22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
MEDYANIN İFFETİ
26 Mayıs 2020 Salı Bu yazı 11903 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İki ilgi çekici konu bir arada, öyle değil mi? Hem medya hem de iffet. Haklarında çokça konuştuğumuz, çokça maruz kaldığımız, hemen herkesin anlatacak, söyleyecek sözlerinin olduğu konular.

 

Ben şimdi buraya basın ahlakı, iletişim etiği ya da medya gerçeği yazsam çok da ilgi çekici olmaz. Dikkat kesilme durumu ya da okuma isteği azalır. Oysaki işin içine iffet/namus kelimesini seçtiğimizde bambaşka bir hal alıyor. İşte, medyanın yaptığı tam da bu. Dikkat çekmek, ilginç hale getirmek, algı yaratmak, gündem oluşturmak.

 

Peki medya nedir? Buradan başlamak en doğrusu galiba. Konuştuğumuz şeyi bilmek, tanımak önemli. Medya dediğimiz şey, kitlelerle yani halkla iletişimi sağlayan basın yayın araçları. Kitle iletişim araçlarının tümü. Kitle iletişim araçları dediğimiz şeyler de radyo, televizyon, gazete, dergi. Yazılı, görsel, işitsel tüm yayınlar medya araçlarını oluşturuyor.

 

Hepimizin bildiği, aşina olduğu bir tabir vardır.” Medya dördüncü güçtür.”. herkes bunu bir şekilde duymuştur. Doğru, medya yasama, yürütme, yargıdan sonra gelen ülkedeki önemli bir güçtür, kuvvettir. Hatta öylesine güçlüdür ki kimi zaman saatli bir bomba, kimi zaman da ateş etmeye hazır etkili bir silahtır. Kitleleri harekete geçiren, insanların kararlarını yönlendiren manipüle eden etkili bir araçtır. Nasıl kullandığınıza bağlıdır özetle.Medya genel olarak okuyuculara, dinleyicilere egemen ve güçlü sınıfın değerlerini aktaran bir araçtır.

 

Medyanın üstlendiği birtakım işlevler ve sorumluluklar var. Medyanın üstlendiği işlevlerden ilki ve de en önemlisi haber ve  doğru bilgi sağlamak. Bir diğeri toplumsallaştırma. Bireyin toplumla bütünleşmesini, toplumsal hayata uyum sağlamasını kolaylaştırmak. Eğitim, eğlendirme, kültürel değerlerin korunması, kamuoyu oluşturma, bütünleştirme, tanıtım şeklinde devam eder gider diğer işlevleri. Bu işlevler medyanın bir nevi iffetidir. Medya etiğinin olmazsa olmazlarıdır. Bu işlevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Hal böyleyken günümüz medyasının bu işlevlerin pek çoğunu tam anlamıyla yerine getiremediğini üzülerek söylemek durumundayım.

 

Ne yazık ki ülkemizde Türk medyası iş insanlarının yan iş kolu olarak, büyük ölçüde de iktidarın kontrolünde varlığını sürdürmektedir. Gücün ve paranın sözcülüğünü yapar konumdalar. Medya dışında herhangi bir sektörde büyük paralar kazanan iş insanları iktidarın isteğiyle medya sektörüne adım atıyor. Sonrası malumunuz. Güçlendikçe güçleniyor, güçlendikçe iktidar savunuculuğu daha da artıyor. Böyle devam edip gidiyor. Ülkede medyanın büyük bölümü bu şekilde. Medya sektöründeki en önemli etik sorun medyanın tekelleşmesi, medya iktidar ilişkilerinin sorunlu olmasıdır. Bu sorunun çözümü de patron da dâhil olmak üzere medyada gazeteci mesleğinden olmayanlara hiçbir şekilde yer verilmemelidir.


Tüm bu yukarıda yazmaya çalıştıklarım geleneksel medyanın haliydi. Bir de konunun halk arasında “Sosyal Medya” biz iletişimcilerin ”Yeni Nesil Medya” boyutu var. Orası zaten başlı başına sorunlu. Birkaç sosyal medya aplikasyonuna sahip herkesin kolayca dahil olduğu, bolca ahkam kestiği, sayısız fikirlerin yazılıp çizildiği ama bilginin olmadığı; her şeyden hem haberdar olunduğu ama aynı zamanda da bihaber olunduğu bir mecra. O da ayrı bir yazı konusu.


Yazdıklarım yaygın medyanın( Eskiden ‘ulusal medya’ diye tabir edilen ki şimdilerde bu doğru bulunmuyor ve ‘yaygın medya’ ismi kullanılıyor. Çünkü yaygın medyanın ulusalcı yerel medyanın ulusal olmayan bir anlamı çağrıştırdığından dolayı doğru kullanımın “yaygın medya” olduğu bize üniversitelerde öğretiliyor.) durumuydu. Başka bir yazıda da yerel medya genelinde Kırıkkale medyasını konuşuruz.


Bu konularda yazmayı seviyorum. Çünkü yıllarca bu alanda çalışmış, akademide eğitimini almış(Gazi üniversitesi/ İletişim Fakültesi/Gazetecilik), medya, basın, iletişim konularında çokça bilimsel makale (bilimsel diyorum; ”iletişim” bir bilim dalıdır.) okuyan, araştırmaları takip eden bu işe zaman ve emek harcayan biri olarak bu bilince erişmek zaman aldı tabii ki. Hem alaylı hem de mektepli olmanın faydaları elbette var.


Yazıyı şöyle bitireyim:


“Eğer dikkat etmezseniz; medya, mazlumlardan nefret etmenize ve zalimleri sevmenize neden olur.” MALCOLM X

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net