25 Kasım 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Semerkant’tan Titanic’e
10 Haziran 2020 Çarşamba Bu yazı 20739 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Amin Maalouf, Semerkant’ta, Ömer Hayyam’ın “elyazması” rubailerinin öyküsünü anlatır. Eser dört ana bölümde ele alınır. Birinci bölümde, Ömer Hayyam ve sevgilisi Cihan’ın anlatıldığı “Şairler ve Sevgililer”; ikinci bölümde, tarihin en büyük terör örgütü haşhaşilerin anlatıldığı “Haşhaşiler Cenneti”; üçüncü bölümde haşhaşilere benzer bir yapılanma içinde, ülkeleri birbirine katan, zenginlerle ve devlet erkânı ile sıkı temasları olan, istediğini her an yapabilen Cemalattin Afgani; son bölümde ise “elyazması”nın peşinde koşan bir Amerikalı Benjamin O. Lesage’nin macerası ve İran’ın yakın tarihe kadar yaşadığı ekonomik, tarihi ve siyasi süreç ele alınır.

Olay 1072 yılında Semerkant’ta başlar. Semerkant’a gelen Hayyam, sokakta bir yaşlının etrafının bir grup tarafından çevrildiğini ve yaşlıya zarar verildiğini görür. Dikkatli bakınca bu yaşlının İbn-i Sina’nın arkadaşı Cabir olduğunu anlar ve grup başkanından bu yaşlı adamı bırakmalarını ister. Bu arada hedefe kendisi oturur. Kimliği anlaşılınca üstü başını yırtarlar. Zabıtalar gelince, bunun bir simyacı olduğunu söylerler. Simyacılık o devirde en büyük suçtur. Zabıta şefi, Hayyam’ı yargıç Ebu Tahir’e götürür. Kadı, Hayyam’ı tanır. Gelen şikâyetçileri yollar. Hayyam’la yalnız kalır. Hayyam’a bir kitap verir. Bu kitabın 250 sayfası boştur. Kadı, Hayyam’dan düşüncesinde bir mısra oluştuğunda onu bu boş sayfalara yazmasını ister. Ömer Hayyam’ın “Elyazması” macerası bu şekilde başlar

Maveraünnehir hükümdarı Nasır ertesi günü Semerkant’a gelir. Kadı Tahir karşılamaya giderken yanında Hayyam’ı da götürür. Hayyam burada hükümdarın teveccühünü kazanır. Bu duygularla gece bahçedeki küçük köşküne döndüğünde, gündüz sarayda hükümdara şiir okuyan Cihan’ı karşısında bulur. Karanlık olduğu için onu göremez. Bir silüet şeklinde onunla konuşur. Sık sık Cihanla Ebu Tahir’in yazlık evinde buluşur. Cihan, sarayda duyduklarını Hayyam’a anlatır. Selçukluların saldıracağını, Nasır Han’ın bu yüzden orduyu teftiş için Semerkant’a geldiğini söyler.

Hayyam da Cihan’a, Selçuklularla Nişabur halkı arasında yapılan kuşatmadan ve Selçuklu hükümdarı Çağrı ver Tuğrul Beyden bahseder. Daha sonra tahta geçen Çağrı Beyin oğlu Alp Arslan’ın kahramanlıklarını ve sonra Sultan Alp Arslan’ın uğradığı suikastı anlatır.

Alp Arslan’ın ölümüyle yerine oğlu Melikşah geçer. Nasır Han, başsağlığı için 120 kişilik bir grupla Melikşah’a gider. Grupta Hayyam da vardır. Melikşah’ın sağ kolu olan Nizamülmülk, Hayyam’ın kulağına önümüzdeki yıl bugünlerde tekrar gelmesini fısıldar. Bir yıl sonra buluşmak üzere gittiğinde bir konakta kalır. Burada bir gençle tanışır. Çok bilgili, her yönüyle kendini iyi yetiştirmiş bir gençtir. O genç de saraya gitmek istemektedir. Beraber İsfahan’a Nizmaülmülk’ün yanına varırlar. Nizamülmülk, Hayyam’ı İsfahan’da kalmaya ikna eder. İstihbarat sorumlusu yapmak ister. Hayyam, mizacına uygun olmadığı için bu görevi kabul etmez ama bu görevi yapabilecek birisi olduğunu söyleyerek akşam tanıştığı Hasan Sabbah’ı önerir. Nizamülmülkle görüştürür. Hasan Sabbah, vezirin vazgeçemediği yardımcılarından biri olur.

