27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
ENGELLİLER HAFTASI MÜNASEBETİYLE! (129.)
14 Mayıs 2020 Perşembe Bu yazı 11153 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çeşitli zamanlarda meydana gelen değişik olaylarla ilgili olarak, toplum o olayın hatırlatılması ve anılması amacıyla belirli gün ve haftalar ihdas ederler. Bu uygulama toplumun çoğunluğu tarafından kabul görürse, zaman içerisinde gerçekleşir ve süreklileşir.

          Bunlarla ilgili teker teker isim sıralamamız söz konusu değildir.Nitekim bu geçtiğimiz Mayısın ikinci pazarının ‘’Anneler Günü’’, Haziranın da üçüncü pazarının ‘’Babalar Günü’’şeklinde anılmakta olduğu gibi.

          Burada daha ziyade birbiriyle ilgili birkaçından bahsedeceğiz.‘’Engelliler Haftası ve Trafik Mağdurlarını Anma Günü’’birer örnektir.

Bu anılan günlerin çok basit bir açıklamasını yapacak olursak, genel manada engellileri tanımlarken bunu, önce doğuştan engelli olanlar ve sonradan engelli olanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

        Sonradan engelliliğin kaynağını da savaşlar, iş kazaları, terörden kaynaklanan mağduriyetler ve Trafik Kazaları olarak sıralanabilir.

        Yurdumuzda meydana gelen 200 bin yaralamalı Trafik kazalarında, tedavi sonrası yaklaşık % 15’ i geçici sakatlık yaşamaktadır. Bunun da % 5’ i ise daimi sakat kalmakta, koltuk değnekleri veya tekerlekli sandalye’ ye mahkûm olmaktadır.

        Yine yılda yaklaşık 8. 000 kişi ömür boyu sakat kalmaktadır. Yani engelliler sınıfına dâhil olmaktadır. Kendi iş gücünü kaybeden bu insanlar, ömür boyu mağduriyete mahkûm olurken, aileleri de bu mağduriyete ortak olarak yaşamakta, ayrıca devletin de büyük bir iş gücü kaybı söz konusu olmaktadır.

        Ayrıca bu olaylar bazen de aile birliğinin dağılması ve boşanmalara kadar varmaktadır. İşteengelli vatandaşlarımızgenel manada pek çok yönden mağdur olmaktadır.

Trafik Mağdurlarını Anma konusunda ise İstanbul’ da kurulmuş olan ve10 yılı çoktan geride bırakan‘’Suat AYÖZ Trafik Mağdurları Derneği’’ nin düzenlediği anma ve etkinlik çalışmaları söz konusu olmaktadır

        Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) nün raporlarına göre, dünyada her yıl 1, 5 milyona yakıninsan, trafik kazası sonunda hayatını kaybetmektedir. Bunlardan; 15 - 19 yaş grubu gençlerin ölüm nedenleri arasında Trafik Kazaları 1. sırada yer alıyor. 10 - 14 ve 20 - 24 yaş grupları ölüm nedenleri arasında ise 2. sırada yer alıyorDolayısıyla sadece bizim değil, Trafik Kazaları tüm dünya ülkelerinin ortak sorunudur.

        Tarihteki ilk kayıtlı trafik kazası, 1896 yılında Bridget Driscoll isimli İngiliz bayana, Londra’ da bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetmesiyle başlamıştır.Kazanın soruşturmasını yürüten savcının; “ Böyle bir şeyin bir daha asla olmasını istemiyoruz!” sözleri de tarihe geçmiştir.Ancak aradan 124 yıl geçmiş, fakat tekrarı asla istenmeyen o olay, ne yazık ki bugün bir yılda milyonu geçmiştir!

Trafik kazaları ile mücadele, karayolu ölüm ve yaralanmalarının azalması için acil önlemlerin alınması, sadece bir günlük veya haftalık anmalarla değil, her gün bu konuda devlet tarafından iyileştirmeler yapılarak, ölüm ve yaralanmaların azaltılmasıyla mümkün olabilir.

Yine engellilerin yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik gerek yerel yönetimlerin yani Belediyelerin ve gerekse devletin yapması gereken birtakım hususlar vardır.Bunları belli ana başlıklar altında toplayacak olursak;

1 - ) Yerel yönetimler; sokak - cadde - parklarda engellilere yürüyüş yolları ve engelli rampaları yapmamakta, olanlar da kalitesiz olduğundan, buralardan gereğince istifade edememektedir.

