01 Haziran 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
  YAZARLARIMIZ
Avam ile Arif
28 Nisan 2020 Salı Bu yazı 3598 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bu devirde ya deli olacaksın ya veli. Çünkü deliler başkası beni nasıl görür, bana ne derler diye bir gailesi olmaz. Aklına geldiği gibi yaşayacağını yaşar. Canı ne istiyorsa onu yapar, çekinmez. Veli ise insanın bakış açısından daha çok Allah nasıl bir yaşam biçimi istiyor ona bakar. O da insanlar ne der, nasıl bakar diye herhangi bir düşünce olmadan yaşar yaşayacağını. Bir de insanın kendisi olma gibi bir güzelliği var.

 

Günümüz toplum yaşantısında, genelde olduğumuzdan çok diğer insanların gözünde nasıl bir yaşam biçimimiz var diye onların gözünde görmeyi tercih ediyoruz. Aslında onların istediği kalıba girmek için çabalıyoruz. Olduğumuz kalıbı bir tarafa koyup olmayan bir kalıba girmeye çalışıyoruz. Aslında çok basit kendin olabilmek. Bir de kendin ile baş başa kalmak. İçine dönmek. Bizim büyük dramatizemiz işte burada saklı: içimize dönememek, kendimizi dinleyememek.

 

Yalnız kaldığımızda; yanlışlarımızla, hatalarımızla veyahut günahlarımızla yüzleşmekten korktuğumuzdan dolayı, yalnızlığı pek tercih etmiyoruz. Özümüzde bulunan ne varsa bilinçaltında sakladığımız şeyleri dışa çıkarmaktan korktuğumuz için ağır gelir korkusu ile kaçışımız hep ters yönde. İçe doğru değil, hep dışa doğru yaşıyoruz. Genelde gürültülü bir yaşam tarzımız var. Hayatımız o kadar hızlı akıyor ki kendimizi dinlemeye vakit bulamıyoruz. Durup baktığımızda kendimizi dinlememekle o kadar büyük hatalar yapmışız.

 

Bir de bize hatalarımızı söyleyenler olduğunda, kabul etmiyor, sanki haklı olduğumuzu ispatlamak için çaba içerisinde oluyoruz. İnsanız elbet hata yapacağız. Mühim olan bu yanlışlardan dönmek ve hatayı kabul etme erdemliğini göstermek, hatayı söyleyenin de o hatayı affetme erdemliğini göstermesi, tam manasıyla insan olabilme ve insan olmanın özüne varmanın temelidir. Maalesef toplumca eleştirilmeye açık bir yönümüz yok. Aslında eleştirildiğimiz zaman, nefsimize ağır geldiği için tepkimiz soğuk, ağır ve ters oluyor. Velhasıl-ı kelam avam kusurlarından arınmak istese de arınamaz, ârif istese de bunu yapamaz. Kusur görmek avamın yaşamı iken ârifin ise elinin tersi ile ittiğidir. Bir ağabeyimin "Kusur görenindir Erol’um!" sözü kulaklarımda çınladı.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
Şevket ÖZSOY
Bahattin Akyön
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net