22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
SOSYAL ÖNLEM ve HALİL ÖZTÜRK
04 Mayıs 2020 Pazartesi Bu yazı 18916 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisine sosyal medya ile ilgili bir öneride bulundu. Sosyal medyada hesap açılması için, hesap açan profillerin TC Kimlik Numarasının istenilmesini böylelikle sahte hesapların önüne geçileceğini ifade etti.

Mantıken uygun bir öneri. Sosyal medya hesabında ismini gizleyerek sahte hesap açan binlerce kişi terör estiriyorlar. İnsanların özel hayatlarına saygısız davranıyor, hakaretler savuruyor, iftiralar atıyor çoğu zaman tehdit ediyorlar. Bunun yanında terör propagandası yapan, istihbarat bilgilerini ifşa eden hesaplar kamu güvenliğini tehlikeye atıyorlar.

Böyle bir ortamda sosyal medya terörü mücadele edilmez bir hal alıyor. Mücadele edilememesinin sebebi en çok kullanılan sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de ofislerinin olmaması. Türkiye’de ofisi bulunmayan bu şirketler, Türk Adli birimleri ile bilgi paylaşmıyorlar ve birçok suç faili meçhul olarak kalıyor.

Daha önce Ak Parti bu şirketlere ait sosyal medyaların Türkiye’de erişimini engelledi. Doğru bir yaptırım olsa da çok basit VPN ayarı değişiklikleri ile milletimiz rahatça sosyal medya hesaplarına giriş yapabildiler. Halil Öztürk’ün sunduğu kanun tasarısı şayet kabul edilirse sosyal medyada işlenen tüm suçların önüne geçilmiş olacak.

 Diğer yandan Halil Öztürk’ün tasarısı tüm ulusal medyada büyük bir yankı uyandırdı ve ulusal gündemimizde yer aldı. Üreten bir milletvekilimizin olması sevindirici bir gelişme, uzun zamandır Kırıkkale Milletvekillerinin böylesine gündem belirlediğine tanık olmamıştım.

Gelelim kanun tasarısına. Öztürk’ün kanun tasarısı ülkemizde suçun önlenmesi bakımından çok önemli. Suçu önlemediği anlarda da suçun cezalandırması bakımından muhteşem bir veri olanağı sağlıyor.

Ancak Devletimiz böyle bir karar alsa da bu sosyal medya şirketlerine karşı herhangi bir yaptırım şansımız bulunmuyor. Erişim engelinden başka bir yaptırım tabi ki. Erişim engeli yaptığımız zamanda halkımız bir şekilde engelleri aşıyor. Bu durumda halkımız devletimizin yanında olurda erişim engeline gerek kalmaksızın bu organları boykot eder ve hesaplarını silerler ise bu şirketleri köşeye sıkıştırmış oluruz. Çünkü bütün sosyal medya kuruluşlarının milyonlarca Türk kullanıcısı var ve bu şirketler parayı kullanıcıların sırtından kazanıyor. Yani Türkiye devletini karşısına alma cüretini gösterse de bu şirketler, Türk Milletini karşılarına almaya cesaret edemezler.

Ancak Türk Milletini bu boykota davet edebilmemiz için sosyal medya bağımlılığının olduğu şu dönemde alternatif kanallar açmamız gerekiyor, yerli ve milli. Yani Türk yapımı youtube, instagram, facebook, twiter olması gerekiyor. İnsanların önüne alternatifi koymadığımız müddetçe tercihlerinden vazgeçmelerini sağlayamayız.

Diğer yandan milletimizin bu oluşumları boykot etmesi ve alternatif olarak önüne koyduğumuz yerli ve milli sosyal medyaları kullanmaları için bazı uygularımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. 30 yılın üzerinde zamandır gazetecilik yapan birisi olarak ifade ediyorum ki, inanın bu kadar düşünce özgürlüğünün kısıtlandığı bir zaman görmedim. Her yazımı elli defa gözden geçiriyorum, kişilerin hoşuna gitmeyen yazılar kaleme aldığımda korkunç baskılarla karşılaşıyorum. Suç unsuru taşımayan eleştirel yazılarımda dahi o kadar baskılarla karşılaşıyorum ki çoğu zaman mesleği bırakma noktasına geliyorum.

Böyle bir ortamda insanların düşüncelerini paylaşmak için sahte hesapları kullandığına da tanık oluyorum. Birçok sahte hesap yalnızca düşüncelerini suç unsuru taşımadan yerine getiriyor. Yine birçok hesap muhalif paylaşımlar yapıyor. Devletimiz muhalefetle ihaneti karıştırmayı bıraktığı an, yani düşüncelere özgürlük verdiği zaman bu sorunun da ortadan kalkacağı kanısındayım.

Sonuç olarak Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Sayın Halil Öztürk, suçun önlenmesi ve suçun cezalandırılması için muhteşem bir kanun tasarısı ortaya koydu. Kendisini bu başarılı çalışmaları için tebrik ediyorum. Diğer yandan suçun oluşmaması için alternatif yerli ve milli sosyal medya organlarının kurulması gerektiğine inanıyorum. Yerli ve milli, insanların TC Kimlik numaraları ile kayıt olduğu sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlarda muhalefet ile ihanetin, eleştiri ile hakaretin, uyarı ile tehdidin ayrımının doğru yapılması gerektiği kanısındayım.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İsa  -  07-05-2020 - 12:40
Ben diyorum ki Kırıkkale ili sanayi kenti olmaktan çıktı.Hiç olmasa sayın Kırıkkale milletvekileri Kırıkkale için birşeyler yapsalar.Eskiden Kırıkkaleye dışardan işçi gelirdi.Şimdi ise Kırıkkale dışarıya göç veriyor.Tabii ki işverenlerde önceliği kendi memleketlerine veriyor.Sadece bu mu polis ve subay alımlarında bile Kırıkkale sonlarda değil mi sizce.Sizin şu fikriniz doğru tespit yerli youtube,yerli whatsap olursa kontrol daha kolay olur.
71  -  04-05-2020 - 18:32
Hakan bey her zaman gibi yine bizleri bilgilendirmek için güzel bir konu secmissin.once sayın vekilim iz Halil Öztürk u yıllar da başkalarının vekillerini izlerdik.bizim vekilimiz de Türkiye gündemine oturdu.insallah. Bu kanun. Çıkar. çıkarda kilavya delikanlari ne yaparlar görürüz.adam sahte feys açıyor aslan kesiliyor. Birileri şahısların tc si ele geçer demiş ,,zaten hepimizin tcleri bütün ciesemcilerde var bunu mahana etmeye gerek yok.olur olmaz ama bütün kanallar kirikkale milletvekili n den bahsetti ben MHP\'li değilim ama gurur duydum.hakan.bey sizi takip eden birisi olarak teşekkür ederim Allah yar ve yardımcın olsun hayırlı ramazanlar.birde şu Ramazan\'da herşey zamlaniyor fakir fukara neyapsin hani Müslümanlık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net