19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
GÖRESİMİZ GELDİ -1
11 Mayıs 2020 Pazartesi Bu yazı 13670 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Nüfus kağıdındaki doğrum tarihi biraz eski olanlar ve köy hayatından yolu geçenler bilir bu sözü. “ Göresim geldi” demek “ özledim” demek. Hatta pek özlemek özlemi kendini aşan demektir.

            Şu korona virüs olayı bizim yani tüm insanlığın kimyasını bozdu. Pek çok şeyi özledik, göresimiz geldi.

            Rahat rahat çocukların torunların yanına gidip gelmek, onların seni ziyaret ediyor olması, çarşıda pazarda bir dostunuzu gördüğünüzde sımsıkı sarılıp gözlerine bakarak hal hatır sormak gibi pek çok şeyi özledik.

            Kimimiz bir lokantada oturup ir dost ile yemek yemeyi, bir parkta oturup çay yudumlamayı, simidin yarısını bölüp karşısındakine sunmayı özledi.

            Kimimiz camiyi özledi. Ezan okununca cumaya koşmayı, camideki manevi havayı özledi.

            Son hazırlıklarını yapan umreciler ile seminer yapıp, yanınıza çamaşır alın, güneş gözlüğü almayın Allah Resulü’nün baktığı yerlere çıplak gözle bakın diye tavsiye vermeyi, peynir zeytin götürmek eskilerde kalmış, şimdi çeşit çeşit yemek kahvaltı var kendinize yüke etmeyin demeyi özledim.

             Buradan giderken sabır koyun çantanıza, oradan gelirken sadakat koyun, adalet koyun, tevazu, terbiye, edep koyun, ilim koyun cesaret koyun ve onları getirin şeklinde manevi yön vermeyi özledim.

            Nokta camii önü meydandan müsait oluyor çıkış dönüş yerimiz orası demeyi, toplanıp vedalaşmayı, geride bıraktıklarımızın hayır dualarını almayı, onların gidemediği için üzüntü, bizim gittiğimiz için sevinç gözyaşlarımızın sel olup, birbirine karıştığını görmeyi özledim.

            Havaalanında pasaport, çıkış karı, kimlik kartı dağıtırken kadın umrecilerimizin başörtülerinin bir çiçek gibi açtığını, beklerken azıklarımızı paylaştığımızı, ilk Medine’ye gideceğimizden ihramları giymediğimizi ama manevi ihramları çoktan belimize sardığımızı görmeyi özledim.

            Hacı teyzenin ülkeden çıkmadan torunları ile bir daha telefon görüşmesi yaparken şimdiden özlediğini görmeyi, hacı amcanın telefonu yurtdışına açtırma çabası ile “hocam hele bide şunu hallet” demesini özledim.

            Toplanıp vatana millete devlete ezana ve geride bıraktığımız ailemize dua ederken duygulu anlar yaşamayı özledim. Hatta kâğıt bardaktaki bir çayın dışarıdan beş belki on kat fazlaya satıldığı havaalanı çayı içmeyi özledim.

            Uçağa ilk defa binecek teyzemin nasıl heyecanlandığını, hacı emmimin “la bu kadar adam nasıl havaya kalkacak Allah Allah” diye yanındakine merakını anlattığını görmeyi özledim.

            Hostesten bir bardak su isterken ezilip büzülen umrecimin kırk defa teşekkür ettiğini, aşağıdaki bulutları deniz gördüğünü, ufak bir sarsıntıdan panik olunduğunu, arada dolaşıp hal hatır sorduğumda gözlerindeki sevgiyi görmeyi özledim. Ellerinde cüzleri ile dua edenleri, hatimlerini yetiştirme gayreti içerisinde olduklarını görmeyi özledim.

            İndikten sonra nasıl acele ile uçağı terk etme gayretine girildiğini, pasaport kontrolünden geçerken acaba sıkıntı olacak mı derdi ile Arap askere, polise nasıl şirin şirin bakıldığını görmeyi özledim. Pasaportunuzu kaybederseniz orada kalırsınız diye baskı yapıldığından çantasına sakladığı pasaportu bulmayan ablamızın nasıl paniklediğini görmeyi özledim. Banktan gelen bavulun gecikmesini nasıl dünyanın sonu gördüğümüzü, sabır yüklediğimiz umrecimizin ilk sabırsızlığını bavul beklerken gösterdiğini görmeyi özledim.

            Bu yolculuğa, bu umre yolculuğuna, bu umut yolculuğuna, bu özlem yolculuğuna bir sonraki yazımızda devam edeceğiz inşallah. Şimdilik köşe yazımızın ayrıldığı bölüm bu kadar olduğundan kesiyoruz.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Sevda B.  -  12-05-2020 - 09:43
Mekke’ye Medine’ye yola çıkanın sevdasına melekler hayran olur
Sevda B.  -  12-05-2020 - 09:40
Hasret kalbe, özlem dile düşer; adı Mekke Medine olur…
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net