08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
Yokuşa Akan Sular
17 Haziran 2020 Çarşamba Bu yazı 18219 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kitabın kapağındaki tasarım, muhtemel Hasan Aycın çizgisi… Şehrin başsız yani çatısız yüksek binaları; binalar arasından uzaya fırlayan birkaç fabrika bacası ve yine binalar arasında yok olmuş, kaybolmuş, sadece ayakları gözüken bir insan figürü kapakta göze çarpıyor. Dergah Yayınlarından çıkan kitabın bendeki baskısı, Nisan 1994’ü gösteriyor.

“Yokuşa Akan Sular”, bir Mustafa Kutlu klasiği… Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, evde otururken günü değerlendirmek babından Mustafa Kutlu ve Tolstoy okuyabileceğimizi söylemişti. Hemen her şeye itiraz eden bir kesim buna da itiraz ettiler. Bir edebiyat öğretmeni olarak öğrencilerime edebi zevk veren bütün yazarları tavsiye etmişimdir. Bunun içinde Necip Fazıl da vardır, Nazım Hikmet de; Mustafa Kutlu da vardır, Sait Faik de…

Ben de bu bağlamda bir Mustafa Kutlu hikâyesi olan “Yokuşa Akan Sular”ı okumaya koyuldum. Eserde; on yedi yılını köyde geçirmiş Bican’ın öyküsü ele alınıyor. Dayısı tarafından şehre çağrılan ve bir fabrikaya işçi olarak kabul edilen Bican’ın köy hayatı ile şehir hayatını kıyaslamasını görüyoruz.

İlk gün, çalıştığı fabrikada dökümhane bölümüne ayrılan Bican, aynı gün işe başlayan çalışma arkadaşlarından Zülküf Ağa’nın ölümüyle sonuçlanan iş kazası ile sarsılır.

Bir başka hafta sonu, moral bulsun düşüncesiyle, dayısının oğlu ve arkadaşları ile zorla plaja götürülen Bican, otobüste ve plajda zor dakikalar yaşar. Anadolu insanının bütün utangaçlığı yüzüne vurur.

Bican’ın işyerinde bir gün grev yaşanır. Dışarıdan olayları seyreden Bican ve arkadaşı Seydali Ağa, birden kendilerini olay çıkartan İki grubun ortasında bulurlar. Aldıkları darbe sebebiyle hastaneye kaldırılırlar. Daha sonra da polise taş atmaktan karakolda ifade verirler.

Dayısının evinde dayıoğlu Yusuf’la birlikte kalan Bican, dayısının huzursuzluklarından rahatsızlık duyar ve evi terk ederek sendikada kalmak ister. Öte yandan dayıoğlu Yusuf, bir ideolojinin afişlerini sokaklara yapıştırmaktadır.

Bican’ın eski işyeri arkadaşı Seydali Ağa, ağır ve sağlıksız çalışma şartlarına dayanamayarak işten ayrılır ve üç tekerlekli araba ile karpuz satmaya başlar. Bir cuma günü namazda iken zabıtalar tezgâhını götürür. Cami çıkışı ne yapacağını şaşıran Seydali Ağa kendisine doğru gelmekte olan kalabalık bir grubun içerisinde kendisini bulur. Grubun içerisinde Bican’la karşılaşır. Bican, sendikanın eylemine katılmış ve elinde dövizle slogan atmaktadır. Birden bir silah sesi ile ortalık toz duman olur. Kör bir kurşun Bican’ın şakağından girer. Bican, Seydali Ağa’nın kucağına yığılır.

Yıllar önce istemeyerek karıştıkları bir olayın benzeri olay, yıllar sonra tekrar tezahür eder. Bu seferki olay, acı bir sondan ibarettir. Hikâye bu şekilde nihayete erer.

Köyden şehre gelen saf, masum Bican, yıllar içerisinde şehir hayatına uyum sağlamış ve başka bir ifade ile masumiyetini kaybetmiş, tüketim toplumunun dişlileri arasında ezilir olmuştur.

Hikâyede Bican, sözde,  sendikal mücadele ile sömürüye karşı çıkış yaparak emeğin kutsallığından ve alın terinden yana tavır takınmıştır. Bununla beraber hikâyede sanayileşme olgusunun insan gerçeği üzerindeki olumsuz etkileri de vurgulanmaya çalışılmıştır.

Sanayileşmenin insan gerçeğinin önüne geçmediği ve sanayileşmenin amaç değil araç olduğu bir dünyada yaşamak özlemiyle…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net