04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Geçmişten Örnek Almak
09 Haziran 2020 Salı Bu yazı 10898 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Peygamber Efendimize nübüvvet tasdik olunmadan kırk yıl güzel ahlak ve Muhammed el-Emin olarak yaşaması dinden önce idi. Yani bizim ilk önce güzel ahlak üzere olmamız şart. Gezerken, yürürken, konuşurken, daha doğrusu bütün yaşantımızda olmamız gereken ilk önce güzel ahlak. Amma velakin bize ne entegre ettiler ise bizi bizden aldılar. Kendi öz değerlerimizden ananelerimizden vazgeçip hayatsal döngünün dayattığı bir yaşam biçimi halini almışız. Aileye, büyüklere, öğretmenlere saygı bitmiş. İnsanlar kendi menfaatlerine ne uygunsa hareketlerini ona göre seçiyorlar. Bize eskiden öğretilen en önemli unsur; sevgi olmasa bile, saygı mecburidir. İş hayatında, arkadaş hayatında, evlilik hayatında, saygı olmadığında kapanmayan yaralar açılabiliyor.

Düşünmeden hareket ediyoruz, biraz düşünsek aslında, dimağımızda olan olayları ilk önce tartarak hal ve hareketlerimize yansıtsak daha da iyi olacak ama maalesef olmuyor. Herkes her şey bir menfaat uğruna yaşam kalitesini artırmak için yaptığı bütün işleri mubah olarak görüyor. Yolda bir âmâya yardım etmenin güzelliğinden mahrum olarak yaşıyoruz, otobüste yaşlılara, kadınlara yer vermekten imtina ediyoruz. Biz bu hale nasıl geldik diye kimse sormuyor sadece yapılan yanlışların tellallığını yapmaktan bir adım öteye gidemiyoruz. Biz kimiz? Kiminin oğlu, kiminin kızı, kardeşi, ablası, babası birilerinin yakınları. Bu hataları biz yapıyoruz.  Hani bir söz vardır ya herkes cennete gitmek istiyor amma velakin kimse ölmek istemiyor diye, ona istinadendir ki herkes güzeli, iyiyi, nasıl olmamız gerektiğini anlatıyor da bunlara talip olan olmuyor. 

Geçmişten örnek alıp geleceğe yön vermemiz gerekirken işin kötü tarafı biz nedense ileri değil geri gidiyoruz. Geçmişte tıkanıp kalmışız, öyle güzel bir tarihimiz var ki, öyle güzel topraklar üzerinde yaşıyoruz ki, anlatılması güç bir servetin üstünde debelenip duruyoruz. Dış devletlerin tarihçileri bizleri yazarken ahlak kurallarına dayalı bir sistem olduğunu ve bu sistemin sağlam bir yapıya, aile dayandığını bildirmekteler. Amma velakin gemi su alıyor, bu gemide herkes var, gemi batarsa, bu çatı düşerse hepimiz altında kalırız.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net