28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
GEREKSİZ GELEBİLİR AMA
18 Haziran 2020 Perşembe Bu yazı 12270 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanlara bazı bilgiler gereksiz gibi görülebiliyor. Yada istediğiniz bilgilere bir tık karar uzaksınız ve istediğiniz zaman açar bakarsınız denebilir. Her şeyden önce gereksiz gibi görünen bilgiler artık küreseldünyamızda pek çok şeyde gerekli duruma düşüyor. 

Bunun en büyük örneği günümüzde yaşadığımız pandemi yani salgın hadisesinde ortaya çıktı. 

Dünyanın öbür ucunda olan bir virüs olayı çok kısa süre içerisinde tüm dünyayı sardı. Ben bu salgından etkilenmem diyen bir ülke çıktı mı? Birkaç ülke lideri çok dikkate almadı bu salgını ama salgın kendi ülkesini sarınca özür dileyip derhal en etkili önlemleri alma gailesine düşütler.

İkinci konu ise evet her istediğiniz bilgiye anında ulaşma imkânına sahipsiniz. Ama maalesef her bilgi doğru değil ve her bilgi sizin ihtiyacınıza cevap vermeyebilir. Yani kişi ve kurumlar kendi siyasi görüşüne göre internet ortamına bilgi atabiliyor. Hatta bunu ülkeler bile psikolojik savaş için yapıyor. O halde ulaştığınız bilgi doğru olmayabiliyor. 

Nasıl dini konularda Kuranı kerimde yâda hadisi şeriflerde yazmayan bir konuyu günümüze kadar yaşamış İslam büyüklerinden araştırıp, pek çok kitaplar karıştırıp bulmaya çalışıyorsak günümüzde bir bilgiyi bulmak için bastığımız ilk tuşta karşımıza gelen ile değil güvenilir tüm kaynakları inceleyerek bulmak gerekli.

Size gereksiz gelebilir dediğim gibi ama size bir iki bilgiyi arz etmek istiyorum. Bu konuları neden seçtiğimi de sonunda arz edeyim.

Dünyada pek çok ülke var karışık biraz. Yani herkes herkesi ülke olarak görüp tanımadığı için farklı sayı çıkıyor karşımıza.  Uluslararası ortamda tanınan 193 ülke vardır. Birleşmiş Milletlere üye olmayan veya uluslararası ortamda tanınmayanlarla birlikte bu ülkelerin sayısı 206'yı bulmaktadır.

Dünyada Birleşmiş Milletlere (BM) göre 193 ülkenin egemen bir şekilde var olduğu kabul edilmektedir. Ancak bu sayı aslında 193'den daha fazladır. Çünkü kendi bağımsızlığını ilan etmiş ancak BM’nin resmen tanımadığı birçok ülke daha vardır.

Bu ülkelerden biride Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir (KKTC). KKTC nin varlığını resmen tanıyan tek ülke Türkiye’dir, diğer ülkeler KKTC yi resmen tanımamaktadırlar. Dünyada KKTC nin durumunda olan birçok ülke mevcut durumda, mesela Kosova. 

Dünyada kurulmuş olan örgütlerinde resmen tanıdıkları ülke sayısı birbirlerinden farklıdır. Birleşmiş Milletler 193 ülkeyi resmen tanırken, Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) 213 ülkeyi resmen tanımaktadır.

Uluslararası Futbol Federasyonuna kayıtlı ülke sayısı: 208Dünya Sağlık Örgütüne kayıtlı 193Dünya Ticaret Örgütüne kayıtlı 153, Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonuna kayıtlı ülke sayısı: 190 ülkevardır.

Dünyadaki nüfusu fazla olan Ülkeler listesi; 1- Çin 2- Hindistan 3- ABD 4- Endonezya 5- Brezilya 18- Türkiye’dir.

Birleşmiş Milletler tarafından paylaşılan verilere göre, şu an için dünyada 7.000 bin ile 8.000 bin arasında dil var. Konuşulan dillerin yarısının konuşan nüfusu 10 binden az. Bu dillerin takriben olarak 4/1’inin konuşan sayısı bin kişiden az. Avustralya’da 108, Hindistan’da 198 ve ABD’de 190 kadar dil, kaybolma yolundadır.

Türkiye'de Türkçeyle birlikte 36 dil konuşuluyor. Ancak Türkiye'nin dilleri için güncel çalışmalara ihtiyaç vardır.

Abazaca ,Abhazca, Adigece (Çerkesçe) , ArapçaArnavutçaAzerice, BoşnakçaBulgarcaÇingene DilleriDomari ve Romani ErmeniceGagavuzcaGürcüceKabartayca (Çerkesçe)KazakçaKırgızcaKırım TürkçesiKumukça,  KürtçeZazacaDimliceKırmançiŞikakiHerkiLadinoLazcaOsetçeÖzbekçeRumca (Yunanca), SüryaniceTuroyo ve Hertvince Süryanice,  Hertvince,  TatarcaTürkçeTürkmenceUygurcadır.

Çince dünyada en çok konuşulan dillerin arasında ilk sırada yer alıyor. Çinceyi dünyada toplam 1.300.000.000 insan konuşuyor. Dünya dili olarak bildiğimiz İngilizce ise en çok konuşulan dillerin arasında 2. sırayı alıyor. İngilizce en çok konuşulan dil olmasa da en yaygın dil olma özelliğini taşımaktadır. İngilizceyi427.000.000 kişi konuşuyor. İspanyolca dünya dilleri arasında en fazla konuşulan 3. dil. Hintçe ise en çok konuşulan diller arasında 4. sırayı almış durumda.

Ural – Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer alan, dünyadaki en zengin dillerden biri olan Türkçe en çok konuşulan 5. dil durumunda.

Türkçeyi Doğu Türkistan'dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kadar çoğunluğu Orta Asya'da olmak üzere 220.000.000 Türk konuşuyor.

Türkiye'yi 6. sırada Arapça takip etmektedir.Arapçayı 181.000.000 kişi konuşuyor.

Bu bilgileri Cumhurbaşkanının dediği Dünya beşten büyüktür sözünün kanıtı için yazdım. Aslında Dünyanın Jandarmalığını üstelenen ülkeler kadar bu evrende yaşayan ve kendi dilleri kültürleri olan pek çok topluluk ve ülke vardır. Bunların söz hakkının olamaması bir ayıptır. 

Yine devam ederiz inşallah farklı ve gerekli bilgilerle.

Selam ve dua ile

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Bilgi  -  21-06-2020 - 16:42
Boyle bilgileri kisa kisa bizimle paylasmaya devam ederseniz cok memnun oluruz. Guzel bir konsept
Serap ŞENOL  -  19-06-2020 - 08:14
Hiç bir bilgi gereksiz değildir kaldı ki bu bilgileri araştırıp bize iletmeniz çok güzel hocam. Elinize sağlık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net