29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Avam ile Arif
28 Nisan 2020 Salı Bu yazı 12606 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bu devirde ya deli olacaksın ya veli. Çünkü deliler başkası beni nasıl görür, bana ne derler diye bir gailesi olmaz. Aklına geldiği gibi yaşayacağını yaşar. Canı ne istiyorsa onu yapar, çekinmez. Veli ise insanın bakış açısından daha çok Allah nasıl bir yaşam biçimi istiyor ona bakar. O da insanlar ne der, nasıl bakar diye herhangi bir düşünce olmadan yaşar yaşayacağını. Bir de insanın kendisi olma gibi bir güzelliği var.

 

Günümüz toplum yaşantısında, genelde olduğumuzdan çok diğer insanların gözünde nasıl bir yaşam biçimimiz var diye onların gözünde görmeyi tercih ediyoruz. Aslında onların istediği kalıba girmek için çabalıyoruz. Olduğumuz kalıbı bir tarafa koyup olmayan bir kalıba girmeye çalışıyoruz. Aslında çok basit kendin olabilmek. Bir de kendin ile baş başa kalmak. İçine dönmek. Bizim büyük dramatizemiz işte burada saklı: içimize dönememek, kendimizi dinleyememek.

 

Yalnız kaldığımızda; yanlışlarımızla, hatalarımızla veyahut günahlarımızla yüzleşmekten korktuğumuzdan dolayı, yalnızlığı pek tercih etmiyoruz. Özümüzde bulunan ne varsa bilinçaltında sakladığımız şeyleri dışa çıkarmaktan korktuğumuz için ağır gelir korkusu ile kaçışımız hep ters yönde. İçe doğru değil, hep dışa doğru yaşıyoruz. Genelde gürültülü bir yaşam tarzımız var. Hayatımız o kadar hızlı akıyor ki kendimizi dinlemeye vakit bulamıyoruz. Durup baktığımızda kendimizi dinlememekle o kadar büyük hatalar yapmışız.

 

Bir de bize hatalarımızı söyleyenler olduğunda, kabul etmiyor, sanki haklı olduğumuzu ispatlamak için çaba içerisinde oluyoruz. İnsanız elbet hata yapacağız. Mühim olan bu yanlışlardan dönmek ve hatayı kabul etme erdemliğini göstermek, hatayı söyleyenin de o hatayı affetme erdemliğini göstermesi, tam manasıyla insan olabilme ve insan olmanın özüne varmanın temelidir. Maalesef toplumca eleştirilmeye açık bir yönümüz yok. Aslında eleştirildiğimiz zaman, nefsimize ağır geldiği için tepkimiz soğuk, ağır ve ters oluyor. Velhasıl-ı kelam avam kusurlarından arınmak istese de arınamaz, ârif istese de bunu yapamaz. Kusur görmek avamın yaşamı iken ârifin ise elinin tersi ile ittiğidir. Bir ağabeyimin "Kusur görenindir Erol’um!" sözü kulaklarımda çınladı.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net