29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
SÖZ GÜMÜŞSE GERÇEKTEN SÜKÛT ALTIN MIDIR?
04 Mayıs 2020 Pazartesi Bu yazı 13286 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Susanlar mı bilir? Susanlar yoksa sustukları için mi görürler? Görmek isteneni konuşmak için konuşan dimağlara göstermek için mi konuşmazlar? Hâlleri ile mi bize söylerler? Konuşanların bu durumu bilmedikleri aşikâr...

Konuşanlar konuştuklarının kalplerinde yer edemedikleri için mi etki edemezler konuştuklarından?

En eftali de susarak konuşanlardır. Harfsiz ve kelime ihtiyacı hissetmeden konuşanlar var bu hayatta. Hem de hiçbir ses çıkarmadan çok etkileyici bir şekilde konuşurlar susarak konuşanlar.

Ben bunları bilmem de tek bildiğim dil belaya yatkındır. Konuştuklarından imtihan edilirsin. Neyi yok dersen gelip seni bulur. Yapmam deme yaparsın. İnsan sınanmadığı günahın masumiyeti üzerinde yoktur.

Ünlü şair ve yazar İsmet Özel “Allah insanı iddiasından vurur.” der. İnsan konuştuklarından imtihan edilir. Fazla söz sarfiyatı yapmamak gerek bazen.

Arif konuşursa helâk olur, âşık susarsa helâk olur. Ne arif olabildik ne de âşık. Aslında toplum olarak bu olayların çok gerisinde kaldık. Gri bir tonda kaldık. Ne siyah ne beyaz olabildik. Net bir duruş sergileyemedik. Hep bu gelgitlerimiz yüzünden bu hâle geldik.

Çok okuduk ama anlayamadık. Yaşam biçimimize, okuduklarımızı hayat felsefemize uygun bir şekilde kabul ettiremedik ya da etki etmedi. Çok konuştuk ama bir türlü konuştuklarımızı hayatımızda örnek teşkil ettiremedik. Her şeyi bildik veya tam manada bildiğimizi zannettik ama uygulamada eksik kaldık.

Düşündük ama düşündüklerimizi asla yapamadık. Konuşmamız gereken yerde sustuk ya da susturulduk. Bu bizim bir daha konuşmak için uygun fırsatı kollayıp ama konuşamadığımız kelâma dönüştüremediğimiz bir boyuta dönüştü. Sylviane Herpin’in de dediği gibi “Düşündüğünüz, söylemek istediğiniz, söylediğinizi sandığınız, söylediğiniz, karşınızdakinin duymak istediği, duyduğu, anlamak istediği, anladığını sandığı, anladığı arasında farklar vardır. Dolayısıyla insanlarının birbirini yanlış anlaması için en az dokuz ihtimal var.” Aslında söylemek istediklerimizi çok güzel özetliyor.

Susacağımız yerde ise konuştuk. Bazı bir şeyleri ters anladık. Modern dünya iletişimcileri konuştuğun kalbinde yer etmiyor ise dünyanın en güzel kelimeleri ile anlatsan karşı tarafa çok az miktarda anlaşılırmış.

Konuşmayı bilmeyenler verilen görevleri harfiyen uyguluyor da, dili olup da konuşanlar verilen görevleri maalesef uygulamıyor. Biraz karışık bir cümle olmuş olabilir; konuşmayı bilmeyen yaratılmışlardan bahsediyorum. Ağaç, hayvan, toprak, güneş ve bizler dışında her şey... Hâl üzere olmak daha eftaldir. Konuşmanın ne mühimi var ki bazen susmak en iyisi. İşte burada o mühim atasözümüz karşımıza çıkıyor: Söz gümüş ise sükût altındır.

İsra Suresi 44. Ayet-i Kerime’de Allah Azze ve Celle diyor ki: "Yedi gök, arz ve bunların içinde bulunanlar, O'nu tesbih ederler. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, ama siz onların tesbihlerini anlamazsınız. O, Halîm'dir, çok bağışlayandır."Susup Allah (c.c.)’u bolca zikredenlerden olmak temennisiyle...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net