07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Hayat Ödeyemediğin Borçlar Yüküdür
12 Haziran 2020 Cuma Bu yazı 14896 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hayat, ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen. Kötülere kin bilenirken iyilere borç yüklenirsin. Karşılıksız da olsa iyilik, yani karşılıksız diye öğretilmiş olsa da, içinin çoğu kez bir hesaplaşma isteği vardır, minnet duymak gibi mesela. Peki, borcunu ödeyemeyince ne hissedersin?

Hepimizin kişilik yapıları farklı olsa da ben kafamdaki standart iyiye göre cevap vereyim bu soruya: Borcunu ödeyememek şişirir insanı. Utanç verir bir kere. İleri götürüp tüm hassasiyetimle yanıt veriyim mi? Gerçekleşmeyen doğa kanunu gibi bir şey olarak görürüm ben bunu. Tüm şartları uygunken açmayan gülün şımarıklığı gibi, vakti dolunayken hilal halinde kalmaya direnen ay gibi; müzik kulağı, piyanosu, eğitimi varken tuşa gitmeyen parmakları gibi bazı insanların... Borç bu denli rahatsız edici benim gözümde. E, ödeyip rahatlamalı öyleyse değil mi? Bunun da yazısı yazılır mı ki hiç? Bazı hesaplar hep açık kalır sen ödeme niyetinde olsan bile. Bazen de ne doğanın ne insanın adaleti yeter ödeşmeye...

Senin benliğini, varlığını sömürenler, sende travma sebepleri yaratanlar bu dünyadan göçse de arkalarında bıraktıkları veresiye defterlerini kapatacak kimse olmadığından alacağıyla birtakım borçlarını kapatıp beş çocuğuna, yaklaşan kış için mont almayı uman ama alamayan bir baba gibi çaresiz kalırsın. Bu, vakitsiz çekip gidenle karşılaşmayı, çarpışmayı, hesaplaşmayı beklemiştin oysa... Demek ki borç alıp vermek gibi bazı hesapların da bekletilmemesi gerek.

Peki, ya birisi çıkıp da onun hayatı için travma sebebi olduğunu söylese. Atıyorum, bu hayatta hatırladığım ilk şey seninle ilgili ve onu unutamıyorum dese. Ya da ne bileyim, senin için üzerinden iyilik ve sevgi akan zamanı, o tırnak tırnak kazısa içine, yıllar sonra ağulu ağulu dökse dudaklarından. Kötü hissettiniz kendinizi değil mi? Ben olsam hissederim. Ne birinin travması olmak isterim bu hayatta, ne de iyilikle geçirdiğimi sandığım zamanın birinin duygu dokusunu bozmasını isterim. İşte  içinden çıkamayacağımız hesaplar olsa olsa buna benzer durumlardır.

Bir İnsandan para, eşya ya da mal olsa aldığın ödersin? Hadi aldığın emeği, özveriyi, zamanı, iyiliği, çocukluğu, sevgiyi, ömrü öde!Ödemeyecektin niye aldın? Bilmez misin ömür fazla borçlanmak için kısa, hem de kıpkısa. Ömrünün sonlarına gelmiş ve öleceğini bile bile banka kredisi almış bir adam gibi hesabı kapatmadan çekip gittin. Adeta  "Dünyaya son kazığım." der gibi gittin. Ama karşındaki ne bitmez tükenmez bir banka, ne de arkandan ilenmeyi ölümünle ödeşip kesecek kadar sabır  dolu bir insan. Hatta ölümün daha da alevlendirecek onu. Düşünsene yıllarca verdiği sabrın, zamanın, iyi niyetin çeyreğini bile kara toprağından alamayacak.

Zorlama bir ana düşünce vereyim mi? Para dışında borç alma insanlardan,ırzını, namusunu, sesini, güzelliğini, azmini... ne bileyim yerine konamayacak hiçbir şeyi alma kimseden çünkü aldığın yerde büyük öfkeler, boşluklar, nefretler yaratırsın ama gittiğin yere sadece "Kendi ateşini götürürsün." Dememiş mi Koca Pir:

"Cehennemde ateş olmaz nar yoktur
Herkes ateşini kendi götürür."

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net