18 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 77
27 Nisan 2020 Pazartesi Bu yazı 6079 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

TRAFİK DENETİMİNDE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ

Tahsin SENDİNÇ * (TFTM) Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Derneği

Genel Başkan Yardımcısı.

Ülkemizde uzun yıllardır kanayan yaralardan biri de trafiktir.1985 yılında çıkardığımız 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile dünyaya entegre olmamıza rağmen trafikte halen eski alışkanlıkları değiştirmeyi başaramadık. Çoğu sürücümüz evrensel trafik kurallarını kendince doğru bulmadığı için uymamaktadır.

Kurala uymayan sürücü yaptığının suç olduğunu bilmesine rağmen, uymayınca yapılacak tek şey işlenen trafik suçunu tespit edip,yasada öngörülen miktarda ceza vermektir.

Ülkemizin her yerine trafik zabıtası koymamız mümkün olmayacağı için, trafikteki sürücülere her yerde resmi üniforması olmayan sivil kişilerce denetleniyorsunuz inancını vererek, kurallara uymaya teşvik etmek amacıyla, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda 1996 yılında 4199 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle, Fahri Trafik Müfettişliği müessesesi ihdas edilmiştir.

Her ilde trafiğe kayıtlı araç sayısının binde ikisi kadar Fahri Trafik Müfettişliği kadrosu ihdas edilir. İhdas edilen FTM kadroları 1997 ve takip edilen yıllarda kariyeri ve titri olanlara verilmiştir.

Yetki verilen FTM’ lerin %19’ u, yetkisi olmasına rağmen bu güne kadar diğer işlerinin yoğun olması sebebiyle, trafik suçu tespit tutanağı düzenlemiştir.

Yeni yapılan düzenleme ile bir yıl içinde trafik suçu tespit tutanağı düzenlemeyenlerin yetkilerinin iptali ve trafik konusunu önceleyen kişilerin bu yetkiye sahip olmaları benimsenmiştir.

Fahri Trafik Müfettişi seçilebilmek için en az yüksekokul mezunu olmak, en az 10 yıllık sürücü belgesine sahip olmak ve trafik suçundan dolayı ehliyetinin geri alınmamış olması ve sicilinin temiz olması, asli kusurlu olarak ölümlü yâda yaralanmalı trafikkazasına sebebiyet vermemiş olması, kamu hizmetlerinden yasaklı olmaması gerekir.

FTM’ ler kendilerine verilen yetkiler dâhilinde tespit ettikleri trafik suçu tutanağını imzalayıp7 gün içinde polise veya jandarmaya teslim etmesi zorunluydu.

Düzenlediği trafik suçu tespit tutanağını teslim etmek için,yetkili trafik zabıtası aramak zorunda kalınıyor olunması, başta Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Trafik ve Yol Güvenliği Derneği olmak üzere diğer derneklerin talepleri ve yıllık eğitimlerde FTM’ lerin bireysel talepleri de dikkate alınarak,

16. 07. 2019 tarihinde FTM MOBİL UYGULAMA sistemi devreye girmiştir.

Bu haliyle FTM tespit ettiği trafik suçunu 7 gün içinde fırsat bulduğunda internet üzerinden sisteme gönderme imkânına kavuşmuştur. Bu imkânın verilmesi,hiçbir karşılık gözetmeksizin gönüllülük esasına göre görev yapan,daha iyi motive olmuş ve düzenlenen trafik suçu tutanağı sayısında eskiye oranla artış kaydedilmiştir.

Fahri Trafik Müfettişlerine trafik suçu tespit tutanağı düzenlemenin yanı sıra, trafiğin daha düzenli olabilmesi için önerilerde de bulunma hakkı vardır.

2019 yılında Fahri Trafik Müfettişi Çalışma ve Görev Yönetmeliğinin 7. maddesinde yapılan değişiklik ile FTM seçilme şartlarına haiz olmayan İçişleri Bakanlığı personelinden,Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı, Emniyet Hizmetleri Sınıfında rütbeli olanlar ve Jandarma Hizmetleri Sınıfında Subay olarak görevli personele Fahri Trafik Müfettişi seçilmesinin önü açılmıştır.

2019 yılının son aylarında ataması yapılan yaklaşık 15 bin FTM’ nin büyük bir kısmı, bu kapsamda yetkilendirilmiştir.Fahri Trafik Müfettişliği bu haliyle sivil denetim olmaktan çıkarak,bir nevi güvenlikçi penceresinden trafik denetimine dönüşmüştür.

Halen aktif çalışan olduğu için trafikte suç işleyene ceza yazma yetkisi olan polis veya jandarmaya ikinci kez yetki verene kadar, bu yetkiyiSürücü Kurslarına veya mesleki yeterlilik (SRC) kurslarında görev yapan Trafik Öğretmenlerinden talepte bulunanlara verilmiş olsaydı,trafik sorunu sivil pencereden değerlendirilir ve yapacakları çözüm önerileriyle trafikteki sorunlara çözüm getirilebilirdi!

Fahri Trafik Müfettişlerinin yetkisi dâhilinde olan suçlarda kısmen azalma görülmektedir. Buna rağmen doğrudan trafik zabıtasının yetki alanına giren suçlarda hiçbir azalma olmamasının başlıca sebeplerinden birisi,trafik zabıtasının trafik suçlusundan çekiniyor olması olsa gerek.

