27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 78
03 Mayıs 2020 Pazar Bu yazı 8880 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

TRAFİK HAFTASINDA ÜLKEMİZ TRAFİĞİNE BAKIŞ

Tahsin SENDİNÇ * (TFTM) Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Der. Gen. Bşk. Yrd.

      Ülkemizin yıllardır çözülemeyen sorunlarının başında gelen trafik kazaları gelmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğünün aşağıdaki verileri bunu doğrulamaktadır. Trafik kazalarının yıllık maliyeti 50 milyar liranın çok üstündedir.

YILKAZA* KAZA YERİ       KAZA SONRASI         TOPLAM               YARALI

SAYISI  ÖLÜ SAYISIÖLÜ SAYISI**ÖLÜ SAYISI

2009        299. 784              4.324                                                     201.380

2010        292. 308              4.034                                                     211.496

2011        312.109              3.835                                                     238.074 

2012        362. 206              3.750                                                     268.079

2013        375.328    3.685                                                     274.829

2014        376. 769              3.524                                                     285.059

2015        412. 039              3.821              3.699                                  7. 350                304.421

2016        413. 167              3.493              3.807                                  7. 300                303.812

2017        410.612     3.584              3.893                                  7. 427                300.383

2018        428. 311              3.368              3.307                                  6. 675                307.071  

* ) Trafik birimleri tarafından trafik kazası tespit tutanağı düzenlenmiş olan tüm trafik kaza sayısını içerir.

** )Trafik kazasında yaralanıp kazanın sebep ve tesiri ile 30 güniçerisinde ölenleri içermektedir. 

Yukarıdaki veriler ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarını kapsamaktadır. Trafik zabıtası çağırılma zorunluluğu olmayan maddi hasarlı trafik kazaları bu verilerin dışındadır.

          Ülkemizde 2019yılsonu itibariyle trafikte kayıtlı toplam 23.156.975 motorlu araç bulunmaktadır. Araç miktarı arttıkça trafik denetimlerinin sayısı artmış olsa da yeterli olmamaktadır. Trafikte kayıtlı araçların ortalama % 21’ lik kısmı trafik sigortası yaptırmamaktadır. Sigortası olmayan araç trafik muayenesinden geçemeyeceği için muayene yaptırmamaktadır. Muhtemelen aracın vergisini de ödemektedir. Yasanın ön gördüğü mükellefiyete uymayan kişiler çoğu zaman trafik kurallarını hiçe saymakta ve kendilerince doğru gördüğü davranışı sergilemektedirler. Devletin bu araçları trafikten çekerek çözüm bulması zorunludur. Bu araçların bazıları çalışamaz halde olup vergi, sigorta, muayene vs. sorunları çözülmediği için hurdaya ayrılmayıp çürümeye terk edilmiş ve hurda değeri azalır konumdadır. Devlet bu konuyu acilen çözmelidir.

          Son yıllarda “Araçların İmal Tadil ve Montaj Yönetmeliğine” aykırı olarak bazı araçlara renkli cam takarak arkadan gelen araçların trafiği kontrol edebilme imkânı ortadan kaldırılmaktadır. Motosikletler başta olmak üzere bazı araçlar gürültü çıkaran egzoz takılarak gürültü kirliliğine sebep olmaktadırlar. Ticari araçlar aracın markasının olduğu kısmı kapatacak şekilde reklam giydirmekte veya amblemi sökerek yerine bayrak vb. semboller takarak aracın markasının anlaşılmasını engellemektedir. Bu husus yasa ihlali olduğu halde gerekenin yapılmaması trafikte suç işledikleri takdirde FTM’lerin trafik suçu tespit tutanağı tanzim etmesini engellemektedir.

           Kural tanımayan kişileri yasalara uygun davranmasını temin etmenin yolu sürekli ve sağlıklı denetim ve uygun cezanın tahakkuk edilerek tahsil edilmesinden geçmektedir. Bu amaçla oluşturulan Fahri Trafik Müfettişliği geliştirilerek teşvik edilmelidir. FTM’lerin araçlarına tıpkı polis araçlarında olduğu gibi trafiği kontrol edecek kamera sistemi takılmalıdır. Araç kullanmakta olan FTM Kırmızı ışıkta durduğunda ışıkta durmadan geçen 5 araç varsa bunlardan ancak birisinin bilgilerini not alabilmektedir. Diğer 4 araç ise bedel ödemekten kurtulması vicdanen rahatsızlık yaratmaktadır. Unutulmamalıdır ki trafikte kontrol sisteminin geliştirilmesi suç işleyenlerin suçları sabit olacağından inkâr edemeyecek ve yasalara uymaya zorunda kalacaktır. Kamera kayıtları trafik kazalarında da suçlunun tespit edilmesinde kolaylık sağlayacaktır. Devlet suç işleyenler ile mücadele ederek anayasal vatandaşlarını korumaya özen göstermelidir.