Bu arada Melikşah ile arayı bulan Hasan Sabbah, Melikşah ile Nİzamülmülk’ün arasını açar. Hayyam, arayı düzeltmek için görüşmeler yapsa da bunda başarılı olamaz. Mali hesap isteyen Melikşah’a Hasan Sabbah hesap verirken boş durmayan Nizamülmülk, Sabbah’ın hesaplarını casusları aracılığıyla karıştırır. Yanlış hesap vermesini sağlar. Bunun üzerine Melikşah, Hasan Sabbah’ın idam edilmesini ister. Araya Hayyam’ın girmesiyle Hasan Sabbah sürgüne yollanır.

Yedi yıl sonra dönen Hasan Sabbah gizlice Hayyam’ın evine gelir. Burada yapacaklarını anlatır. Türk hâkimiyetine son vermek için çalışacağını söyler. Bu bağlamda İslam ülkelerini; Belh’i, Merv’i, Kaşgar’ı, Semerkant’ı dolaşır. Hatta Nasır Han’ın yerine geçen Ahmet’i bile kandırmış, kendi grubuna dahil etmiş, saray çevresini İsmaililerle doldurmuştur. Sabbah, sonraki zamanlarda hükümdarları kazanmaktan vazgeçip insanlığın o güne kadar tanıdığı en korkunç terör örgütünü, “haşhaşiler”i, kurar. Nizamülmülk’ü bir suikastle öldürterek kendince intikamını alır. Tarihin en korkunç ölüm makinesi halini alır.

Bu arada Melikşah bir av sırasında zehirlenerek öldürülür. Ölümünü eşi Terken Hatun gizler. Yerine, 4,5 yaşındaki oğlunun veliaht olduğunu söyler. Anacak Nizamülmülk’ün adamları Melikşah’ın büyük oğlu Berkyaruk’un tahta geçmesini isterler. Bir süre direnen ve hatta haşhaşilerle işbirliği bile yapan Terken Hatun, bir gece yatağında ölü bulunur. Berkyaruk sarayda esir alınır. Bir baskınla kurtarılır.

Öte yandan Hasan Sabbah, Alamut’a kurduğu ulaşılmaz kalede hiç dışarı çıkmadan yaşamaktadır. Örgütü, terör yapmaya devam etmektedir. Ömer’e yazdığı bir mektupla kendisini kaleye davet eder. Ömer daveti kabul etmez. “Elyazması”na devam eder. Bir baskınla “Elyazması” Alamut’a kaçırılır. Hayyam, doğduğu şehirde, 84 yaşında vefat eder.

Hasan sabah da o kitabı kafeslerde saklar. Kimse onun ne olduğunu soramaz. O da 80 yaşında ölür. 160 yıl süren haşhaşilerin kaledeki hâkimiyeti, Moğol istilasıyla sona erer. Hülagu Han, kaleyi teftişe çıktığında Hasan Sabbah’tan kalma erzaklara rastladığını söyler. Kitapta, haşhaşilere benzer diğer örgütlerin yaptıkları illegal faaliyetler de ayrıntılı bir şekilde ele alınır.

1072 yılında Semerkant’ta Ömer Hayyam’ın “Elyazması” ile başlayan süreç; 1912 yılında onunla aynı ismi taşıyan Benjamin Ömer Lesage’nin Titanik yolculuğunda “Elyazması”nı denizin derinliklerinde kaybetmesiyle son bulur.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net