27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 79
11 Mayıs 2020 Pazartesi Bu yazı 8195 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Vali Sezer Sürücülere Broşür Dağıttı

Kırıkkale Valisi Yunus SEZER, Trafik ve İlk Yardım Haftası dolayısıyla, araç sürücülerine kurallara uymaları için bilgilendirme amaçlı broşür dağıttı.

Kırıkkale Valisi Yunus SEZER ile  beraberindeki Trafik polisleri Trafik ve İlk Yardım Haftası dolayısıyla, araç sürücülerine kurallara uymalarını, sürücü ve yolculara sağlıkları açısından maske takmalarını ileterek bilgilendirme amaçlı broşür dağıttılar.Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü'nün konuyla ilgili etkinlik açıklamasında şu ifadeler yer aldı

" 4-10 Mayıs Trafik ve İlk Yardım Haftası münasebetiyle Sayın Vali Yunus SEZER, İl Jandarma Komutanı Sayın Uğur ÖZMEN ve İl Emniyet Müdürümüz Sayın Günter ŞENSES Bölge Trafik Uygulama Noktasında yapılan denetimleri yerinde inceleyerek araç sürücülerine kurallara uymalarını, sürücü ve yolculara sağlıkları açısından maske takmalarını ileterek bilgilendirme amaçlı broşür dağıtmışlardır."

*

MODERATÖRÜN NOTU:

Bir kez daha idrak etmiş olduğumuz‘’Trafik Güvenliği ve İlk Yardım Haftası’’ münasebetiyle, Korona virüsü yasağından dolayı fiili olarak iştirak edemediğimiz kutlamasında, başta Sayın Valimiz Yunus SEZER, İl Jandarma Alay Komutanımız SayınAlbay Uğur ÖZMEN, İl Emniyet Müdürümüz Sayın Günter ŞENSES olmak üzere, konu ile ilgili ayrıca izim zikredemediklerimiz tüm resmî görevlilerimizin haftalarını kutluyor, güvenli – kazasız – belasız ve sağlıklı nice günler ve haftalar diliyorum.

Oktay KIRLANGIÇ(Türkiye Fahrî Trafik Müfettişleri Derneği ‘’TFTM’’ve Karayolu Trafik Yol Güvenliği Derneği ‘’KTYG’’Kırıkkale İl Temsilcisi).

TRAFİK HAFTAMIZ

Faik ERDOĞAN * (TFTM) Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Genel Başka      

Corona virüsü, trafik haftamızın etkinliğine de mani oldu. Ne kadar güçlü virüsmüş. Onun insanlığa verdiği zararı ve mahrumiyeti, dünyanın en güçlü silahı kabul edilen atom bombası bile veremiyor. Atom bombası sahibi ülkeler daha güçlü silah olarak böyle virüsleri kullanmazlar inşallah. Aksi takdirde insanlığı yok ederler. Yani dünyanın sonu demektir. Senaryosu bile korkunç, Allah korusun.

Memleketimizdeki trafik sorunu, bana göre corona virüsünden de daha önemli. Ölenlerin sayısı, bir sene içinde trafik kazalarından ölenler kadar bile değil. Üst düzey yöneticilerimiz, virüs için aldıkları tedbirlerin onda birini trafik kazalarının önlenmesi içinde almış olsalar, her sene altı – yedi bin insanımız ve milli varlıklarımız yok olmaz diye düşünüyorum.

Neden ilerlemiş ülkeler gibi trafik konusunda titiz değiliz. Bu güne kadar Türkiye Cumhuriyetini yönetenler maalesef yeterli ilgiyi göstermemişler. Tabi ki bu işin eğitim – öğretimle başlaması gerekiyor. Gerçi son senelerde ilkokullarda trafik dersi verilmeye başlandı ama şahsen yeterli görmüyorum.

Kanunlarımız ve cezai müeyyideler,trafik sorununu halletmiş ülkelerdeki kadar katı değil. Bizim insanlarımızın trafiğin kural ve kaidelerine uymasını sağlayamıyor. Daha katı ve görevlilerin daha fazla yetkilerle donatılması lazım diye düşünüyorum.

            Allah’ım insanları corona virüsü ve trafik kazalarından koruması dileğiyle, saygılarımı sunuyorum.