        Yukarıda rakamlardan ve anlattıklarımdan da anlaşılacağı gibi trafik konusu önceliğimiz olması gerekir. Buna rağmen devletimiz trafik konusunu eskiden genel müdür yardımcısı düzeyinde değerlendirmişken şimdi daire başkanlığı düzeyine indirecek yasal düzenleme yapmış olması düşündürücüdür. Devletimizin trafik denetimini en azından Genel Müdürlük düzeyinde ele alması ve trafikte uzmanlaşmayı teşvik etmesi elzemdir.

        Herkese kazasız günler dilerim. Bayramınız şimdiden kutlu olsun. 

KARAYOLU TRAFİK HAFTASI

Oktay KIRLANGIÇ (Fahri Trafik Müfettişi) * TFTM ve KTYG İl Temsilcisi.

Trafik Güvenliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ve dünyanın her yerinde Mayıs ayının ilk cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü"bu haftanın tümüne de “Karayolu Trafik Haftası” denilmiştir. 

          Bu hafta süresince okullarda öğrencilerin bilinçlenmesine yönelik,Trafik ve İlkyardım konularında çeşitli etkinlikler yapılması planlanmıştırBu münasebetle de bu yıl Trafik Haftası 2–09 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

          Öğrencilerin trafik konusunda bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalarher geçen gün artarak yaygınlaşmaktadır.

          Yurdumuzda Karayolu Trafik Güvenliği konusunda en kapsamlı çalışmayı yapan STK, ismi de haftanın adından olan ‘’KTYG - Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği’’bu konuda yurt sathındaki şube ve temsilcilikleri vasıtasıyla fevkalade bir hizmet vermektedir.

          Geçmiş yıllardan itibaren merkez Ankara olmak üzere, çeşitli illerimizde Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin de bilgileri dâhilinde, İlköğretim okullarının 2. ve 4. Sınıflarına ücretsiz olarak eğitim vermektedir.

          Bu çalışmasına şimdi gençlerimizi de dâhil ederek, Lise öğrencileri için eğitim vermeye başlamış bulunuyor.

          Verilen eğitimlerde öğrencilerin bilinçlenmesinin sağlanmasına yönelik olarak çeşitli bilimsel teknikler ve testler uygulanmaktaverilen bilgilerin aileleri ve velileriyle paylaşmaları da sağlanmaktadır.

            Sonuçta yapılan testlerdeki başarıya göre öğrencilere çeşitli hediyeler verilerek motivasyonları sağlanmaktadır. Bütün bunlar ise, devletten tek kuruş bir destek görmeden, tamamen üye aidatlarının birikimi ve hayırsever trafik sponsorlarının destekleriyle yürütülmektedir

KTYG’ nin eğitimlerde kullandığı görseller vasıtasıyla öğrencilerdeemniyet kemerinin önemi,  hız kurallarına riayetin gereği,  ışık sisteminin faydaları yaya geçitleri ve engelli rampaları gibi dahi nice hayatî konularda bilinçlenmeleri, böylelikle ebeveynlerini kontrol ve denetlemeleri de sağlanmaktadır.

Bu seneki üçe bölünmüş olan eğitim – öğretim yılının ortalarında, dünyada meydana gelen ve ülkemizi de etkisi altına alan KORONAVİRUS (COVİD – 19) salgını krizinden dolayı, uygulanmakta olan yasaklar kapsamında bu eğitimlere ara verilmiş bulunmaktadır!

Şayet bu (COVİD – 19) salgını olmasaydı, bu sene için planlı olarak programlanmış eğitimlerin sonucundahedeflenen sayıya ulaşılmış olacaktı. Buistenmeyen ve elde olmayan olumsuzluktan dolayı 13. 000‘ de kalınmış bulunuyor!

         Yılda 1 milyonun üzerinde trafik kazası meydana gelen ülkemizdebu kazalarda olay mahallinde 5 binin üzerinde hayat kaybı meydana gelirken, 300 binin üzerinde de yaralanma meydana gelmektedir!

          Günlük ortalama 3 bin civarında kaza olupbunların da her bir gününde  20’ nin üzerinde can telef olup, 800 civarında da yaralı meydana gelmektedir!

          İstatistikî değerlerde ‘’Kaza Yeri Tespit Tutanağı’’ kayıtlarıolay anındaki sayılar olduğundan, bilahare yolda – hastanede – evde geçen süre zarfında hayatını kaybedenlerin sayısının, ilk değerlerin yaklaşık 3 katına tekabül ettiği düşünülürseolayın vahameti çok net olarak gözler önüne serilmektedir!

