29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Benim Mürşidim Karınca
16 Haziran 2020 Salı Bu yazı 12325 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Eski zamanlarda yaşayan hükümdarın çok çalışkan olması ve hiç savaş kaybetmemesi, vezirlerinin ve komutanlarının dikkatini celp eder. Amma velakin sormaktan imtina ederler. Divan kurulup, devletin yönetim kademesi ile istişare yapılırken, Şey-ül İslam görevinde bulunan kişi, sorulması merakla beklenen soruyu hükümdara yöneltir. Çok çalışkan olduğunu ve hiç savaş kaybetmemesindeki sırrını merak ettiğini sorar. Hükümdar ise “Benim mürşidim bir karıncadır.” deyince merakları bir kez daha artar. Hükümdar meraklı gözlere bakarak “Taht kavgası başladığı yıllarda kardeşlerim ve akrabalarımla çok kez savaşa girdim ve savaşları kaybettim. En son savaş esnasında ormana doğru kaçıp, ağacın dibine saklanıp, kamufle olmak için üzerimi ağaç dalları ile örttüm. Beni bulamayıp gittikleri vakit, belirli bir süre bekleme gereksiniminde bulundum. Beklerken, karınca ağzında bir tane buğday tanesi yuvasına doğru gidiyor. Yuvasının önüne toprak parçası koydum ve ne yapacağını merak ettim. Tam yuvasına doğru giderken toprak parçasına takılıp buğday yuvarlandı. Bir daha denedi, bir daha derken saydım tam 65 kez defa denedi. Ben şaşkınlık içinde bekledim pes edecek mi diye ama etmedi. Sonunda 66. kez denedi ve buğday tanesini yuvasına soktu. Ben o günden sonra pes etmedim ve bu hale geldim.”

                Hiç çabalamadan, emek harcamadan yapılan işten bir hayır göremeyiz. Oturarak büyük işler peşinde koşmanın bir mantığı olmaz. Kişisel gelişim kitaplarında içinizdeki devi uyandırın gibi cümlelere kulak asmayın. Bir işi yapmak istiyorsanız ilk önce istemek, sonra azim ile yapmaya koyulmak gerek. Oturduğunuz yerden benim büyük bir işim olsun büyük paralar kazanayım, olur ama ya rüyalarda olur ya da haksız kazanç olur. Helal 1 liranın haram 10 liraya üstünlüğü, helal yoldan alın teri ile kazanıldığı zaman bereketi olur. Miras kalan aileleri gözlemlediğimiz zaman, genelde mirasları çabucak biter. Çünkü emek harcanmadan kazanılan ne var ise çabuk harcanır.

                Kuran-ı Kerim Necm Suresi 39. ayet-i kerimede “Doğrusu insana çalışmasından başka bir şey yoktur.” Ödün vermeden, zorluk görmeden yapılan işlerden pek netice alamayacağımız aşikâr. Yapılan işlerimizde ise zamanı iyi değerlendirmek gerekir. Boş vaktimiz olmaması lazım. Zamanımız maddiyatımızdan önemli olmalı. Maddiyatımız kaybedildiği zaman yerine gelebilir, ama zamanımız geri gelmeyeceği için onun değerini bilmek gerekir. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net