğunca evde zaman geçirdiğine inanıyorum. Bankalarımız, lokantalarımız, alışveriş yapacağımız alanlar tek bir noktada, yani zafer caddesi ve bağlantı caddelerinde olduğu için merkezde hafta içi yoğunluk yaşanıyor ancak bu insanlarımızın bilgisizliğinden değil Kırıkkale’nin şehir yapısından kaynaklanıyor. Bu durumda başta bankalar ve yoğunluk yaşanan işletmeler kendi önlemlerini kendileri alırlar ise sosyal mesafe kurallarını uygularlar ve uygulatırlar ise sorun kalmaz diye düşünüyorum. Bu nedenle Kırıkkaleli hemşerilerimize de kurallara uydukları için teşekkür ediyorum, yetkilileri tebrik ediyorum.

 

 

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
71  -  15-04-2020 - 01:02
Hakan bey herzamankigibi bizleri bilgilendirdi başta cuma olayı sayın bakan soylu ne bilsin 70 yaşındaki Hacı amca in kola içeceğini biz Anadolu halkı yazın kışlık yiyecegini hazırlarlar.herkesin evinde elli kilo unu.nohutu.kurufasjlyesinipirincini.salcasini .yufka ekmeğini anlayacağın aylarca yetecek yiyeceği vardır.ama kıtlık armisgibi sayın bakanda hükümetin eniyi bakani zoruna gitti istifa etti.kimler sevindi PKK lilar.vatan hainleri.ftocula.ama yüce türk milleti vedevlet devriye girdi cumhur başkanı da kabul etmedi.abdullah gül ve ekibinin sevinci kursaklarında kaldı.mahsir başkan Ankara belediye baskanligi yapiyor iyide yapiyor Allah razı olsun.hakam bey ilimizdede sokağa çıkma yasağı gelse şansımız sayın valimiz geçen vekilimizindededigi gibi valimiz var ilimizde. Sıkıntı olmaz.eskiden başka illerin valisini anlatirdik.gecegunduz Kırıkkale mizin zorunlaroyla ilgileniyor sağolsun ilmuduru sayın Çetiner ve ekibide güzel çalışıyor Hakanbey bu güzel yazinizdandolayi. Tebrik ederim.sizin yıllarca köşe yazınızı takip ediyorum.kaleminize Şaik
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Şubat 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net