* *

Başkan GÜLEÇYÜZ' den TRAFİK HAFTASI Mesajı:

Türkiye Haber Ajansı * (08. Mayıs. 2020 – Cuma / 18, 02)

İstanbul Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Başkanı Av. Sami GÜLEÇYÜZ, "Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası " dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Başkan GÜLEÇYÜZ, mesajında, Türkiye'de trafik kazalarında insan hatasından kaynaklanan kazaların önüne geçmek için İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün trafik eğitimine büyük önem verdiğini bildirdi.

"Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının % 95'iniinsan hatasından kaynaklanıyor.Buhatadan kaynaklanan kazalardan dolayı da  çok sayıda insan hayatını kaybediyor, yaralanıyor ve sakat kalıyor

Trafik kazalarında insan hatasından kaynaklanan kazaların önüne geçmek için, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü trafik eğitimine büyük önem vererek, trafik kurallarına duyarlı ve bu kuralların uygulamaya geçirilmesinde bilinçli yeni nesiller yetiştirmek için çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaları yakından takip ediyor ve takdirle karşılıyoruz.

Geçen yıl meydana gelen trafik kazalarının,Türkiye'ye ekonomik maliyeti 55,5 milyar lira olarak hesaplanmaktadır. Ülkemiz de trafik kazalarının azaltılması amacıyla pek çok tedbir uygulanmaktadır. Bu tedbirler "denetim", "toplumsal farkındalık", "kapasite artırımı" ve "eğitim"instratejilerinin dört saç ayağını oluşturmaktadır. 

Trafikte denetim ayağını Trafik Polisi, Jandarma Trafik ve Fahri Trafik Müfettişleri bilinçli olarak icra ederek, trafik güvenliğinin sağlanması için büyük mücadele vermektedirler. 

Trafikte emniyet kemeri kullanımı, ölümleri ve ölümcül yaralanma riskini çok büyük oranda azaltmaktadır. Seyir halinde takip mesafesini korumak, hız limitlerine uymak, hatalı sollama yapmamak, yaya geçitlerine yaklaştığımızda hızımızı azaltarak önceliği yayalara vermek, ambulans, itfaiye ve güvenlik araçları ile diğer acil müdahale araçlarına trafikte fermuar tekniği ile yol vermek,bizim sevdiklerimizin ve diğer tüm insanların hayatlarını kolaylaştıracak ve emniyete alacak temel kurallardır.

İşte bu yüzden trafik kazalarında can kayıplarının yaşanmaması için karayollarındaki motorlu araç sürücülerine sesleniyorum:Tüm trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım."

* * *

TRAFİK HAFTASININ ÖNEMİ VE SORUNLARIMIZ

İhsan MEMİŞ * (KTYG) Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı,

turkiyetrafik@gmail.com * (5.05.2020 – Salı / 21, 44)

DEĞERLİ ÜYELERİMİZ/HOCALARIMIZ…

Dünyada bir yılda yaklaşık  trafik kazalarında 1. 300. 000  insan ölürken, 50 milyona yakın insanda yaralanmaktadır.Bu yaralıların % 10 u geçici veya daimi sakatlıklarda yasayarak ömür boyu kendisi ve ailesi mağduriyet yaşamaktadır.

Bu insanların bir doktor bir mühendis,bir sanayici veya hukukçu olduğunu düşünseniz üreteceği katma değerin birden bire ülke ekonomisinden veya hizmet sektöründen yok olduğu da toplumsal bir kayıptır. Yani her insanın kaybı bu ülke için çok çok önemli bir kayıptır.

Manevi olarak ta kaybettiğimiz eşlerimiz,çocuklarımız,anne ve babalarımızın yerine bir başkasını koyma imkânımızda yoktur.Üzüntüde ömür boyu devam etmektedir.

Derneğimiz bu alanda Türkiye’yi analiz eden bir mesleki dayanışma derneğidir.Ülkemizin hala 23.500.000 motorlu aracı olup,doya noktası ise 35 milyon civarındadır.Günlük ölümler ortalama 20 kişi ile devam etmektedir.

Otopark sorunu çözülememiş yollar ve kaldırımlar dâhil otopark olmuştur.

Devlet iyi bir şehir planlaması ve imar uygulaması ile bunlara acil çözümler üretecek yerde,2020 yılında trafik cezalarına % 22.5 oranında zam yaparak, vatandaşın mağduriyetine çare olmamaktadır.

