27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 80
18 Mayıs 2020 Pazartesi Bu yazı 7770 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Trafik Güvenliği Günü ve Haftası

 

Aşır ALTINÖZ (Biyolog) * Karayolu Trafik ve Sürüş Güvenliği Kitabı Yazarı,

Karayolu Trafik Güvenliği Derneği Üyesi ve Trafik Güvenliği uzmanı.

(6.05.2020 – Çarşamba / 21, 39) * <altnoz@yahoo.com>

TRAFİK SOSYAL BİR PAYLAŞIM ALANIDIR

Tüm dünyada mayıs ayının ilk cumartesi, Trafik güvenliği günü olarak kutlanmaktadır.Bu kutlama trafik de hayatını kaybeden insanları anma günüdür.1995 de Amerika vatandaşı tıp fakültesi öğrencisi Aron Sobel Türkiye de bir otobüs kazasında öldü.Onunla birlikte 25 kişi aynı kazada hayatını kaybetti.

Aron Sobel in annesi Rochelle Sobel uluslararası yol güvenliği derneğini kurdu.

Türkiye de her yıl trafik kazaları sonucu birçok aile ya yok oluyor veya parçalanıyor.Birçok aile ferdi hayatının geri kalan kısmını  özürlü ve bakıma muhtaç olarak yaşamak zorunda kalıyor.Yapılan çalışma sonucunda,kazaların oluşunda sürücü,yaya ve yolcu insan faktörü

%98( Bunun %87 sürücü) gibi çok büyük bir payı  ile birinci derecede  sorumlu olduğu görülmüştür.

Trafik kazalarının azaltılması, düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması için insan faktörüne yol,trafik ve sürücü güvenliği eğitiminin verilmesi ve yetkililerce denetlenmesinin kaçınılmaz olduğu  açıkça anlaşılmaktadır...

Trafik de istisnalar hariç her anlaşmazlık ve çarpışma önlenebilir.Trafik güvenliği eşittir plan.Plan yap.

 

6 ALTIN KURAL: 

1- Her defasında emniyet kemerin takılı olsun.

2 – Hız yapma! 

3- Yorgun uykusuz,alkollü, araç kullanma!

4- Hatalı sollama yapma! 

5- Dikkatini ver, yakın takip yapma! 

6- Yol ver!

Bu 6 kurala dikkat ettiğinizde ölüm ve yaralanma riski çok düşük olur.Kayıp zamanı trafik de telafi etmek gereksizdir ve hız felakettir.Eğer kendine uyku borcun var ise bunu asla direksiyonda ödeme, sen uykun da, yolcuların çığırarak ölür.

 

YOL VER YOLU PAYLAŞ! 

Yol vermek, yol vermektir, başka mana aramayın.TIR ve motosiklet ile yolu paylaş.Yaya koruma öğren. Saygı göster saygı gör.

Yayalara çarpma en çok 19.00- 21.00 saatleri arasında ve sağa dönerken yaşanır. Bu saatlerde yavaş sür,sağa dönerken sağa bak.

Kaza anında ve sonrası size ilk yardım edecek iki arkadaşın, emniyet kemeri ve hava yastığıdır.Takılı değil ise sizi korumaz.

Bizim ülkemizde hemen herkesin bir yakını veya tanıdığı trafik kazası mağduru insan var.Trafikte kaybettiğimiz tüm sevdiklerimizi rahmet ve sevgi ile anıyorum.Ben de iki kuzenimi kaybettim.1993  de kendim kaza geçirdim.6 ay fizik tedaviye  gittim.Koşmayı yeniden öğrendim.Organlarım yerinden oynamıştı.Koştuğum zaman çok acı çekiyordum.

Yarında araç kullanmak istiyorsan dikkatli sür.Araç kullanmak belkide yaptığın en tehlikeli iştir.Birini öldürebilir ve yaralayabilirsiniz.Siz direksiyonda iken hayatınızdaki en değerli biri öldü veya yaralandı bu sizin hayatınızın geri kalan kısmanı nasıl etkiler,ben hep bunu düşünerek araç kullanırım.

 

UNUTMAYIN!

HER ÇOCUK EVİNE SAĞ DÖNMELİ.Trafik de önce çocuklara, sonra çocuklara ve tekrar çocuklara bakınız.Trafik de kaybettiğimiz sevdiklerimizin hatırası önünde saygı ile eğiliyorum.

---------------------------------------------

MODERATÖRÜN NOTU:

1.-)*‘’KARAYOLU TRAFİK ve SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ’’Kitabının da yazarı olan, yukarıda açıklamasını okuduğunuz arkadaşım Aşır ALTINÖZ Bey, yıllarca Amerika’ da bulunmuş, orada Biyolog olarak ihtisasını tamamlayıp bilahare yurda dönmüştür.

