17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
AFFEDİCİ OLMAK
10 Haziran 2020 Çarşamba Bu yazı 13078 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yüce dinimizde affetmek konusunda Kuranı kerimde ayetler ve Allah(cc) Resulü(sav)’nün öyle güzel ve açıklayıcı hadisi şerifleri var ki insanların bunları iyi idrak etmeli halinde kurtuluşa ermemesi ve huzur bulmaması adeta ikasızdır.

            Allaha Teâlâ affedicidir, affedenleri sever. Kuran-ı kerimde mealen buyruluyor ki: “Affet, marufu emret ve cahillerden yüz çevir!” [Araf 199]
            Hadis-i şeriflerde de buyururdu ki:

“Affedin ki, Allaha Teâlâ da sizi affetsin ve şerefinizi yükseltsin!” [İsfehani]
            “Allah rızası için affedeni, Allaha Teâlâ yükseltir.” [Müslim]
            “Kendinden uzaklaşanlara yaklaşmak, zulmedenleri affetmek, kendini mahrum edenlere [Kendine bir şey vermeyenlere] ihsan etmek, güzel huylu olmaktır.” [İ.Süyuti]
            “Sana zulmedeni affet, sana gelmeyene git, sana kötülük edene sen iyilik et, aleyhine de olsa mutlaka doğru konuş.) [Ruzeyn]

Musa Aleyhisselam, "Ya Rabbi, senin indinde en aziz kimdir?" diye sordu. Allaha Teâlâ da, "İntikam almaya gücü yeterken affedendir" buyurdu.) [Harâiti]
            Allaha Teâlâ merhameti olmayana merhamet etmez, affetmeyeni affetmez.”[İ.Ahmed]
            “Affedin ki affa kavuşasınız!” [İ.Ahmed]

Bu kadar net ifadelerle affetmek konusu açıklanmış olmasına rağmen günümüzde her konuda kindarlığı kendimize şiar edinmiş, adeta intikam almak için her an bir fırsat kollar olduk.

Efendimiz Uhud savaşında amcası oğlunu şehit eden Vahşi bir gün gelip iman ettiğinde tüm intikam duygularını bir kenara koymuş, affetmeyi tercih etmiştir. Hatta öyle çok konuda affedici olmuş ki bir zamanlar düşman ordusu içinde komutanlık yapmış, İslam ordusu ile savaşmış, izlemiş olduğu siyaset ile İslam devletine karşı durmuş pek çok kişiyi bağışlamıştır.

Efendim o peygamberdi denebilir.

Sizden kimse peygamberce bir yücelikte davranış beklemiyor ama en azında ümmet’çe bir davranış sergilenebilir değil mi?

Siyasilere bakıyoruz adeta kılıç aralıyorlar. Her fırsatta toplumun pek çok kesimin ağzına alamadığı kelimelerle eleştiri yapıyorlar. Birbirlerine düşman ülkenin siyasi kişisi gibi konuşuyorlar.

Gazetecilere bakıyorsunuz bir diğerini sanki Yunan, Rus gazetecisi gibi yerden yere vuruyor.

Bu ülkede yukarıda sözünü ettiğim iki grubu yani siyasileri ve gazetecileri eleştirmek kolay. Yani bu iki grubu da ortaya karışık yerin dibine vurduğunuzda halktan kişilerin “ benimkine demiyor” “karşıdakine diyor” anlayışı ile eleştiriniz hoşuna gider ve gidiyor.

Ama her zaman olduğu gibi iğneyi birde kendimize batırabilsek!

Biz neyiz ne yapıyoruz bizim davranışlarımız nasıl, konu ile ilgili kısmı ile biz ne kadar bağışlayıcı, hoş görülü, affediciyiz diye kendimizi bir test etsek, bizim de eleştirdiğimiz insanlardan farkımızın olmadığını göreceğiz.

Trafikte yeşil yanınca vitese atacak kadar bile zaman tanımadan öndekine korna çalmıyor muyuz? Bankamatik kuyruğunda çektiği parayı saymaya fırsat vermeden çekilmesini istemiyor muyuz? Markette hata yapıp maaşından para kesilmesin diye dikkatli davranan kasiyere homurdanmıyor muyuz?

Kimi hoş görüyoruz ki? Kimi affediyoruz ki? Kaldı ki ciddi bir olay yaşadığımızda karşımızdaki ne “olsun adam ne olacak” diyebileceğiz. Emin olun elimizde olsa bizim rahatımıza azıcık müdahil olmuş kişileri affetmek şöyle dursun bir kaşık suda boğar durumdayız.

Ha birde bunun aksi var.

Affedici olana salak gözü ile bakan serçe beyinliler var. Adam affedici diye hoş görüyor diye yüklenen kişiler var. Onu maddi manevi zarara uğratmayı uyanıklılık sananlar var.

Onlara çok güzel sözlerim var. Onlara onların dilinden laflarım var. Onlara anlayacakları lisandan anlatacak edebiyatım var. Ama anlayan anladı deyip konuyu bağlamak isterim.

Lütfen yüce dinimizin gereği olan affetmek konusunda daha bir anlayışlı olalım ve toplumun huzuru sağlansın. Aksi halde birbirine gözünün altından bakan kişiler oluruz ve bu kişiler gelecekte çocuklarına “kinden” başka miras bırakamaz.

İkinci lütfen de affedici olanlara “geri” gözü ile bakanlara. Öyle bir anda o affa ihtiyaç duyarsınız ki ve affedilmezsiniz ki iki cihanınız da kül olur.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Kerime BAŞKA  -  13-06-2020 - 10:36
Birinin suçunu affedip bağışIadıktan sonra pişman oIma. CezaIandırdığın zaman da sevinme. Hz. AIi İntikam aIıp da sonunda pişman oImaktansa, affedip de pişman oImak daha iyidir. Cafer B. Muhammed
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net