07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
FİKİR BABAMIZ
25 Ekim 2010 Pazartesi Bu yazı 30729 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Vatan ne Türkiye'dir Türklere, ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir; TURAN...

Türkleşmek,İslamlaşmak,Muasırlaşmak, Türk Töresi, Türkçülüğün Esasları gibi yazdığı eserlerle Cumhuriyetimizin manevi babası olan Ziya Gökalp, aynı zamanda Cumhuriyetin fikir plânında kurucusudur.

Türkiye Cumhuriyetinin icra plânında kurucusu ve Cumhuriyeti milli temeller üzerine oturtan Mustafa Kemal Atatürk, rehberi olan Gökalp hakkında şunları söylemektedir: “Etimin ve kemiğimin babası Ali Rıza efendi ise, fikrimin babası da Ziya Gökalp'tir

Gökalp’e, ırkçı, şovenist, kafatasçı gibi iftiraları atanlar okumadan kanaat sahibi olan yobazlardan başka bir şey değildir. Türkçülüğün Esasları ” isimli eserinde “Türkçülük, Türk milletini yükseltmek demektir... diyebilen bir kişi da ırkçı olabilir mi? O büyük bir sosyolog, ekonomist, mütefekkir, eğitimciliği ile dopdolu bir insandır.

Hedef daima dünyayla yarışabilecek bir Türk Milleti ve Türk Devleti meydana getirmektir. Bu anlamda hepimiz Türkçüyüz ve olmak zorundayız.

Türk’ü ve Türk’ün emsalsiz tarihini enine boyuna bilen bir insandı. Milleti meydana getiren unsurlardan yurt, soy, dil, kültür, din ve tarih onun için kutsal değerlerdi.

Gökalp’ın Türkçülükte ileri gittiğini söyleyen bir kısım insanlar, onu dinsizlikle bile suçlamışlardır. Oysa ki Türklükle Müslümanlık etle tırnak gibidir. Din konusunda söylediği şu sözler, onun din karşısındaki olumlu tavrını gözler önüne sermektedir : “İmanım kuvvetli, tevekkülüm sağlam olmasaydı,bu acılara dayanamayacaktım.Bereket versin ki dindar ve mefkûreli(idealist) bir ruhum var…Allah’ın doğru kullarına vefalı olduğuna itimat ediniz.

Gökalp’ın programı “İstiklal Savaşı”ndan sonra Mustafa Kemal’in programı oldu. “Bir Türk dünyaya bedeldir” diyen Atatürk, bu konuda Gökalp’ı bile geride bıraktı.

Türk milliyetçiliğinin kurucusu, Yurdumuzda, sosyolojinin öncülerinden olan Ziya Gökalp’ın Türkçülük siyaseti, tamamıyla Türk ve Müslüman kalmak şartıyla Batı medeniyetine tam ve kati bir surette girmeyi gerektirmektedir.

Ziya Gökalp’e göre Millet, lisanca, ahlakça, edebiyatça, müşterek olan, yani aynı terbiyeyi almış fertlerden mürekkep bulunan bir zümredir “der. Türk’üm diyen her ferdi Türk tanımaktan, yalnız Türklüğe hıyaneti görülenler varsa, cezalandırmaktan başka çare yoktur” görüşü, Atatürk tarafından, “Ne mutlu Türk’üm diyene” şeklinde ifade edilmiştir.

Dün Türkler için bir milli devlet hayaldi, gerçek oldu. Turan da bir ülküdür. Gerçekleşecektir. Turan, Türkler’in oturduğu Türkçe’nin konuşulduğu bütün ülkelerin toplamıdır.”Gökalp’de, Atatürk de Turancı doğdular, Turancı yaşadılar, Turancı öldüler.

2023’te yani Gökalp’in ölümünün 99., Cumhuriyetimizin 100. yılında kaynağını Türk kültür ve tarihinden, Ziya Gökalp’in fikirlerinden ve Atatürk’ün uygulamalarından alan ve bugün var olmamızı sağlayan mücadelenin yani Türk milliyetçiliğinin dünyaya egemen olması dileğiyle.

Gökalp’in açtığı bu yol bugün Türkçüler’e güç veriyor, fikir veriyor, ilham veriyor.

Ölümünün 86. yılında Ruhu Şad Olsun.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
adnan uygun  -  29.10.2010 - 10:10
hocam elinize sağlık
Profesör  -  28.10.2010 - 11:32
Bu düşünce çoktan tarih olmuştur. Boş bir düşüncedir artık 21. yüzyılda. Çünkü bu düşünceye sahip tek millet biziz. Bu düşünce için ödün veren de sadece bizim milletimiz. Sorun bakalım diğer Türk (!) devletleri birleşmek istiyor mu? Somut hangi adımları atmışlar? Herkes artık kendi topluluğunu kurmuş. Kimi Şangay kimi İran-Rusya vb. topluluklar içine girmiş. Sözde her Türk Toplantılarında hep derler ama zerre kadar da adım atmazlar. Çünkü istemiyorlar. Sebebi mi nedir? Türkiyenin kendine bile hayrı yok bize ne fayda verecek. Haklılar...
Mehmet Demirkaya  -  26.10.2010 - 20:08
Eline saglık hocam Ziya Gökalp'e de Allah'tan rahmet dilerim ruhu şaadolsun.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Mesut ARLIER
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net