26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Milli Mücadele Ruhu
18 Mayıs 2020 Pazartesi Bu yazı 16355 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

19 Mayıs, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basarak, ülkenin ve ordunun durumu üzerine ilk gözlemlerini yaptığı ve bugünlerin temelinin atıldığı bir tarihtir. Mustafa Kemal Paşa’nın ulusal egemenliğe dayanan düşünceleri ile vatan  toprakları üzerinde, kayıtsız şartsız bağımsız yeni bir Türk devleti kurma hedefine adım attığı gündür.

 

Türk milletinin kaderinde ya tarih sahnesinden silinmek yada ilelebet payidar kalmak vardır. İşte bu yüzden bu gün önemli  ve  Cumhuriyetimiz kurulduktan sonra Atatürk, 19 Mayıs gününü doğum günü olarak kabul ederek Milli Mücadelenin önemini bir kez daha vurgulamıştır.

 

Mustafa Kemal,   Milli mücadeleyi ve 1927’ ye kadar olan ınkılap hareketlerini anlattığı eseri olan Nutuk’a ; “1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım” diye başlar. 16 Mayıs’ta İstanbul’da Bandırma vapuruna bindikten sonra düşman zırhlıları arasından geçerken, güvertedekilere “Biz Anadolu’ya ne silah, ne cephane götürüyoruz; biz ideal ve iman götürüyoruz” diye sürdürür.

 

19 Mayıs 1919 Ülkede umutların tükenmeye başladığı anda O; “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir” diyerek Samsun’a çıkar ve Anadolu’nun bağımsızlık mücadelesini ateşler. Ve bu millet Atatürk’e öyle inanır ki; Onunla birlikte Anadolu’nun her karış toprağında destanlar yazarken esaret altında kalamayacağını, kutsal vatan toprağının işgal edilemeyeceğini yedi düvele haykırır.

 

19 Mayıs 1919 Anadolu’nun her bölgesinde işgal zulmünü yaşayan bu yüce millet, büyük komutanın etrafında birleşti. Atatürk istiklal meşalesini yakmak için Samsun’a geldiğinde, Anadolu halkı uzun savaşlardan çıkmış, imkânsızlıklar içinde yorgun, yılgın, en önemlisi de moralsizdi. Yeni bir savaşa hali kalmayan millet, işgalcilerin zulümlerine karşı canını ve namusunu korumak için, direnmeye başladı. Milleti harekete geçiren bu ruh milliyetçilik duygusu idi.

 

İşte aslında Mustafa Kemal’in asıl büyüklüğü burada saklı bence umutlarını, mücadele azmini kaybetmiş bir milleti yeniden ayağa kaldırmıştır. Bu milletin mayasında olan bağımsızlık ruhunu yeniden ortaya çıkarmıştır.

 

Bölgesel direnişler sonucu Kuvayı Milliye ortaya çıktı. Toprakları için, milli ve dini değerleri için canını yok sayarcasına çarpışan Anadolu insanı, 19 Mayıs ateşiyle Atatürk’ün liderliğinde, Milli Mücadeleyi başlattı.

 

Şerefsizce toprak üstünde yaşamaktansa şereflice ölmeyi tercih eden bu milletin gerçek evlatları ellerine babadan kalma çakaralmazları alıp dağa çıktığı günlerde tabiki, emperyalistlerle işbirliği yapan, vatan toprağını satn hainler tarihin her döneminde olduğu gibi o günde vardı. Buna rağmen bu necip millet tıpkı Bumin Kağan’ın çerileri gibi fıtratını işleyerek bağımsızlığını yeniden kazanmasını bilmiştir.


Anadolu’da yaşanan işgaller, zulümler ve çaresizlik karşısında teslim olmayı düşünmeyen onurlu Türk Milleti, yurdunu kurtarmak için, kaderiyle baş başa kalmıştı.


Emperyalist güçlere karşı koyarak adeta küllerinden doğan bağımsız devlet olabilen bu millet Kurtuluş tarihini çok iyi okuması ve anlaması bir kahramanlık destanına sahip çıkması gerekmektedir.


Türk Milletinin ve geleceğimizin teminatı gençlerimizin bayramını kutluyor bu eserin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net