08 Ağustos 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
En Başarılı Ülke Türkiye
En Başarılı Ülke Türkiye
Başaran'da Tercih Dönemi
Başaran'da Tercih Dönemi
Bilinçli Tercihin Püf Noktaları
Bilinçli Tercihin Püf Noktaları
  YAZARLARIMIZ
ÜÇ FİDANI ANIYORUZ
06 Mayıs 2020 Çarşamba Bu yazı 4695 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

68 Gençlik hareketinin Devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan 6 Mayıs 1972 de idam edildiler. Onların idamının uyanışta olan önce gençliğe ve geniş toplumsal kesimleri sindirmekkorku salmak işkence ve idamlarla halkı yıldırmak isteyen, 12 Mart’ın Faşist askeri cunta yönetimi, Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i idam etti.  Onlarca yol arkadaşlarını, dostlarını acımasızca katletti. Aradan geçen 48 yıla rağmen Deniz ve arkadaşları unutulmuyor. 68 ‘in Devrimci ve Yurtsever gençliğinin Emperyalizme, faşizme karşı duruşları, ABD üslerinin kapatılmasının istenilmesi, savaş örgütü NATO’ ya karşı olmaları, 6. Filonun İstanbul’a sokulmaması için Üniversite gençliğinin“Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye, Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının kardeşliği, Yaşasın işçiler, Köylüler, Kahrolsun Emperyalizm” Talepleri halkın inancını gönlünü ve sevgisini kazandı. Bugün de aynı tazeliğini direncini korumaktadır.

   Haksız, hukuksuz, İnsan haklarından uzak işleyen sıkıyönetim mahkemesinin ve meclisin “üçe üç çığlıklarıyla düşmanca   intikamcı bir duyguyla Hükümetin ve egemen güçlerin istekleri ile hareket edilerek idam kararları onaylanmış. İdam fermanını imzalayan Ali El Verdi’nin dediği gibi olmadı hiçbir şey. “Ölümleri ibret-i âlem” olmadı. Ne işçiler geri durdu mücadelelerinden ne öğrenciler korktu cellâtlardan. 48 yıl boyunca ne adları unutuldu ne emekleri ne mücadeleleri. Tam tersine, adı bile hatırlanmayan Ali Elverdi, bir gün sessiz sedasız boğularak öldü.

   Onlar Daha güzel bir dünya için çıkmışlardı yola. ‘Üniversitelerin gerçek sahipleri’ öğrencilerin yönetimde söz sahibi olduğu, herkesin eşit, özgür ve insanca yaşadığı, Ağalığın son bulduğu, topraksız köylünün toprağa kavuşturulması köylülerin ürünlerinin, emeklerinin boşa gitmediği, Yoksulluğun, Açlığın,işsizliğin göçlerin Savaşların ve sömürünün olmadığı güzel bir ülke ve Dünya kurmaktı. İşçiyle, köylüyle kol kola girerek yürüdüler. Adalet ve eşitlik için ölüme giden yolu, birlikte omuzladılar saldırıları, zorlukları. İşçi ve köylülerin mücadelesiyle ortaklaşan öğrenci hareketinin önderlerinden sadece üçüydüler, 6 Mayıs 1972’de Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde darağacına çıkarıldıklarında. Deniz, Yusuf ve Hüseyin, idam sehpasındaki son sözlerinde haykırdılar emeğin kutsallığını, Bağımsızlığı, Özgürlüğü, Barışı, Demokrasiyi, Adaleti ve Eşitliği, Kardeşliğin birlikte sürekli ve kalıcı olması için.

Evrensel inançları uğruna ölümü göze almış Devrimcilerin yarattıkları bir direniş destanıdır. Bu yargılama haksız yere verilmiş siyasi bir karardır. Gençlerin olağanüstü dönemlere özgü Hukukun, İnsan haklarının ortadan kaldırıldığı, kurulan sıkıyönetim mahkemelerinin kasıtlı ve planlı olarak gençliğin devrimci Önderlerini ölüme göndermişlerdir. Deniz, Yusuf ve Hüseyin İnan ile    hayatını kaybeden Tüm Devrimci gençliğin ve yol arkadaşlarının anılması İnanç, erdem ve kararlılığın, İnsanca yaşamanın, Onurlu duruşun   bugüne yansımasıdır. Hepsini saygıyla anıyorum.

"Yaşasın işçiler, Köylüler" 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Kankal
Bekir Eroğlu
Fazlı GÜVENTÜRK
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net