01 Haziran 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
  YAZARLARIMIZ
SALGINDA SANALLIK VE İLETİŞİM
13 Mayıs 2020 Çarşamba Bu yazı 4753 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

2020 yılına büyük olaylar ve felaketlerle girdik. Yılın ilk üç ayında deprem, çığ faciası, terör şehitleri ve mart ayında ise Koronavirüs(Covid-19) salgını. Umarım bu son olur. Zira, daha fazlasını kaldıracak psikolojiye sahip değiliz artık.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayan ve dalga dalga tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan virüs bizi de evlerimize hapsetti. Ve birçok insanın yaşam şeklini ve alışkanlıklarını değiştirdi. En basit tabirle gündelik yaşamı komple değiştirdi Okul çağındaki çocuktan, sokaktaki bakkala, manava, hastanedeki sağlık çalışanından, devlet memurlarına ve çalışma hayatının her kademesindeki insanlara kadar her yaştan ve kademeden insanlar olarak artık evlerimizde çok uzun zaman geçiriyoruz. Günün neredeyse tamamı evlerimizde, dört duvar arasında geçiyor. Bu da her türlü tercihimizi ve davranışımızı etkiliyor. Nedir o etki: Sanallık.

Evlerimize kapanınca hepimiz teknolojiye ve internete fazlaca yükleniyoruz bu dönemde. İstesek de istemesek de hayatımızın, günümüzün odağında artık teknoloji ve sanallık var. Bu salgın döneminde de böyle oluyor. Hemen hepimiz çok büyük oranda interneti ve teknolojiyi kullanıyoruz.

Alışverişler artık internet üzerinden, haberler açısından dersek zaten gazete satış oranları çok düşüktü bu salgının sonucu haberleri tümden bilgisayardan, dijital ortamlardan, haber sitelerinden okumayı ve takip etmeyi artırdık. Gezme ihtiyacımızı sanal turlarla, eğlence ihtiyacımızı da sanal oyunlarla gidermeye çalışır olduk. Eğlence, alışveriş, yeme-içme, seyahat, müzik gibi her türlü ihtiyaçlarımızı e konserler, e alışveriş siteleri, sanal gezilerle yapıyoruz. Her sektörde bir değişime dönüşüme neden oldu bu salgın ve sonrasında hayatımızın parçası olan sanallık.

Bu sanallık en çok iletişimimizi etkiledi. İnternet ve teknoloji ve de beraberindeki sanallık yaşamın her alanında olduğu gibi, insanların ilişki geliştirme ve iletişim biçimlerini de dönüştürdü. Kişilerarası iletişimin en başlıca unsuru, olmazsa olmazı olan “yüz yüze, canlı” iletişimimiz kısıtlandı. Sevdiklerimizle canlı canlı sağlıklı bir iletişim kuramaz olduk.

Sanallık zaman ve mekan konusunda dönüşüme sebep oldu ve zaman ve mekan algısı değişti. Bambaşka bir sanal ortam, sanal gruplar çıkmasına yol açtı. Fiziksel olarak bir araya gelemeden iletişimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Açıkçası ben bu tarz iletişimin sağlıklı ve kalıcı etkili bir iletişim şekli olduğunu düşünmüyorum. Zaten pek de tercih etmiyorum. Ben geleneksel iletişimden yanayım. Bu tür bir etkileşimin bir iletişim değil; bağlantı kurmak olduğunu düşünüyorum. Bu da sonucunda duygudan yoksun, yüzeysel, derinliği olmayan bir ilişkiler ağına dönüşüyor.

İnternet, sosyal ağlar, teknoloji birçok işlemde bizlere her ne kadar zaman ve hızdan tasarruf sağlıyor olsa da bu durum bireyler üzerinde birtakım olumsuz etkiler meydana getirmektedir. İnsanlar artık yüz yüze iletişim kurmak yerine sosyal medya ve iletişim teknolojileriyle bir iletişim biçimine bir nevi maruz kaldılar. Bu da beraberinde bireylerin yalnızlaşması ve yabancılaşmasına sebep oldu ve oluyor. Bireyin sosyalleşmesinin önü bu şekilde tıkanmış oluyor.

Dijital alan ve sanallık asgari düzeyde hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu kaçınılmaz bir gerçektir. Ve fakat bu faydasının yanı sıra olumsuz etkilerinin de olduğu apaçık ortadadır. Tedbir almaz ve bağımlı hale gelirsek bu hepimizde büyük sorunlara neden olabilir.

Sanallaşma süreci, toplumumuzu hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkilemektedir. İlki, teknik yönüyle ihtiyaç duyulan ve gelişmelerden memnun kalınan olumlu yanı; diğeri ise, bireyselleşmenin tavan yaptığı sanal ortamların yaşantılarımızı asosyal bir çerçeveye sıkıştırmasıdır. Aile bağlarında ve sosyal iletişim biçimlerinde yüzyüzelikten uzaklaştırmaktadır.

Sanallaşmanın toplum hayatına olumsuz etkisinden birisi de internet üzerinden alışveriş ve diğer işlemleri kullananların dolandırıcılık ve kişisel bilgilere erişilmesi kaygısını yüksek oranda yaşanılmasına neden olmaktadır. Güvenilir bir sanal dünyadan emin değil insanlar.

Dilerim bu salgın günleri ve maruz kaldığımız bu sanallık etkisi bizi çok daha fazla kendisine esir etmez.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
Şevket ÖZSOY
Bahattin Akyön
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net