07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
GÖNLÜ KÖTÜ OLANIN GÖZÜ KUSUR ARAR
02 Haziran 2020 Salı Bu yazı 20642 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ne saçma bir başlık, gerçekten buna vakit ayırıp yazmalı mıyım? Birçoğunuzu yine karamsarlığından ötürü kızdıracak bir yazı. Her zaman önce yazısını yazıp sonra başlık koyan ben, ilk kez başlığı yazıp başladığıma göre yazılmak zorunda olan bir yazıdır belki.  Geçen sene bu vakitler bir öyküye başlamıştım,  onunla ilgilenirken birden zorla araya girdi bu yazı, öyle de arsız efendim. Seçim hakkı bırakmadı. Dervişin fikri neyse zikri o olur hesabı, bu ara hep kötülük üzerine düşünüyorum da ayıptır söylemesi. Ondan bu yazı ilham etmiş olacak.

Kötülük üzerine düşünüyorum derken kötülük yapmayı planlıyorum sanmayın sakın. Kötülüğün ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. İnsan nasıl kötü olur, hangi yollardan geçer? Benden azıcık bilgimle felsefi, tarihi, edebi... bir yazı da beklemeyin rica ederim. Öz yaşantıdan, tecrübeden kaynaklı çoğunuzun kafa yorup yazabileceği bir yazı. Şimdiden uyarıyorum ki sonuna kadar okumak zorunda kalmayın. Konudan uzaklaşmadan, üniversite yıllarında bazı romanları tahlil etmiştik. Bunlar Türk Edebiyatının ilk eserlerindendi. Kötülerin hep kötü olmasını, iyilerin hep iyi olmasını eleştirip şu klişe cümleyi kurardık: "İnsan kartondan kesilmiş bir tip değil ki kötüler hep kötü ve iyiler hep iyi olsun." devamında da "İnsanın içinde hem iyilik hem kötülük mevcut,  hangisini beslersen o olursun."Şimdi bunlara kısmen itiraz edeceğim çok yanlış değiller tabi ki ama tamamen doğru da değiller. Doğumundan ölümüne kadar iyi kalmış insanlar tanıdım, sevgide cömert, insanı, doğayı, hayvanı seven. Evlatlarına asıl kötülük eden onlar olabilirdi pekala. Çocuklarını hayata hazırlamada yetersiz, kötülüğü öğretmede biçare, iyilikten yana emsalsiz olsalar da sonu hep iyi biten ve gerçek dünyayla uyumsuz masallar kadar acımasız... Evlatlarını korumak adına onlara en büyük zararı verenler iyi dediğimiz insanlar olamaz mı mesela? Düşünün derim.

Şimdi gelelim kötülüğe, sakın çıkıp da kötü insan yoktur, hayat insanı kötü yapar demeyin kavga ederiz. Kötü insan vardır. Kötülüğe yenilen, ruhunu üç kuruşluk zevklerine satan, yalancı, iftiracı, kinle beslenmiş ruhlara sahip, tacizci, dolandırıcı, ölüsüne yanmayan... daha sayayım mı efendim? Kötü insan vardır, fakirin kanıyla beslenen; güçsüzü yutup ilerleyen... İnsan kılığında vampir! Kötü insan olmasa olur muydu açlık, yoksulluk, kavga? İyi olabilecekken iyiliği seçmemiş her insandır kötü. Diyeceksiniz ki onları da şu aile yetiştirmiş, yaşam şartları şöyleymiş böyleymiş... Benim iyimser kardeşlerim hangimize fazla cömertti ki hayat. Hepimiz bir şekilde zorlu yollardan geçtik, acı çektik, hadi  o zaman hep birlikte kötü olalım.  Evet, aklım  bu kadar çalışıyor, psikoloji, felsefe, sosyolojiye ters belki sözlerim ama yanıyor insan damarlarım. İnsan damarlarım söylüyor, yazıyor.

Şimdi başlık değil mi, başlığı unuttuk yahu. Yazı ile başlık arasında bağlantı yok. Başlığı önce koymanın sıkıntısı belki ama değiştirmeyeceğim, atasözü gibi başlık niye değiştireyim? Ben kötülüğü şöyle tanıyorum, yaptığın her harekete olduğundan farklı anlamlar yükleyen, gerçeği çarpıtan gözlükleri var kötülerin. Senin kötü bir şey yapmana gerek kalmadan hep intikam alıyorlar senden. Zenciler hiçbir kötülük yapmasalar da ten renklerinden, Kızılderililer yaşam kültürlerinin farklılığından ama en çok da topraklarında zengin madenler oluşundan, dini anlamda azınlıkta olanlar egemen grup tarafından... Kısacası gönlü kötü olanlar iyileri kusurlu görmüş, görüyor.

İyilik bir kelebek çırpıntısı, sessiz ve sakin

kötülük bir kaya emsalsiz, çetin

ve gönlü kötü olanın gözü

hep kusur arıyor iyide

vereceği her zarara bahane

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Adnan Algan  -  02-06-2020 - 12:30
Nesrin hocam gene çok güzel anlatmışsınız.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net