08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
Dostluk
21 Nisan 2020 Salı Bu yazı 13026 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yavuz Sultan Selim Han, Memluk Seferi’ne çıkacaktır. Topkapı Sarayı’ndan ordunun yanına gidebilmek için kayıkla karşıya geçerken yanında can dostu olan Hasan Can vardır. Sohbet nasıl hâsıl oldu ise Sultan “Yumurta sever misin Hasan?” diye sorar. Hasan Can ise “Severim Sultanım” der. Ordunun yanına gelirler. Bu sefer tam 2 sene 8 ay sürecek olan, Mercidabık, Ridaniye, Mekke ve Medine’nin anahtarları verilir. Hadimu’l harameyn eş-şerefeyn, Halife-i ruy-i zemin olmuştur. Sefer biter tekrar İstanbul’a döndüklerinde bir coşku, bir vaveyla, bir sevinçle “Sultanım sizi bekliyorlar halk” deyince “Geceyi bekleyelim, biz bunları Allah’ın rızasını kazanabilmek için yaptık” gece olur herkes uykuda, sultan kayıkta ve yanında can dostu... İnmeden döner can dostuna sorar “Nasıl?” diye. Dostundan cevap “Haşlanmış sultanım.” Bu sefer boyunca iki zatın kalp ritmi hep aynı atmıştır.

                Dostluk böyle bir şey. Sen yokken sana dua edecek, yanında iken sana Allah’ı hatırlatacak dost. Şimdiki dostlukları sanki menfaat üzerlerine kurulmuş olarak görüyorum. Ahde vefayı bilen, dertleri ile hemhal olacak, bir bakışta, bir söyleyişte derdini anlayacak. Gerçi anlatınca ne ehemmiyeti olacak ki, mühim olan sen anlatmadan bilebilmek.

                Şeyh Sadi Şirazi Gülistan adlı eserinde bu meyanda bir hikâye anlatır. Bir gün hamama gittim, tam kili sürecektim ki; kili kokladığımda çok hoş bir koku salgılıyordu. Sen ne kadar güzel kokuyorsun dediğimde kil dile geldi. “Ben bir zamanlar gülün dibinde kaldım, onun kokusu sirayet etti bana, yoksa ben kokusuz bir toprak parçasıydım.”

                Ondan dolayıdır ki, kiminle dost olduğumuza bakmamız lazım. Bizi kötü yola sokmayacak, yanlış yaptığımızda bize dur diyecek. Arkamızda her daim bir dağ gibi duracak dostlar. Gecenin bir yarısında arayıp çay koy geliyorum diyebileceğiniz dostlar. Hiçbir menfaat gözetmeksizin, her daim yanında olabilmek. Üstad Necip Fazıl’ın bir sözünde “O yüz ki tevhid kaleminden bir satır, / O yüz ki göz değince Allah’ı hatırlatır.” Hayatımızda böyle dostların olması temennisiyle...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net