08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
Hz. Peygamberin İzinde
29 Nisan 2020 Çarşamba Bu yazı 16438 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

2017 yılının sömestr tatilinde Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla umre ziyaretine gitmiştik. Bize verilen bir çanta içerisinde yüz maskeleri, dua kitabı, kutsal yerleri tanıtıcı katalog ve bir de “Hz. Peygamberin İzinde” isimli bir kitap vardı. Aslında kitap, umre günlerinde okunmak üzere verilmişti; ama biz orada bu kitabı okuma zamanı bulamadığımız için içinde bulunduğumuz şu Ramazan günlerinde okuyalım dedik.

Üç profesör akademisyen tarafından yazılan yaklaşık üç yüz sayfalık kitap, üslup bakımından anlaşılır ve sade bir dille kaleme alınmış. Kitap, kutsal mekânlara gelen görevli hoca ve ziyaretçilere Hz. Peygamberin hayatının önemli kesitlerini anlatmayı; başka bir ifade ile Hz. Peygamberin hayatını, onun yaşadığı iklimde okumayı, zaman-mekân ilişkisi kurarak daha anlaşılır kılmayı hedefliyor.

Eser üç ana bölümden oluşuyor: Birinci bölümde Peygamberimizin ailesi, Peygamberliğin gelişi ve tebliğ dönemi ile Akabe Biatları; ikinci bölümde hicret ile başlayan ve Mekke’nin Fethi’yle devam eden, Veda haccı ile sona eren Peygamberimizin hayatı; son bölümde ise Peygamberimizin ve sahabelerinin kısa kısa hayatları ele alınıyor.

Peygamberimiz, 571 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Dünyaya gelmeden altı ay kadar önce babası; dünyaya geldikten altı yıl sonra da annesi vefat etmiştir. O, hem yetim hem öksüz kalmıştır. Belli bir yaşa kadar amcası Ebu Talip tarafından himaye edilmiştir. 25 yaşında iken 40 yaşındaki Hz. Hatice ile evlenmiştir. Kırk yaşında, Hira Dağı’nda peygamberlik geldiğinde onu ilk tasdik eden Hz. Hatice olmuştur. Daha sonra en yakınındakiler İslam’a davet edilmiş; yeğeni Hz. Ali, azatlı kölesi Zeyd ilk Müslümanlardan olmuştur. Gizli gizli yapılan tebliğ görevi Hz. Ömer’le kırk kişiye ulaşmış ve açıktan yapılmaya başlanmıştır.

Mekkeli müşriklerin kabul edemedikleri, bu kadar zengin ve ileri gelen insan varken peygamberliğin bir yetim ve öksüz aynı zaman da yoksul bir kişiye gelmesiydi. O zaman da sınıfsal farklıklar Arap kabileleri arasında çok yaygındı. Bir türlü bunu kabullenemediler; ama peygamberlik Hz. Muhammed’e gelmişti.

Mekke’de çok sıkıntılı günler yaşayan Peygamberimiz, kendisine inanan bir grubu önce Habeşistan’a gönderdi; bir başka grubu da Medine’ye gönderdi. Daha sonra kendisi de Hz. Ebu Bekir’le birlikte Medine’ye Hicret etti. 622 yılını gösteren bu takvim, aynı zaman da Hicri Takvim’in başlangıcı kabul edilir. Bu göçün sonucunda Medine’de, Medine Sözleşmesi ile ilk İslam Devleti olarak kabul edilen Medine Şehir Devleti kuruldu

Bu devlet ve medeniyetin merkezinde cami/mescid vardır. Cami eksenli bir devlettir o. Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye hicret ederken Küba denilen yerde kısa bir süre mola vermiş, ilk iş olarak orada bir mescit inşasına başlanılmış; Medine’ye geldiklerinde de hemen Mescid-i Nebevi’nin temelleri atılmıştır. Din ve devlet işlerini birbiriden ayırmayan Peygamber Efendimiz, toplum ve devlet yönetimi ile ilgili bütün meseleleri burada çözüme kavuşturmuş, yabancı heyet ve elçileri burada kabul etmiştir. Ayrıca Mescid’in bir bölümü de Ashab-ı Suffe denilen eğitim kurumuna tahsis edilmiştir. Yani Mescid, çok yönlü olarak kullanılmıştır.

Ayrıca Medine’de tesis edilen Ensar-Muhacir kardeşliği ekonomik bağımsızlığın kazanılması açısından önem arz etmektedir. Bu kardeşlik; siyasi bağımsızlığın kazanılması için ekonomik bağımsızlığın şart olduğunun bir göstergesidir.

Eser, derinlemesine bir “Siret” kitabı değildir. Ana hatlarıyla olayların zihnimizde tasavvur edilmesini sağlamıştır. Anlatılanlar, Peygamberimiz ve ashabının, bu dinin yayılması için verdiği mücadelelerinin arıtılmış, saf billur damlalarıdır. Her biri gökteki yıldızlara benzeyen örnek şahsiyetlerin acı hatıralarının gözyaşıyla yaşatılmasıdır.

Her okuyuşumda gözyaşlarıma hâkim olamadığım örnek bir sahabenin, örnek hayatı ile sözlerimizi noktalayalım. Musap B. Umeyr bu. Mekke’nin en yakışıklı ve en zengin gençlerinden birisi. İlk Müslüman olanlardan. Anne ve babası müşrik. Anne ve babasının baskılarına dayanamayarak önce Habeşistan’a daha sonra da Medine’ye hicret ediyor. Medineli Müslümanlara Kur’an öğretiyor. Uhud Savaşında İslam ordularının sancağını taşıyor ve bu savaşta her iki kolu kesilerek şehit ediliyor. Peygamberimiz savaş sonunda onun cesedini yanındakilere göstererek onun bir zamanlar zenginlik içinde en güzel elbiseleri giydiğini, en güzel yemekleri yediğini fakat Allah ve Resulünün (sav) sevgisini her şeye tercihi ettiği için bu hale geldiğini söylüyor.

Uhud şehidi Musab B. Umeyr defnedileceği zaman onu saracak bir kefen bulamıyorlar. Bedenini hırkasıyla örtmeye çalışıyorlar. Hırkayı başına çekince ayakları; ayaklarına doğru çekince başı açıkta kalıyor. Sonunda başını örtüyorlar. Ayaklarını da kokulu bir ot demeti ile kapatıyorlar.

İşte Peygamberimiz bu dini bu şekilde, bu insanlarla yaşayarak, yaşatarak bize miras bıraktı. Mirasın değerini bilmek düşüncesiyle…

***

“Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir.” diye haykıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yalnız değildir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net