17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
İNSAFSIZ PROVOKASYON
26 Ekim 2010 Salı Bu yazı 27978 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Şimdi diyeceksiniz ki efendim provokasyonun insaflısı nasıl oluyor da sen konunun başlığını öyle seçtin.

Evet, insaflısı olur. Şöyle olur. Yazı botunca provokasyon kelimesinin artık Türkçe karşılığı olan kışkırtıcılığı kullanacağım. Kışkırtıcılığın insaflısı olur. Bir olayı bir olguyu bir düşünceyi ortaya çıkarmak amaçlı yapılan ancak belden aşağı vurmadan yapılan insaflı olur.

Tarihimizde kışkırtmalar sonucunda çok kanlar dökülmüş, çok canlar yitirilmiş. 1955 yılında Atatürk’ün evi Rumlar tarafından bombalandı dedikodusu üzerine İstanbul'u utanca boyayan bu iki gün içinde olup bitenler; "3 ölü, 30 yaralı, 73 kilise, 8 ayazma, 2 manastır, 1 fabrika, 3.584'ü Rumlara ait olmak üzere, 5.538 ev ve dükkân yakılıp yıkıldı..." olarak zabıtlara geçmiştir.

Bir başka kışkırtma olayında Çorum’da aleviler cami yaktı iddiası üzerine Çorumu kana bulayan olaylar neticesinde;" 20 ölü yüzlerce yaralı ve yüzlerce iş ve iş yeri yakılıp yıkıldı" diye kayıtlara geçti. Çorum olaylarından iki yıl öncesinden başlayan karşılıklı çatışmalar sonucunda 5000 inin üzerinde Türkiye vatandaşı canını kaybetti. Bunların içinde en dikkat çekenleri Gün sazak ve Kemal Türklerin Ölümleriydi. Hala bunların failleri bulunamadı, birçoğu gibi.

Yine bir başkasında 1 mayıs olaylarını görüyoruz. Faili meçhulleri görüyoruz. Ülkenin ileri gelenlerini nasıl yok ettiklerini ve bunun neticesinde yakılan yıkılan mekanları kaybolan canları görüyoruz. Kardeşin kardeşi nasıl gözünü bile kırpmadan yok ettiğini görüyoruz.

Bunların içinde çoğumuzun şahit olduğu 28 şubat olaylarından önce Refah- yol hükümetini al aşağı etmek için neler yapıldığını görüyoruz. Fadime şahinleri, Müslim gündüzleri görüyoruz. Aczimendilerin bir gösterisinin nelere yol açtığını görüyoruz. Kameralar eşliğinde yapılan baskınlarla imam nikâhlı veya değil birlikte yaşayanların nasıl yarı çıplak ekranlara geldiğini görüyoruz.

Darbeleri olgunlaştırmak veya meşru bir hükümeti nasıl al aşağı etmek için nasıl olayların tezgâhlandığını görüyoruz.

Daha tüm bu karıştırıcı olayları görmüş, okumuş, dinlemiş insanlar olarak belli aralıklarla ve ülkede güzel şeyler olacakken birilerinin nasıl arı kovanına çomak soktuğunu görüyoruz.

Şimdilerde yine bir olayın kışkırtıcı sonuçlarını görmek üzereyiz.

Ülkede çok az konuda anlaşmış olan iktidar ve muhalefet partilerinin uzlaştığı veya uzlaşma çabası gösterdiği üniversitelerde başörtüsü olayında ülkede bazı oyunların sergilendiğini izliyoruz.

Adana, Mersin ve Konya’da ilköğretim öğrencilerinin birilerinin maşası olarak okullara baş örtüsü ile girme çabasının karıştırıcılık olduğunu anlamak için kahin olmaya gerek yok. Ülkemde siyasilerin bir araya gelerek kanayan bir yaraya pansuman yapma gayreti varken “işte gördünüz mü? Eğer üniversitede serbest bırakırsanız bunlar ilköğretimde de ister” anlayışını ortaya atma gayretli bu gereksiz ve kışkırtıcı olayı sergilemek neyin nesi?

Bu kışkırtmayı yapanlar Allahtan yanıldılar ve ebeveynlerinin sicili pekte temiz olmayanlarından seçtikleri bu aktörlere oynattılar. Ülkeyi karıştırmak ve siyasileri ve devletin erklerini harekete geçirecek bu olayları tezgâhlayanlara aklıselim olanlar pekte rağbet göstermediler. Ona rağmen ekranlarını bazıları sonuna kadar açtı. Tarafsız ve barış içinde yaşama gayreti içinde olan saf temiz insanların kafasını karıştırmak için yapılan çabaya tüm duyarlı insanların karşı durması gerekiyor.

Özellikle yıllardır ciddi bir sorun olan üniversite talebelerinin başörtüsü sorununu çözme düşüncesinde olan siyasilerin buna dikkat etmesi gerekiyor. Buna bağlı olarak tüm vatandaşlarımızın da bu olayı tezgâhlayanları iyi tahlil etmesi gerekiyor. Aman dikkat birileri düşüncelerimiz karıştırmaya çalışıyor.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hayati Bahadır  -  27.10.2010 - 8:37
bu işi eyleme döken o ilkokul öğrencilerinin ailelerinin hizbullah bağlantıları çıktı.Bu işin ne olduğunu herkes anlıyor biliyorken bizim bakanımız çıkıp''bu ülkede ilk,orta,lise öğrencisi başı kapalı okula giremez''diyemiyor...Neymiş efendim!!ilköğretim mecburiymişte okuldan sınıftan çıkarılamazmışta!!bunlar işin cıvıtmanın en güzel yolu.O zaman velilerini savcılağa verirsiniz kanunlar açık gereken yapılır.Veli o çocuğunu kanunların emrettiği gibi okula göndermek zorunda.Tabi bu işten AKP çok güzel nemalanıyor.Birileri bu işi dönem dönem gündeme getirip ülkenin diğer sorunlarını örtbas ediyor.Merve Kavakçı denen ABD vatandaşı olmui ve girdiği her platformda bu ülke için kinini kusan birirleride servis edilip bu vatandaşlıktan çıkmış insanlar bu ülkeye kahramanmış gibi lanse edilmeye çalışılıyor.O zaman sayın bakanım!!soruyorum size askerlikte mecburi.20 yaşına gelen her sağlıklı türk erkeği belirlenen sağlık sorunları ve mazereti yoksa askere gider.Zorla götürdüğünüz bu gençlerde derseki bir gün ben bot giymem,şapka giymem,üniforma giymem derse ne olacak.Askerlik zorunlu buyrun burdan yakın.Böyle kurumlar yozlaştırılıp siyasi emellere alet ediliyorlar.Kurumlar insanlara uymaz insanlar kurumlar ve kurumların belirlenen kurallarına uyar.Unutmayın ki yaptığınız bu tür provakosyanlara çanak tutmak bir gün başınızı yiyecek.Dimdik olarak bir bakan olarak yanlışı doğruyu kesin hatları ile dobra dobra söyleyeceksiniz.Bırakın belli çevrelerin tribünlerine şov yapıp oynamayı...
ahmet tanyürek  -  26.10.2010 - 20:02
türbanı siyasi emellerine alet eden günümüzün muaviye hızır paşa zihniyetleri elbette zamanı gelince sinecekler o günleri görmemiz dileğiyle...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net