15 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
  YAZARLARIMIZ
HAYIRLI İŞLERİN ADAMI
04 Mayıs 2020 Pazartesi Bu yazı 26758 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır” (Hadis-i Şerif)

Peygamber Efendimiz (as)’ın bir mübarek sözünü başlık yaptık “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. “

Bu mübarek söz, kapsadığı anlamları ile, insanoğlunun önüne serdiği geniş ufuk ve gösterdiği hedef ile, müslüman gayri müslim, fakir, miskin, kimli, kimsesiz demeden gece gündüz bu hadisi Şerife nail olmak isteyenler var. Yani hayırlı insan olmak isteyenler. Hayırlı olmak isteyeni Allah seçer. Makamı ne olursa olsun hayırlı işlerde istihdam eder. O hayırlı işin yapılmasını Allah istediği için yapanlar var. Yoksa Allah’ın muradı olmadan hiçbir iş yapılmaz.

Evet, bu girişten sonra bu konuda ilham aldığım, örnek gördüğüm, hayırlı olsun dediğim, hayırlı işlerin Adamı ve Öncüsü Nuh Dağdelen’den bahsetmek istiyorum.

Korona Virüsü ile yatıp kalktığımız şu günlerde eline aldığı içi gözükmeyen erzak torbaları ile şehirin mahallelerinde garip gurebaya, fakir fukaraya yardım ediyor.

Geçtiğimiz günlerde konuştuğumda Peygamber Efendimiz (s.a.v) içinde bulunmaktan gurur duyduğum bugün olsa tekrar ona yine katılırım dediği Erdemliler Hareket gibi (HılfulFudul), bir fon oluşturdukları, yetimin, garibin, kimsesisin sesi olduklarını ifade ederek ne büyük bir hayra öncülük yaptıklarını gördüm. “Hayra öncülük yapmak, onu işlemek gibidir” bu Hadisi Şerifin gereği ki yanında Emrah Doğan, Halil Özaslan, Nebahat Özkök ve kadirşinas arkadaşları. Kimse bunlara siyasi bir anlam yüklemesin, İslam dininde hayır işlemek, hayra vesile olmak, hayırda yarışmak, hayırda öncü olmak Allahın o kuluna ve kullarına bir ikramıdır. Bunun istikbal beklentisi ve hedefi ile alakası yoktur. Hepinizin okudu Maun Süresinin ilk üç ayetini okuyun “ 1- Din gününü yalanlayanı gördün mü?

2- İşte o, yetimi itip kakar.3- Yoksulu doyurmayı teşvik etmez”  İkinci ve üçüncü ayette bırak yoksulu yedirmeyi teşvik bile etmez, kökten hayırdan, ikramdan kesik ve hayra kapalıdır anlamı yüklüdür. O halde hayır işi ile uğraşan kardeşlerimiz “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır” Hadis-i Şerifini kendilerine rehber edinmiş ve Allahta müsaade etmiştir.

Eğer Nuh başkan ve ekibi gibi bunu herkes rehber edinse ve gereği gibi hareket etse kurt ile kuzunun yanyana yaşadığı, açlıkların, yoklukların, zulüm ve adaletsizliklerin yaşanmadığı bir dünya kendiliğinden meydana gelir.

Nuh başkan çalışmalarını adeta bir Osmanlı Medeniyeti olan vakıf kültürü şeklinde yapıyor. Bazen sosyal çevresi, bazen fakirin babası, bazen kimsesizlerin sesi ve bazen de sosyal ve kültürel bir elçi oluyor. En son bunu “ Erdoğan’a Dünya Ödülü verilmeli” çıkışında gördük.

Nu Dağdelen’i; İnsan, hayvan demeden bütün canlılara Allah’ın yarattığı bir emanet gibi bakan bir anlayışla her alanda kendisini sahada görüyoruz. Onun yaptığı bu şeyi islam alemi asırlarca en başarılı örnekleri ile ortaya koymuşlardır. İşte bugün müntesip olduğu siyasi Parti, AK Partininde başarısı buradan gelmektedir. Nuh Başkan ve ekibi çok sayıda sosyal, kültürel, çevre ve şehircilik anlamında güzel projeler üretti.

Bunlarla birlikte “İyilik ve (Allah’ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah’tan korkun; çünkü Allah’ın cezası çetindir “(Maide Suresi: 2 ) ayeti ile de yapılan güzellikleri görmeyi bize Allah’ın emrettiğini unutmayalım.

İşte bu gün her biri “Hılfudu’lCemiyeti’nin günümüz Abdullah bin Cuda’sı gibi çalışan vefakar, cefakar sosyal faaliyetler noktasında desteklemeli ve yanlarında olmalıyız. Neticesi itibariyle her sene Ramazanda büyük bir imtihandan geçiyoruz. Aç, açık, yoksul, kimsesiz, dul, yetim, mağdur ve mazlum milyonlarca insan iyilik ve hayır çeşitlerinin kendisine ulaşmasını bekliyor. Bunları yaparken ise, gözetilen gaye, sadece ve sadece Allah’ın rızasına kavuşmaktır.

Bunu yapan Nuh Başkanımız ve ekibini canu gönülden tebrik ediyorum.

Yolun Açık olsun Hayırlı İŞLERİN ADAMI..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Nisan 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net