21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
DİYANET Mİ yoksa HİYANET Mİ? (131.)
10 Haziran 2020 Çarşamba Bu yazı 12284 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yurdumuzun her yerinde şu sıralar, Korona virüsten dolayı yaşanmakta olan olumsuz durumlar hepimizin malumudur.

          Haftalardan beri belli bir kesimim (20’ nin altı ve 65’ in üstü) yaşlara uygulanmakta olan mantıklı veya mantıksız sokağa çıkma yasağını da hepimiz biliyoruz.

          Mantıklı yahut mantıksız diyorum. Zira şahsen konunun uzmanı değilim ve o itibarla da net bir şey söylemem yersiz ve gereksiz olur.

          Ancak bu konunun uzmanlarının bile hemfikir olamadığı bu konuda bir gerçek varsa, o da belli bir kesim bundan dolayı büyük mağduriyet yaşamaktadır.

Neyse ki haftalardan sonra ilk defa Mayısın son haftasının Cuma(ayın 29’ u), Sosyal Mesafe şartı çerçevesinde toplu namazın kılınmasına ve devanı Pazar (ayın 31’ i) için de yine ilk defa,65 yaş üzerindekilerin belli bir saat diliminde sokağa çıkmalarına müsaade edildi.

        Bunun devamında da Haziranın ilk Cumartesi ve Pazarı (6 ve 7’ si) için, yine belli bir zaman diliminde sokağa çıkma müsaadesi verildi.

          Diyeceksiniz ki; iyi de, bu konularla yazı başlığının ne alakası var yani, değil mi?Düz mantıkla bakarsan doğru, hiçbir alakası yok Allah için! Lakin olay hiç te öyle değil!

Bu Pazar serbestisinde haftalardır görüşüp konuşamadığımız dostlarla,şöyle bir hasret gidermek ve sohbet etmek için buluşup oturduğumuz Çay Ocağı sahne oldu konumuza.

          Oturduğumuz masanın yanı başındaki tanımadığım vatandaşlar hararetli hararetli bir şekilde konuşuyorlardı. Bahsettikleri konu, geçen haftanın Cuma Namazıyla ilgiliydi.

Daha öncesinde nelerden bahsetmişler ve nereden o noktaya gelmişlerdi bilmiyorum. Gittikleri camide cumanın ilk sünnetini kılıp, hutbeyi dinleyip ve imam farzını kıldırdıktan sonra cemaate namazın bittiğini, isteyenin istediği gibi hareket edebileceğini söylemesini tartışıyorlar!

          Arkasından konuyu değiştirdiler ve başladılar bu defada önceki hafta İzmir’ de bir camiin merkezi sisteminden ‘’Çav Bella’’çalınması rezaletinin kritiğini yapmaya!

Ben vatandaşların tartışmalarındaki konuların dini ve ilmi boyutları hakkında görüş ve fikir yürütecek değilim! Doğrudur veya yanlıştır, haklıdır yahut değildir! Ama ortada bir gerçek var ki, o da toplumun diline düşen konuların, bilinen boyutu itibariyle büyük çoğunluğunun vatandaşın artık gözünden kaçmadığıdır!Vebu gibi hareketler toplumda ayrışmaya sebep olmaktadır!

          Cumayı kıldıran imamın o şekildeki eksik açıklamasının gerekçesini, vatandaşın tartışma konusu yapması ne kadar uygun ve doğrudur?

          Bugün için bildiğimiz kadarıyla toplamda 150 bin civarında bir personel mevcuduna sahip olan bir ‘’Diyanet Başkanlığı’’ndan bahsediliyor.Buna karşılık yurdumuzdaki cami sayısı da 85 bin civarında oluyor!Ücra yerlerdeki camilerin hiçbirisinde de görevlinin olmadığı söyleniyor!

          Buranın başında bulunan şahsın çeşitli konuşmalarından bahsediliyor! Hutbelerdeki nasihatleri (ele verir talkını, kendi yutar salkımı) olarak değerlendiriliyor! Hak – hukuk – adaletten vaaz verirken, öbür taraftan da tabir caizse (deveyi hamutuyla götürüyor!) şekli çıkıyor!Buna benzer örneklerin ardı arkası kesilmiyor!

          Hem Ankara da ve hem de İstanbul daki beleş lojmandan gayrı, kendisine alınan son model zırhlı ithal araçtan başka, hanımı için de alınan sıfır otomobil ve özel şoför tahsisine pes dedirten hareketin,Başkan Yardımcısının istifasına kadar dayanması dillerden düşmüyor!

          Bu kurumun bağlantılı birde ‘’Vakıf’’ı var!Pek çok akçe’ li işleri buranın üzerinden yürütülüp, belli bir gelir elde ediliyor.Örneğin camilerin yan gelirleri burada toplanıyor. Hac ile ilgili bazı işlemler yine buranın üzerinden yürütülüyor!

UMRE ziyaretlerine sivil firmalar, genel ortalama 1000 – 1500 dolara götürüp getiriyorlar. 800 dolar’ a kadar düşen olabildiği gibi çok daha lüx’ leri de var.Pratik tarif olarak UMRE ile HAC farizasının maddi işlem olarak farkı ‘’Kurban’’oluyor.

Şeytan Taşlamayı bedel olarak ele almadığımızda,şu Korona salgını arifesinde Umreye gidenlerin 500 – TL (max. 100- dolar) a adak kurbanı kestikleri bir gerçek!Buna karşılıkbusenenin hac fiyatı(ki şu ana kadar gerçekleşeceği kesinleşmedi!) ortalama 5500- dolardır!

Daha fazladeşelemeden, bu meseleyi burada noktalayacak olursak eğer, insanın sorası geliyor yani. Bu kurum Diyanet Başkanlığı mı yoksa Hiyanet Başkanlığı?

NOT: İsteyene daha da ayrıntılı bilgi verebilirim!

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Oktay KIRLANGIÇ  -  14-06-2020 - 02:10
Kıymetli okurumuz Sayın A. D. KOŞAROĞLU Bey; Öncelikle yazımıza göstermiş olduğunuz hassasiyete ve göndermiş olduğunuz videoya teşekkürlerimi sunarım. Malum (Diyanet mi Hıyanet mi?) yazım, Gazetemizin İnternet sitesinden başka aynı zamanda Facebook sayfamdan da yayımlanmaktadır. Göndermiş olduğunuz videoyu yazımla bağlantısına istinaden sayfaya eklemiş bulunuyorum. Saygıdeğer Sayın Ali AKIN Hocanın çok değerli açıklamalarının yazıma güç katacağı inancındayım. Şahsen bu konunun uzmanı olan bir kişinin söylemleriyle yazdığım yazıdaki görüşlerimin örtüşmüş olması da bana ayrı şevk ve mutluluk vermiş bulunuyor. Sağolun, varolun, selamlar, sevgiler.
Ahmet Duran KOŞAROĞLU   -  11-06-2020 - 22:19
Üstadım, açıklamalarınız için teşekkürler. Yıllar önce Diyanet İşleri Başkanlığı danışmanı Sn Ali AKIN hocamızın açıklamalarını dinlemiştim. Bu videoyu dizinle paylaşmak istiyorum. Çünkü Ali AKIN hocamız çok önemli noktalara deyinmiş. Selam be Saygılarla Başarılar Diliyorum
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net