17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
2020 Öğrencileri
09 Mayıs 2020 Cumartesi Bu yazı 16562 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

2020’nin zor bir yıl olacağı ilk günlerinden belli olmaya başlamıştı. Yılbaşından itibaren depremi, yangını, terörü gördük. Arkasından Covid 19 salgını ile tüm insanlık olarak başka bir aleme evrildik. Pandemi bize insanlık tarihinde görülmeyen şeyleri gösterdi. Düşünün Kabe bomboş, Camiler kapalı, ülkede Cuma namazı kılınmıyor. Sevdiklerinize sarılamıyor öpemiyorsunuz. İşin kötü tarafı artık bu salgın geçse bile bu şekilde yaşamaya alışmamız gerektiği söyleniyor.

 

Virüs ile yapılan mücadelede dünyada iyi bir yerde olduğumuz sık sık ifade edilmekle birlikte şu maske rezaletinden bir türlü kurtulamadık. Nihayet başa dönülerek para ile satılma kararı verildi.

 

Salgınla mücadele sürecinin belki de en çok etkilediği kitle öğrenciler oldu. Özellikle üniversite sınavına (YKS) hazırlananlar öğrenciler daha çok etkilendi. Bildiğiniz gibi 27 Mart tarihinde yapılan açıklamaya göre  YKS’nin 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağı belirtilmişti. Geçen gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile YKS tarihi yeniden değişerek 2020 yılı YKS sınavı 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak.

 

Normal eğitim sürecinde okula giden, Etüd merkezlerine devam eden, özel ders alan öğrenciler bu imkanlardan mahrum kalınca sınavın bir ay ertelenmesi öğrencileri rahatlatmış ve bütün programlarını 25-26 Temmuz tarihlerine göre yapmışlardı. Ani bir açıklama ile tarihin yeniden geri alınmasına doğal olarak en fazla tepki öğrencilerden geldi. Motivasyonu bozulan, kaygıya kapılan gençler tepki gösterdiler. İki milyon civarında twit atıldı, her türlü iletişim araçları ile gençler tepkilerini ortaya koymaya çalıştılarsa da maalesef geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin feryadını duyan olmadı.

 

Attıkları twitlerde bunun bir haksızlık olduğunu ifade eden gençler zamanı geldiğinde bir karşılığı olacağını söylemeyi ihmal etmediler.

 

ÖSYM, tarih değişikliğinin verdiği kaygıyı biraz da olsa azaltmak amacı ile bu seneye mahsusu olmak üzere sınavda bazı değişiklikler yaptı. Öncelikle TYT oturumunun süresine 30 dakika eklenerek 135 dakika olan sınav süresi 165 dakikaya çıkarıldı. İkincisi ise lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli olan 180 baraj puanını 170 puana düşürüldü. Ayrıca sınav içeriği olarak lise son sınıfın 2.döneminden soru sorulmaması kararlaştırıldı.

 

Sınav süresinde maske takılıp takılmayacağı ve diğer adımlar için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun vereceği karar bekleniyor. Maske ve dezenfektanı dağıtılacağı belirtilse de 165 dakika boyunca takacakları o maskeler motivasyonlarını bozacaktır. Bunun yanında astımlı öğrenciler içinde maske ayrıca bir dezavantaj oluşturacaktır. Maske ile sınav salonuna kadar girseler bile sınıflarda sosyal mesafe korunarak isteyen öğrencilerin maskelerini çıkarabilme imkanı verilmelidir.

 

Üniversite sınavları gençlerimizin hayatlarının en önemli dönüm noktalarından birdir. Bu sınav ömürleri süresince yapacakları işleri, yaşam kalitelerini belirleyecektir. En az bir yıldır hazırlanan öğrencilerin geleceği birkaç dolara heba edilmemelidir. Üç beş turist gelecek diye bu gençlere kıyılmamalıydı.

 

Her konuda bir tedbir bir çare bulmayı bir şekilde gerçekleştirebilen hükümet ne hikmettir yıllardır iş eğitime gelince yine çuvallamıştır.

Her şeye rağmen gençlerimizin her türlü olumsuz dış etkene rağmen  bu işin üstesinden geleceğini ve kesinlikle çalışan öğrencilerimizin hak ettikleri sonucu alacaklarını düşünüyorum. Kızımla birlikte sınava girecek milyonlarca gencimize şimdiden başarılar diliyorum.

 

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net