26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Yine Tarih Şuuru
27 Mayıs 2020 Çarşamba Bu yazı 15909 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarih bilmeyen, tarih şuuru olmayan insanların devlet yönetemeyeceği, hasbelkader yöneticilik makamına gelmişlerse de ülkeyi zelil edeceklerini  daha önceki yazılarımda belirtmişimdir. Tarih bilinci bize bağımsız olma, bağımsız yaşama şuuru vermesi gerekirken bazılarına aynı duyguları hissettirmediğini biliyorum.

Son dönemlerde ülkemizde sanki Cumhuriyete, Atatürk’e, bayrağa, Türklüğe karşı kasıtlı bir tavır olduğunu, en azından milli mücadeleye düşman kişilere iltifat edildiğini görüyoruz.

Birileri çıkıyor “Keşke Kurtuluş Savaşını Yunanlılar kazansaydı” diyor. Arkasından devlet ricali elini öpmek için sıraya giriyor.

Tamam anladık, milli mücadele düşmanısınız. Cumhuriyet düşmanısınız. Hatta “milli mücadele diye bir savaş yok”, “Sakarya’da, Büyük Taarruz’da kaybedilenler şehit de değil” diyebiliyorsunuz da, bu şehit torunları size niye ses çıkarmıyor onu anlayamıyorum.

Hükümet tarafından desteklenen bazı gazetecilere bakıyoruz. Bayrağımızın adı ile kimisi devletin adıyla uğraşır.

Çıkıp bir bakan İstanbul’un fethine “işgal” diyebiliyor. Arkasından “dil sürçmesi” dese bile dil beynin kabul etmediği bir konu da sürçmez diye düşünüyorum. Cumhuriyet tarihine düşmansınız Fatih’e işgalci diyorsunuz O halde siz sadece Vahideddin Osmanlısına mı sahip çıkıyorsunuz?” diye sormak gerekiyor.

Sonra çıkıyor bir din adamı hiç üstüne elzem olmadığı halde “Türkçülük bölücülüktür, haramdır” diyor.

Devletin televizyonunda “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun” afişi yayında yer alır. Mustafa Kemal Atatürk’ün mili mücadeleyi başlatmak için Anadolu’ya çıktığı günün Cumhuriyet Bayramı ile karıştırılıyor olmasında kasıt mı var, şuursuzluk mu var öğrenmemiz gerekiyor.

Şimdi sadece anlamak için soruyorum. Acaba bunlar tesadüf mü, bir planın basamakları mı, kasıtlı mı yapılıyor.

Özellikle son dönemlerde cumhuriyet tarihine düşmanlık yapan bir kitle var. Bu kitle genç kuşaklarımızı cumhuriyet, millet, bayrak düşmanı olarak yetiştirmeye çalışmasa bile bu kutsal mefhumlara daha duyarsız hale getirmeye çalışmaktadırlar.

Bu durum bugün bize şunu gösteriyor ki, Allah göstermesin memlekette bir fiili işgalle karşı karşıya gelsek, Atatürk’e küfredenler, iftira atanlar, Türkçülere saldıranlar kesinlikle işgalcileri çiçekle karşılayacaklarından eminim.

Çünkü ibret alınmadığı için tarih tekerrür etmek mecburiyetinde. İstanbul’un itilaf güçleri tarafından işgalinde, Anadolu’nun Yunanlılar tarafından işgal edildiği sırada nasıl bazı soysuzlar işgal güçlerini alkışladılar, onlara yardım ve yataklık ettilerse bugünde aynı olayların cerayan edeceğini düşünüyorum.

Tarihinden, kökünden, manevi duygularından uzaklaştırılacak gençlerin kolayca mankurtlaştıklarını tarih bize göstermektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net