28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
GÖRESİMİZ GELDİ -4
18 Mayıs 2020 Pazartesi Bu yazı 11851 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Özlemimizi dile getirdiğimiz yazımıza devam edelim mi?

            Otele yerleşip hemen Kabe’mize kavuşmak için haremin bahçesinden yavaş adımlarla ilerlemeyi, başımızı öne eğmeyi, Kabe’yi ilk gördüğümüzde kabul olacağını bildiğimiz ilk duayı aklımızda tekrar etmeyi, ama kaldırın kafanız Kabe’miz karşımızda dediğimizde her şeyi hatta duayı bile unutmayı özledim.

            Tavaf selinde Kabe’ye yakın olmayı, nazar etmeyi hele birde imkan olursa elimizi değmeyi, tavafı çabucak bitirip, Kabe’ye bakarak namaz kılmayı, doya doya zemzem içmeyi, ardından safa tepesine çıkmayı, sayı tamamlayıp Merve tepesinde saçımızı kesmeyi, öylece oturup umrecilerimizle değerlendirme yapmayı özledim.

            Allah resulü(sav) ile onun yol arkadaşı Hz Ebubekir’ üç gün misafir eden serv dağını, ilk vahyin gelişine tanıklık edip, efendimizi ilk tebrik eden cebeli Nur’u, insanlığın buluşma noktası Arafat dağını özledim. Veda hutbesini okuyup almamız gerekenleri içimize sindirdikten sonra Arafat dağına tırmanmayı, aşağı erken inince satılan dondurmadan ayaküstü yemeyi özledim.

            Yaklaşmak yakınlaşmak anlamına gelen Müzdelife’yi, şeytan taşlama, kurban kesme, bayram günlerinde konaklama gibi hac ibadetlerinin yapıldığı Mina’yı özledim. Şeytan taşlama mahallini, Hz İbrahim ile Hz İsmail ve kurban hadisesinin mahallini, fil suresini anlatmayı özledim.

            Atalarımızın kutsal topraklara ne denli önem verdiğinin göstergesi, başta Mimar Sinan, Mihriman sultan ve Kanuni Sultan Süleyman olmak üzere atalarımıza nasıl haksızlık yapıldığının örneği olan Zübeyde su kanalını göstermeyi özledim.

            Sonraki günlerde Hz Hatice başta olmak üzere pek çok sevdiklerimizi bağrına basan cennetül muallayı, efendimizin doğduğu evi, cin mescidi, secere mescidi derken her bir yeri ayrı ayrı gezmeyi, anlatmayı, tanıtmayı özledim.

            Bize sen yetersin diye gözyaşları dökülen Cirene mevkiinden, önce sıkıntılı gibi görülen ama sonraları ne denli etkili olduğu görülen sözleşmenin be biadın yapıldığı Hudeybiye mevkiinden ve birde gidip Hz Ayşe mescidi olarak da bilinen  Tenim den umreler yapmayı özledim.

            Kabe’ye bakarak namaz kılmayı, tespih namazını Kabe karşında kılmayı, ebu Kubeys dağından, başlayıp, Safa’sını, Merve’sini, zemzem’ini, sahabelerin mübarek hayatlarını anlatmayı yaşamayı özledim.

            Umrecilerimizin dinlenme saatinde binip bir taksiye tekrar Arafat’a gidip, bir saatlik bir arada orayı bir daha yaşamayı bunu her gittiğim de tekrar yapmayı, yalnız Kabe’nin karşısında yorgunluk çıkarmayı, yatıp uyumayı arada ve kalkıp zemzem ile abdest almayı özledim.

            Gittiğimizde bizi ziyaret eden başta Ateşemiz olmak üzere onun dostları ile bizim dostlarımız ile bir arada olmayı, Ömer Döngeloğlu artık olmasa bile onun sohbetini en azından dostlarla konuşmayı özledim.

            Mübarek beldelere giderken duyduğumuz heyecanı memleketimize kavuşma telaşı ile yaşamayı özledim.

            Havaalanı, yol, bavul, pasaport derken uçağa binme, inme ve memlekete dönerken tekrar gitme özleminin daha uçakta doruğa çıktığını, tekrar gelme planlarının nasıl yapıldığını görmeyi özledim.

            Öyle çok özledim ki bana bu yolu açan ve gösterenlere bu sevgiyi bana nakşedenlere, bana bunu nasip edene duam yerden göklere uzanıyor.

            İnşallah tekrar tekrar tekrar tekrar ve tekrar nasip olur herkese bu sevda.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hatim Yaracı  -  18-05-2020 - 18:02
Bir defa kalp kırmak, Kabe’yi alt üst etmekten daha kötüdür. Zira Kabe’yi Hz. İbrahim inşa etmiş, gönlü ise Allah yaratmıştır. Demiş Mevlana. Şİmdilerde dolandırıcılar sözünde durmayanlar kaç kabe yıkıyor . Eline diline sağlık Başkanım güzel yazmışın vesselam.
Dilek  -  18-05-2020 - 18:00
Kalpler taş kesilmesin diye taşın kalp kesildiği yerdir, Kabe.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net