Bu sürecin tamamlanmasını sağlayabilmek için, önce ‘’Sürücü Güvenliği’’ile ilgili eğitimler almıştır.Devamındaeğitim masraflarını karşılamak amacıylaLİMUZİN ve TAXİ Sürücülüğü dâhil,konuyla bağlantılı birçok işte de bilfiil çalışmıştır.

Esas ihtisası olan ana mesleği BİYOLOG’ luğun yanı sıra trafikle ilgili konular da ikinci mesleği olmuş bulunuyor.

Ülkemizdeki Trafik ve Sürücü Güvenliği konusundaki açmazlar hepimizin malumudur. Yurda döndükten sonra bu konulara eğilen ALTINÖZ, önce ‘’Trafik Kazalarını Önleme Derneği’’ile temasa geçmiş ve neler yapabileceğini / yapılabileceğini etüt etmiştir.

Bu maddeden olarak ta işte bu kitabın hazırlanmasına karar vermiştir.Konununbu kısmında kitabın diğer yazarıUfuk KÜÇÜKALİ Bey,yurdumuzun müstesna kuruluşlarında üst düzeyde görevlerde bulunmuş,trafik konusunda uluslararası deneyime sahip bir şahsiyet.

İşte bu iki konunun duayeninin bir araya gelerek meydana getirmiş oldukları bir eser oluyor şu anda ikinci baskısını yapan kitap.

Okurlarımızdan bu konuda detaylı bilgi edinmek isteyenlerin olabileceğini düşünerek, bu kısa açıklamayı yapmayı bir borç bildim. ‘’Aşır ALTINÖZ Bey için irtibat: (0 537 711 07 83).’’

*

2 . - )*‘’Fahrî Trafik Müfettişliği – FTM’’ hakkında bazı pratik bilgiler:Başlangıcı itibariyle1997 yılında kuruluş kararnamesiyle ihdas edilip, 1998’ den itibaren de her ilin motorlu taşıt sayısının binde biri mertebesinde olmak üzere, ilgili müracaatçılardan seçilmek suretiyle nasp edilindi.

        Zaman içerisinde bu kişilerin yararlı çalışmalarının tespiti ve artan motorlu taşıt sayısına orantılı olarak, bu oranın yüzdesi binde ikiye çıkartılarak müfettiş sayısı artırıldı.Son olarak ta 2019 sonunda İçişleri Bakanlığının aldığı kararla exra ek 14. 500 müfettiş ataması gerçekleşti.

Bugün itibariyle de yurdumuzda 35 bin civarında bir FTM mevcudu vardır.Bunların kendine has bir çalışma sistemi söz konusudur. Bunun dışına çıkılması kesinlikle söz konusu değildir. Bu gibi hallerin tespiti doğrudan müfettişliğin iptalini gerektirdiği gibi, icabında mahkûmiyeti dahi söz konusudur.

        İşte hiçbir karşılık, şahsi çıkar ve menfaat beklemeksizin, adı üstünde ‘’Fahrolarak,    vatandaşın haksızlık karşısında devlet adına gören gözü olan bu gönüllü görevlilerle ilgili son günlerde birtakım nahoş durumların oluştuğu bilgileri söz konusudur!

        Bilhassa son günlerde tabiri, kamuoyuna yansıyan haberlerden kaynaklanmaktadır!Bunlarla ilgili yorum ve değerlendirme söz konusu değildir. Yani kim suçlu – kim haklı demiyoruz!Lâkin ortada bir gerçek varsa ki, o da bu sistemin gerekleridir ve o neyi icap ederse uygulanır!

Hiçbir kimse kanunlar ve devletin üstünde değildir!Hürriyet dendiği zaman sınırsız anlamına gelmez, yekdiğerinin hakkıyla sınırlıdır!Kişiye yetki verilmişse karşılığında da sorumluluğu vardır!Suç işleyenin cezasını göreceği gibi, haksız hareket edenin de karşılığını alması söz konusudur!

        Bu konulara daha önce de (12 Nisan / 75 inci) Trafik Sayfamızda, gerek yazılarda ve gerekse Moderatörün Notunda değinmiştik!

        Bazı medya kuruluşlarının bu gibi şahısların deşifre edilmesine yönelik hareketleri de söz konusu olabilmektedir. Durum ve şartlar ne olursa olsun, o görev ve sorumluluğu üstlenen kişinin bu gibi durumlara düşmemesi ve meydan vermemesi icap eder diye düşünüyorum.Çünkü kanunun görünmeyen fakat gören gözlerinin bu gibi olumsuzluklara mahal ve meydan vermemesi gerekmektedir. Görevleri onu icap etmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net