29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Kader Elbet Tecelli Eder
02 Haziran 2020 Salı Bu yazı 10272 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hz. Musa (as) zamanında, Karun adlı bir zengin yaşarmış. Peygambere muhalif bir kişi olduğundan, getirdiği yasak ve kuralları pek umursamaz, kendi kanun ve kurallarını uygularmış. Hani derler ya Kanun kadar zengin, zenginliğinin ihtişamını belli etmek için bir söz, işte o söz Karun kadar zengin. Yani Karun’un servetinin anahtarlarını 80 deve taşırmış. O kadar zengin bir kişi. Ve Hz. Musa (as) attığı bir iftiradan dolayı, emrine verilen toprak zenginliği ile beraber develeriyle birlikte toprak yutmuştur.

Hayatımızda güvendiğimiz; malımız, mülkümüz, makamımız ve gençliğimiz elbet bir gün yok olacaktır. Allah (c.c.) diyor ya "Ben, rızkınıza kefilim, imanınıza değil" diye. Çalıştığımızı kazandığımız sanıp Allah'ın verdiğini unuttuğumuz vakit işte o zaman gafillerden olduğumuz gündür. Çünkü Allah'ın isimlerinden birisi de El-Rezzak'tır, inansın inanmasın rızkına kefildir. Ruhlar âlemi yaratılmadan, yaratılmış bütün varlıkların rızkı yazılmıştır. Tabi takdir Allah'ındır. Kimininkini bol verir, kimininkini ise az verir, imtihanıdır. Amma velakin bolluğun içinde Allah'ı bulamaz isek sıkıntı büyük olur. Kimse güvenmesin elindekine, saniyesi bile belli olmayan,gaybı bilemediğimiz bir dünya burası, bugün var olan yarın yok olabilir. Amma velakin size kesin bir gerçek söyleyeyim, ölüm kesin, bir gün herkes ölecek ve kalbinden, söylediğinden, yaptıklarından hesaba çekilecek. Kork o mahkemenin hâkiminden, çünkü görünen ve görünmeyene kendisi şahit.

Hayat iki kapılı bir han, birinden giriyorsun diğerinden çıkıyorsun. Ölümü Allah bilir, ama yaş ortalaması 60 yıl. Bundan çocukluğu, ihtiyarlığı, uyumayı, çalışmayı çıkarttığımız vakit kala kala elimizde ortalama 15 yıl gibi kısa bir süre kalıyor. Değer mi bu kadar ömür için, değer mi dünya hırsına kapılıp haram mı,helal mi sormadan yeter ki para kazanayım deyip yaşamak? Hiç dönüp baktık mı ne yapıyoruz. Kazandığımızın ne kadarı helal. Bu parada garibanlarında hakkı var mı diye hiç düşündük mü? İşi kendisinden, şifayı doktordan zannedenler günü geldiğinde öyle olmadığını fark ettiği vakit çok geç olacak. Geri dönüşü olmayan bir yolun başlangıcında olduğunda o eyvah işe yaramayacak.

Tasavvuf büyüklerinden Muhyiddinİbnü'l-Arabî hazretleri rivâyet odur ki bir gün ahaliye "Sizin taptıklarınız ayağımın altındadır" diye bir söylem de bulununca asılmaya karar verilir. Tam asılacağı vakit "Benim bu meyanda söylemimi, sin, şına girdiği vakit anlarsınız."İçinde gizlilik olan bir cümleyi kimse anlayamaz. Aradan yıllar geçer, Yavuz Sultan Selim Han hazretleri, Şam bölgesine sefer düzenler, Muhyiddin İbnü'l-Arabî hazretlerinin kabrini düzenler ve o sözü duyunca araştırır. Ve tam dediği yerde bir kese altın çıkar. Derler ki sin dediği Selim sini, şın dediği ise Şam şını.

Paranın kazandığı adam yerine, parayı kazanan adam olursak; para bize değil biz paraya hükmederiz. Kaderde ne varsa tecelli eder. Bir gün en yüksek kademedesin, ertesi gün işinden olmuşsun. İşte yaptığın yanlış bir hareket, seni işinden edebilir. Aldığın nefesi verirken, can bile senin değilken neyin telaşındasın diye aynaya bakmak gerek.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net