0-14 yaş Çocuk ölümleri yıllık ölümlerin % 16sını teşkil etmektedir. Otobüs yangınları hala devam ederkenaraç içi acil güvenlik alarm sistemleri yoktur.İlave olarak elektrik aksamlarına bir kat daha korsan eklemeler yapmaktadırlar. Hala otobüs yolcularına emniyet kemeri taktırılması yapılamamaktadır.

Uzun yol şoförleri cep telefonları ile uzun uzun konuşmaktadırlar. İlçe ve İl belediyelerinde çok az şehir plancısı veya trafik ihtisası almış mühendis vardır. 

Trafik ve yol güvenliği alanında açılan davalarda Bilirkişilerin verdikleri kararlar çoğunlukla yanlı veya hatalı olup mağduriyetler mahkemeler eli ilede devam etmektedir.

Derneğimiz kendi alanında TÜRKİYE’de kurulan tek ihtisas derneğidir.Kütüphanesi,web sitesi ve kendi özel mülkü ofisi ve Kamu kuruluşları ile birlikte çalışmakta,eğitim projeleri ile geleceğimizin teminatı olan çocuklara kuralları 9 yaşında öğretmenin gayreti içerisindedir. 

Tüm bu çabaları gösterirken tarafsız ve siyaset dışı kalmaya özen göstermekte ve bilgi tabanlı tüm çalışmalarını ortaya koyarken yaptığı projelere sponsor desteğinde bir çok kamu ve özel kuruluş takdir ve teşvik etmektedir.

Bu bağlamda sizlerinde bu bilgiler ışığında bulunduğunuz her alanda bir öğretmen gibi topluma yol göstermenizi ve yardımcı olmanızı dilerim.Derneğimiz Türkiye için bir eserdir.Bu eserinde maddi  ve manevi desteklenmesini sizden talep ediyorum.Çünkü hizmetler ve görevler şahıslarla kaim olmamalıdır.

Trafik Haftası münasebetiyle diğer illerde bulunan temsilcilerimizin yerel gazetelere demeç vermelerini ve var ise TV konuşmaları yapmalarını, böylece hem Derneğimizi tanıtmalarının yanında  toplumu bilgi bakımından daha çok teşvik etmelerini dilemekteyim.İnşallah bu sıkıntılı günlerden sonra Derneğimiz, daha güzel günlere hazırlanacaktır. Hepinize sağlıklar dilerim.

* * * *

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Oktay KIRLANGIÇ  -  13-05-2020 - 13:54
ALİ Bey; Trafik Sayfası yazımıza yapmış olduğunuz yorum için öncelikle teşekkür ederi. Bu gazetede yazmaya başladığımdan beri, yalnız trafikle ilgili 100\' ün üzerinde yazım oldu! Bu konularla ilgili yorum ise maalesef iki elin parmaklarını geçmez. O nedenle size teşekkürle başladım. Bu konunun aile içi terbiye ve eğitimden başlayıp, kademeli olarak ta okullarda devamı gerekir. Elin gâvuru dediğimiz milletlerde adamlar taa Anaokulundan bunun eğitimini başlatırlarken, bizdeki durum ne yazık ki ortada! Vatandaş 18 yaşına gelip te ehliyet almak için Sürücü Kursunun kapısına dayanınca, trafikle karşı karşıya kalıyor. Oralardaki eğitimin de hâli malum! (Gerçek manadaki kurumları tenzih ederim! Sözüm kaydı alıp sertifikayı verenler!). Hâl böyle olunca da eh işte, ortaya bizimde sizin de yakındığımız durumlar çıkıyor!
Ali  -  12-05-2020 - 00:15
Trafik kurallarına uyan kaç kişi vardır sizce.Sadece Kırıkkale de Sizce ben söyliyeyim.Çok çok az.Gerek erkek sürücü gerekse kadın sürücüler sinyal dahi vermeyi lüks sayıyorlar.Kırmızı ışıkta durmayan sürücülerimiz var.Kısaca trafik kurullarına uymayanlar maalesef çoğunlukta.En basitinden etilere dönen kavşakta bu kavşakta nasıl durulacağını bilen yok.Tabii ki orada trafik ışığı olmadığından sürücülerde şaşırmakta.Sadece bu mu adam sola dönülmez işaretini görüyo9buna rağmen sola dönüyor vb.gibi maalesef.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net