          Bu iç karartıcı tablonun tahakkuk ettiği ülkemizde, hayatî öneme haiz birinci öncelikli konumuzun trafik olması gerekirken,karayollarımızda her gün bu olaylar tekerrür ederkenne yazık ki bu konulara gereken önem verilmiyor ve de üzerinde durulmuyor!

          İşte tüm bu olumsuzluklar sürecinde işin maddi cephesine hiç temas etmiyoruz. Zira bu facialarda kaybedilen milyarlarheba olan milli servetlerkaybettiğimiz canların yanında kayda değmez!

          Keza ömür boyu sakat kalanlar ve bir ömür yatağa mahkûm olanların çektiği ıstırapları, onların aile efradına verdiği vicdan azaplarından da bahsetmiyoruz! Böylelikle bir ‘’Karayolu Trafik Haftası’’ nı daha idrak ediyoruz.

TRAFİK HAFTASI KUTLU OLSUN…


Halis Kahraman (İstanbul FTM Basın Sözcüsü)

Her yıl Mayıs ayının ilk cumartesi günü Karayolu Güvenliği Günü ve bunu takip eden

hafta da Trafik Haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.

Ancak, bu yıl ise, bu etkinlikler Dünya ülkeleri ile ülkemizi sarsan Koronavirüs salgını

nedeniyle, kısıtlı olarak kutlanıyor.

2009 yılında Moskova’ da düzenlenen 1’ inci Küresel Karayolu Güvenliği Bakanlar

Konferansı’ nda alınan kararla; 2011 - 2020 yılları arasındaki 10 yıllık süreçte Karayolu Trafik

kazası neticesinde meydana gelen can kayıplarının % 50 oranında azaltılarak yaklaşık 5 milyon

can kaybı önlenmiştir.

2019 yılında 2011 yılına göre motorlu taşıt sayısında % 44, sürücü sayısında % 34, genel

nüfus sayısında ise % 11. 3 artış yaşanmasına rağmen ölümlü kazalarda % 32. 2, kaza yeri

ölümlerinde ise % 34. 2 azalma sağlanmıştır.

2011 yılında 100 bin araç başına ölüm sayısı % 23. 8 olmuşken 2019 yılında bu sayı

% 10. 9 olmuş ve 2020 yılsonu hedefi olarak % 11. 9’ un altına düşülmüştür.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu hedef doğrultusunda, 2019 yılı sonu itibariyle

ulaşılmış bir hedef olmuştur. Türkiye, Avrupa ve dünyanın başka ülkeleri gibi bunu revize

etmemiştir.

Yani esas itibariyle 2009’ da yapılan ilk uluslararası konferansta 2020 için belirlenen ve

daha sonra 2030 olarak revize edilen hedefin Türkiye olarak herhangi bir revize yapmadan

gerçekleştirilmiştir.

Trafik kazalarında hastanede meydana gelen can kayıpları ile birlikte toplam can kaybı

sayısı 2017 yılında 7 bin 427’ ydi. 2018’ de bu sayıyı 6 bin 675’ e indirildi. Bu yıl ise 5 bin 473

olarak gerçekleşti. 2018 - 2019 yılları arasında hastane ölümleri dâhil, bin 202 kişi daha az can

kaybı yaşanmıştır.

Son yıllarda Trafik Güvenliği ile ilgili yapılan hedef planlı projeli çalışmalar, kampanyalar

ve eğitim faaliyetleri sonucu, yaşanan trafik kazalarında önemli ölçüde azalış sağlanmıştır.

Trafik Güvenliği konusunda önümüzdeki süreçte yapılacak topyekûn çalışmalar

sayesinde,.. 2021 - 2030 strateji belgesi ve eylem planı ile ilgili diğer kurumlarla birlikte atılacak

adımlarla trafik kazalarında can kayıplarının minimum seviyeye düşürülmesi hedeflenmektedir.. 

Ben de, Merkezi İstanbul’da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği’ nin hem

yönetim kurulu üyesi hem de Basın Sözcüsü kimliğiyle, trafik polisleri ile Fahri Trafik Müfettiş’

lerinin etkin denetim yaparak, trafik kazalarında can kayıplarının azalış göstermesinde önemli

bir payı olduğunu söyleyebilirim..

Bu duygu ve düşüncelerle, vatandaşlarımızın ve tüm trafik paydaşlarının trafik haftasını

kutluyor, trafikte tüm sürücülere kazasız ve can kayıpsız günler diliyorum.

ALINTIDIR.

Emekli Emniyet Müdürü Ahmet Tekin AKIN' ın 3 Mayıs Türkçülük Günü için paylaşımı:

Geçmiş zaman olur ki, Hayali Cihana değer.