Günümüzde trafiğe çıkan araçların ortalama %20’si trafik sigortası yaptırmamaktadır. Sigorta olmayınca trafiğe çıkması yasaktır. Trafikten men edilmesi gerekirken çekilmemektedir.

Bölgesine göre Jandarma veya Polis bu araçları yakalayıp trafikten çekememiştir. Aynı denetimsizlik araçların marka amblemlerinin sökülerek veya kapatılarak trafikte hareket halinde görülmektedir.

Trafikte suç işleyen aracın plakasının yanında, hangi marka olduğunu belirten yazı veya amblem olması zorunludur. Buna rağmen şehir merkezlerinde bazı araçların hangi marka olduğunu belirten yazısı veya amblemi ya silinmiş veya çıkarılmıştır!

Böyle bir aracı durdurma yetkisi olmayan FTM, bu araçlar hakkında suç tespit tutanağı düzenleyememektedir. Eskiden var olan plaka sorgulama sayfası FTM’ lere kapatıldığı için, aracın markasını tespit edememekte ve trafikte suç işleyen araç cezadan kurtulmaktadır.

Fahri Trafik Müfettişliği müessesinin beklenen başarıyı gösterebilmesi için devletin FTM olarak yetki verdiği kişiye,plaka sorgulama yetkisi verilmesi, isteyen FTM’ lerin araçlarına kamera takılması faydalı olacaktır.

Kamera takılması halinde araç kullanırken, suç işleyen araçla ilgili not alamayan FTM, sonradan kamerayı inceleyip suç işlemiş araçları tespit etme imkânına kavuşacaktır.Dolayısıyla her ne kadar ispat zorunluluğu olmasa da, bu şekilde bir belgelendirme sağlanmış olacaktır.

MODERATÖRÜN NOTU:Sayfa formatımızın konusu‘’Trafik’’ oluşu dolayısıyla,

 Sayın Genel Başkanın yazısı burada yeralmış bulunmaktadır!

*

DÜNYAYA HAYKIRIŞ!

Faik ERDOGAN * TFTM Genel Başkanı.

Herkesin bildiği ve yaşadığı gibi COROLLA VÜRÜS bütün dünyayı esir aldı. Milyonlarca insan deyim doğru ise telef oldu. Dünyaya kafatutan, insanlığı yok etmek için atombombasından tutun da, insanları öldürmek için hertürlü silah üretmek gayesiyle trilyon dolarlar harcayan, satarak trilyonlar kazanan ilerlemiş memleketler sizler, COROLLA virüsten daha çok çok insanları öldürmek için asırlardır uğraşıyorsunuz ve insanların yaşamlarını sonlandırıyorsunuz, haşa ALLAH mısınız. Ondan sonra da medeniyetten, demokrasiden, eşitlikten, vs. söz ediyorsunuz

     Bu kötü niyetlerinizden vaz geçip, insanlık için her türlü virüse ve mikroba karşı,gerekli ilaç ve aşıları bulmaya uğraşmış olsaydınız,bugünlerde aciz duruma düşmezdiniz. İlacı, aşıyı bulamıyoruz diye ağlamazdınız. Benim ülkemde 100 - 200 bin insan ölecek demek, 

acizliğine düşmezdiniz. 

Benim çocuklarım ölecek diyebiliyor musunuz, ne kadar acı olur değil mi? Ondan sonra da ÇİN VİRÜSÜ veya laboratuvarda üretip dünyaya yaydılar dedikoduları yapıyorsunuz.

    Madem, ülkeler kendi zekâları veya yönetimleriyle bu VÜRÜS le baş edemiyorlar, DÜNYA 

SAĞLIK KURULUŞUNU niçin kurulmuş. Bu kötülüklerden insanlığı kurtarmak için. O halde ilim, bilim insanlarını, hatta laboratuvarlarını Dünya Sağlık Kurulunun emrine verseler, böyle günlerde Yöneticilerimizin yetkilerinide geçici olarak DÜNYA SAĞLIK KURULUŞUNA aktarıp, bu kuruluşta oluşturacakları milletler arası bilim kurulları ile bütün dünyayı bu kurullar vasıtasıyla yönetseler.

Tedbirler bütün dünya da aynı anda alınsa, insanlar bulundukları yerde kalsa, gerekiyorsa dünyada ulaşımı da bugünkü gibi tamamen durdurulsa, karantina, evlerden çıkmama, vs.gibi tedbirleri dünya çapında alınsa, insanlık bugünkü acizliğe düşer miydi? Milyonlarca insan ölür müydü? Tarım endüstri. VS.yok olur miydi

    Peki, ne olabilirdi. Çin Devleti virüsü Dünya Sağlık Başkanlığına bildirdiğinde gereken önlemler o Coğrafyada alınabilirdi. Böylece de bütün dünya ya yayılmamış olurdu. Karantina gerekiyorsa karantina, evden çıkmamak gerekirse bütün dünya olarakta evimizde kalıp mikrobun böyle yayılmasını önlemiş olurduk. 

       Yani gezegenimiz de insanlık bir merkezden yönetilir canlılar virüsü birbirlerine bulaştırmamış olurdu diye düşünüyorum

       Sizlere sadece düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Eğer dünyada medeniyet varsa, başka devletlerin toprağında gözü yoksa ne gerek var düşmanlığa. Çünkü insanlar fanidir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net