22 Ekim 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Hasandede’de Su Sıkıntısı Çözüldü
Hasandede’de Su Sıkıntısı Çözüldü
Kırıkkale’de “El Emeği Pazarı” Kadınlara Kazanç Olacak
Kırıkkale’de “El Emeği Pazarı” Kadınlara Kazanç Olacak
Gelecek’te Atamalar Başladı
Gelecek’te Atamalar Başladı
Güraçar Kırıkkalespor'da
Güraçar Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
BİR BAYRAM ÖNCESİ (130.)
21 Mayıs 2020 Perşembe Bu yazı 8638 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Hemen her gün her yerde ve bir şekilde içinde bulunduğumuz, dolaylı yahut direk iştirak ettiğimiz bir durumdur trafik.

İşte içinde bulunduğumuz bu durumun kendine göre kuralları var. Bu kurallara uyumlu olarak hareket edildiği takdirde kazasız ve zararsız bir süreç geçer. Aksi halinde ise icabında telafisi mümkün olmayan olaylarla karşılaşılır.

Trafikte uyulmayan kuralların sonunda olan bu olaylara ‘’Trafik Kazası’’denilmektedir!Kaza normal olarak elinde olmadan yani irade dışı olan bir olaydır.

Trafikle ilgili ve adına kaza dediğimiz olayların hemen tamamına yakınına,yani büyük çoğunluğuna kaza demek mümkün değildir!

Havada uçan kuşların bile bir trafiği varken, belli bir alan üzerinde hareket hakkı tanınmış olanların, orayla ilgili konulmuş kurallara uymaması ve bunun sonucunda da olan olaya kazadır demenin bir anlamı yoktur!

Bilhassa son birkaç aydır ülkemizdeki Koronavirüs salgınına bağlı yaptırımlar uygulanmaktadır.Getirilen bu yasaklar trafik yoğunluğunu olağanüstü düşürmüştür. Ama sonuç itibariyle kazalarda bir azalmanın olmadığı maalesef gözlenmiştir!

Şimdi bayrama yönelik yurt genelinde belli bir süre genel sokağa çıkma yasağı söz konusudur.Normal ölçüler içerisindegerek şehir içlerinde ve gerekse şehirlerarası yollarda her şeye rağmen yine de belli bir trafik olacaktır.

Zira geçtiğimiz günler içerisindeki hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamalarında, normal zamanlardan farksız trafik kazalarının olduğunu gördük!İşte o nedenle bu düşünceden hareketle,bu bayram tatiline yönelik yine de tavsiyelerde bulunmayı uygun bulduk.

RAMAZAN BAYRAMI İÇİN TÜM SÜRÜCÜLER VE YOLCULARA TRAFİK UYARILARI:

Malum olduğu üzere her dini bayram arifesinde iller arasında akraba ziyaretine gidilmektedir. Bu yolculuklarda dane yazık ki yollarımız kan gölüne dönmekte, bayramlar yüzlerce aile için yas ve üzüntü bayramı olmaktadır.

Bu konuda hemen her defasında gerekli uyarılar yapılıyor olmasına rağmen yeterli olmamaktadır!

1 - ) Uzun yola gidecek sürücülerin tecrübeli olması, mümkünse gündüz yola çıkması,sabah normal kahvaltısını yapması,rahat elbise giymesi,ilgili tüm denetleme belgelerinin olması,

2 - ) Aracın istiap haddinden fazla yolcu almaması, çocuk ve bebekleri kesinlikle arka koltukta oturması, tüm koltuklarda emniyet kemerinin bağlanması, sıcak havalardan dolayı yanlarına mutlaka sıvı içecek almaları, yolda her 250 - 300 km. de ortalama 15 – 30 dakika kesin mola vererek arabadan çıkmaları ve ihtiyaçlarını karşılamaları,

3 - ) Yolda araç sürücüsünün cep telefonu ile konuşmaması, konuşmalarını mola yerlerinde yapması, araç içerisinde stresli ve üzüntülü konuların konuşulmaması, sürücüsünün dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılması,samimi sohbetleve müzik dinlenerek yola devam edilmesi,

4 - ) Araç sürücülerinin hız tahditleri ve trafik işaretlerine kesinlikle uymaları, takip mesafelerine kesinlikle uymaları, mıcırlı yollara girmemeleri,

5 - ) Şehirlerarası yola otobüslerle gideceklerin kesinlikle korsan bilet veya ayakta bilet alarak, güvenliksiz bir şekilde yola gitmemeleri, korsan araçlara binmemeleri tavsiye edilir.

          Gerek sürücü ve gerekse yolcu olarak bu kuralların,her zaman için geçerli olduğunun bilinmesi ve ona göre hareket edilmesinde yarar vardır.

          İdrak edeceğimiz mübarek Ramazan Bayramının, şahsınızda tüm ülkemiz insanlarına hayırlara vesile olmasını, sağlıklı – huzurlu – mutlu – kazasız ve belasız nice bayramlara birlik ve beraberlik içerisinde elbirliğiyle erişmeyi nasip etmesini Cenâb – ı Allah’ tan dilerim.

20 Mayıs 2020 – Çarşamba / 22. 30 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
FAZLI  -  26-05-2020 - 13:36
Trafik konusunda yazılarınızı takip ediyorum Okay abi. Faydası tartışılmaz. Eline sağlık.
Ahmet Duran Koşaroğlu   -  21-05-2020 - 13:46
Sayın Oktay bey, günümüzün en önemli konularından biri olan trafik düzeni konusundaki uyarılarınızı dikkatle takip ediyorum. Bu uyarılara dikkat gösterildiği süre içerisinde güvenli bir trafik düzeni sağlanacaktır. Her şeyi devletten beklemek yerine vatandaş olarak bizler de üzerimize düşün görevleri yapmamızın gerekli olduğunu düşünüyorum. Elinize, emeğinize sağlık. Kazasız, belasız, sağlıklı ve huzurlu bayramlar geçirmenizi diliyorum. Selam ve Saygılarımla.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin Şahin
Kırlangıçoğlu Oktay
Bahattin Akyön
Erol Serkan Kılıç
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ekim 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net