Korona Kitap okuma günlerinde bugün, günün manâ ve önemine uygun olarak, İstiklâl Milli

Şairimiz Dr. Ceyhun Atıf Kansu' nun 166 sayfalık kitabını akşam 19. 00 da başlayarak, adeta

nefes almadan öğleye doğru bitirdim.

Horasan' dan yola çıkan Üçok Oğuz' ların Kınık boyundan olan Selçuk Bey' in oğlu Alpaslan Bey,

1071 den Malazgirtlerin önünden Anadolu' ya girişinden günümüze dek, özellikle unutturulmaya

çalışılan Türk kimlik ve kişiliğimizin, Selçuk Uygarlığı sonrası, Türk' ün yeniden dirilişi bu kitapta.

Okudukça, korona’ nın panzehiri gibi geldi bana. A. Tekin Akın * Bodrum.

03 MAYIS 2003 SAMSUN.

DUNYA TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ.

Meslek hayatım boyunca, mensubu olmaktan onur ve gurur duyduğum Türk Polis Teşkilatı

nın mümtaz bir üyesi ve Kutsal Anadolu topraklarında yaşayan bir Türk olarak ve mensubiyet

bilincimizin de bize verdiği özgüvenle, Millî ve manevî günlerimizi yarım asıra yakın etkinliklerine

katıldım, Mutluluğu paylaştım.

Anadolu' dan Trakya ilk gelen öncü Türkleri sembolize eden, Edirne Keşan' daki Paşayiğit

anıtındaki törenleri, 1071 Alpaslan' ın Anadolu' ya girişindeki ilk öncü Beyi olan Karatekin' in

Çankırı' daki etkinlikleri, Aydın' daki muhtelif kurtuluş günü törenleri, Giresun' da, hâlâ iadeyi

itibarı verilmediği halde, devlet töreni gibi büyük katılımla gerçekleşen, Atatürk' ün Muhafız Alay

Komutanı Topal Osman ve 7 Mayıs Bahar Tören ve Şenlikleri, Bursa' da, Ertuğrul Beyin torunu,

Osman Bey' in sevgili oğlu ve Kayı boyu yiğidi, Orhan Gazi' nin,1326 Nisan sonu İnegöl dağlarını

aşarak, Koyunhisar üzerinden Bursa Kale duvarlarını fetheden ve Nilüfer Hatun' a sırılsıklam âşık

olan Orhan Gazi' nin yüzyıllarca senedir yaşayan ve adını taşıyan Orhan Çınarındaki şenlikleri

hiç unutamadıklarım arasındadır.

Lâkin 2003 deki Samsun Türk Ocakları Şubesi tarafından tertiplenen 3 Mayıs kutlamaları

na Atatürk Anıtına çelenk konarak başlayan, daha sonra Dr. Fethi Tevetoğlu’ nun Samsun’ da

bulunan mezarı ziyaret edilerek, Canik Toptepe Meşe Kültür Tesislerinde yaklaşık 4000 kişinin

katılımı ile tertiplenen 2003 deki 3 MAYIS TÜRK GÜNÜ ŞÖLENİ Muhteşemdi.

O zamanki Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu ile Azerbaycanlı OMÜ öğrencisi

Ömer Aliyev ve Zamanın Samsun Valisi Sn. Mustafa Demir’ in konuşmaları, Türk Dünyasına

hizmet edenlere plâket takdimini takiben Vali Mustafa Demir ve sadece İlçe Belediye Başkanların

dan Canik Belediye Başkanı Şefik Yazgı, İlkadım Belediye Başkanı Necmi Akkoyunlu, Kavak

Belediye Başkanı Şerif Ün ile Havza Belediye Başkanı Tuncer Keskin ve diğer bazı Daire Müdür

leri ile misafirlerin katılımları ile demir döğme töreninde Ata - dede geleneği olan örs - çekiç

ritüelini hiç unutamadım.

Hele atalarımızdan miras Keşkek, Uygur pilavı, Kımız ikram seremonisinin en güzel finalini

oluşturmuştu. Bu arada anmadan geçemeyeceğim bir anımı da aktarmak istiyorum. Karadeniz

Folklor ekiplerinden Samsun, Artvin, Trabzon, Çorum semah gösterilerinin yanı sıra; Samsun'

umuzun medarı iftiharı, Bağlamanın Efendisi Rahmetli Çetin Bahadır' ın konserinde verdiği halk

müziği konserinin peşinden, Âşık Sefaî, Âşık Meydanî, Âşık Mithatcan’ ın katıldığı âşıklar şölenin

de kulakları çınlasın, Güzel insan Samsun Valisi Sn. Mustafa Demir’ le beraber Türkmen kıyafeti

giymiştik.

Bu vesile ile Ne Mutlu Türküm Diyene. 3 Mayıs Türk Günümüz kutlu olsun.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net