2 - ) Görme engellilere mahsus kaldırımlardaki yol kılavuz olukları gayrı nizami olarak yapılmakta, direk - telefon - çöp kutularıyla kesişmektedir. Bu işler başlangıçtan sağlıklı projelendirilmelidir

3 - ) Şehir içi -Şehirlerarası hizmet veren özel - resmi araçların hemen hiçbirisinde engelli platform bulunmamaktadır. Bu tartışmalar yıllardır ötelenip çözümü sürüncemede kalmaktadır.

Bunların yapılması firmalar için ek bir maliyet değil, insani bir görevdir. Otobüs firmaları her yıl filo yenilerken, engelliler için aparat taktırmamaları, tamamen ticari bir anlayışın ürünüdür.

4 - ) Apartman – Site - Okul ve Hastanelerin giriş - çıkışlarının, mutlaka engelli vatandaşlarımız için düzenlenmesi şarttır. Buraların uygun ve sürekli bakımlarının yapılması gerekmektedir.

5 - ) Türkiye de 10 binlerce engelli vatandaşımız olmasına rağmen, siyasi partilerimizin hemen hiç birisinin parti programlarında bu hususlar yer almamaktadır.

6 - ) Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak tüm tedbirlerin hükümetçe ve zorunlu olarak, 81 ilin yerel yönetimleri ve ulaştırma sektöründe ele alınıp çözümlenmesi gerekmektedir.7 - ) Birçoğu kalifiye ve vasıflı insanlar olan bu engelli vatandaşlarımızın arasında, doktor, mühendis, avukat, öğretmen veya bir meslek sahibi vardır. Bu değerlerin ayrıcalıkla ve öncelikle kamu ve özel sektörde istihdam edilmeleri,ailelerine yük edilmemeleri gerekmektedir.

8 - ) Engelli vatandaşlara tanınan özel araçvergi indiriminden, sağlam insanların yararlanması ya da akrabaların yardımcı gösterilmesi, hem ahlaken etik değil ve hem de hukuken bir suçtur.

9 - ) Araç park yerlerinde engellilerinyerlere park eden engelli olmayanlar ve kaldırım kenarındaki engelli rampaları önüne park edenler, engelli vatandaşların haklarını gasp ettiklerini bilmelidir.

        Zamanı itibariyle bu olumsuzlukların bertaraf edilmesini sağlayacak olan yaptırımların uygulatılmasından başka hiçbir beklentisi olmayanların çabaları önünde engel olanlar!

Şurası unutulmamalıdır ki, şahsi çıkar ve menfaatin uğrunda gasp ettiğin o engellinin kul hakkının helâlliğini nasıl alacaksın? Zannediyor musun ki bir gün bunun hesabı sorulmaz    

        Bilesiniz ki acil çözüm gerektiren bu olumsuzluğun, bugün için engelsiz olan sizlerin veya en yakınınızın da başına gelmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur!

        Zira bugünden sağlam olan herkesin, yarına potansiyel bir engelli adayı olduğunun hiçbir zaman unutmaması, ona göre de vaktiyken olumlu ve kesin çözümün getirilmesi hususunda çaba sarf edilmesi gerekir diye düşünüyorum!

*   

* (Engel bedende değil zihindedir!)* (En büyük engel, engel olmaktır!) * (Engelli olmak, engel değildir!) * (Ne oldum değil, ne olacağım demelidir!) * (Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır!) * (Engelli olmak ayıp değildir!) * (Engelliye engel olan, insan değildir!)

* (Asıl engelliler, onları görmeyenlerdir!)* (Asıl engelliler, onları görmeyenlerdir!)

* (Dünyada sadece engelsizler değil, engellilerinde yaşama hakları vardır!) .          

* *          

* (Trafik dikkat ister, azami gayret göster!) * (Kaza geliyorum der, kulak verin yeter!)

 * (Kazalar, çiğnenmiş kuralların intikamıdır!) * (İster sürücü ol ister yaya, aksatmadan uy kurala!) * (Kurallar sizi korkutmak için değil, korumak içindir!) * (Trafikte önemli olan kuraldır, en iyi sürücü kurallara uyandır!)

*   *   * 

13 Mayıs 2020 – Çarşamba / 22. 30 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali  -  17-05-2020 - 00:30
Kurallar sanki çiğnenmek için konmuş gibi çoğu kimse trafik kurallarını uygulamıyor.Adam Kırmızı ışıkta geçiyor.Sinyal vermiyor.Kavşaklarda yayalara yol vermiyor.Sola dönülmez işareti var ona uymuyor.Hız limiti var ona uymuyor vb.gibi.hangi birini sayayım.
Hakan ÖZTÜRK   -  14-05-2020 - 16:27
Elinize, emeklerinize kaleminize sağlık Oktay hocam. Engellilerin sesi olup, engelleri aşmak isteyen tüm güzel insanlara sonsuz saygı ve hürmetlerimle...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net