26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
İşçinin Kefen Parası
22 Haziran 2020 Pazartesi Bu yazı 15676 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Öncelikle Kıdem Tazminatı ne demek bir cümle ile bahsetmek istiyorum. Kıdem tazminatı çalışanın çalıştığı yıl sayısı kadar işine son verilmesi veya belirli koşullarda işten ayrılması (evlilik askerlik, emeklilik gibi) halinde aldığı brüt maaştır. Örneğin bir çalışan 5 yıl çalıştığı kurumdan çıkarılırken veya yasalarda belirtilen istisnai koşullara göre kendi isteğiyle işten ayrılması halinde üç bürüt maaşını tazminat olarak alır. Kıdem tazminatı hesaplanırken işten ayrılmadan alınan son bürüt maaş dikkate alınmaktadır.

 

2022’de hayata geçirilmesi planlanan “Tamamlayıcı Sigorta” kapsamında Kıdem tazminatı fonu yeniden gündeme geldi.

 

Kıdem tazminatının fona devredilmesi demek genel hatları ile artık çalışan kıdem tazminatını  ancak 60 yaşında ama ancak onun da yüzde 25’ini alabilecek. Geri kalanı da maaşına yansıtılacağı bir sistemdir. Bunun yanında eski sistemde işçiden hiç kesinti yapılmazken yeni sisteme göre işçide % 3 kesilecek, işverenden kesilen % 8 % 5’e düşecektir. Bununla hükümet işçinin cebine elini atmış ve bu sosyal adalete hiç uygun değildir. Bu sistem aslında emekli olduğunda eline toplu para geçen işçinin bu hayallerinin yok olması demektir.

 

Türk-İş başta olmak üzere bütün işçi konfederasyonları kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasından yanalar. Bunun yanında mevcut sistemde kıdem tazminatını alamayan çalışanların olduğu ve hak kaybı olmadan herkesin kıdem tazminatını almasını istiyorlar. Bu sorun basit mevzuat değişikleriyle çözülebilir. Yapılacak olan düzenleme ile, “işçi bir gün bile çalışsa, istifa dahi etse kıdem tazminatına hak kazanır şartı getirilir” ve işverenin iflası durumunda işçi alacaklarına ilk sırada yer verilebilir.

 

İşçi ve işçi örgütleri bu konuda çok duyarlı  “Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında cevabı grev olacaktır.” denilerek Kıdem Tazminatı ile ilgili kararlılığını açıkça ortaya koymaktadır.

 

Çalışanlar Kıdem tazminatına “oğullarının damatlığı”, “kızlarının çeyizi” ve “ailelerinin geleceğinin güvencesi”, “yarınlarının sigortası” olarak görmektedirler.

 

Bu sebeple ısrarla sendikalar “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir, asla dokundurmayız.” Diyerek sert çıkış yapmaktadırlar.

 

Kıdem tazminatı konusunda hükümet tarafından ne zaman bir düzenleme tasarısı ortaya atılsa çalışan haklı olarak huzursuzlanmaktadır. Çünkü işçi biliyor ki yapılacak her düzenleme kendi haklarından bir kısmının gasp edilmesi anlamına geliyor. İş barışını, ülkenin iç huzurunu bozacak bu çalışma da hükümetlerin de daha fazla ısrarcı olmaması gerekmektedir.

 

Evet, Kıdem tazminatı işçinin alın teridir, kefen parasıdır. Geleceğidir. İşçi bunun için genel grev yapmayacakta ne için yapacak. Tabiki bağlı olduğu örgütlerde sorunu slogan cümleleri ile geçiştirmeyecek, dik duracaklar.

 

Ülkenin ekonomik sorunlarla boğuştuğu, pandeminin ekonomik zararlarının daha tam olarak bilinemediği bir dönemde işsizliği engelleyip, istihdamı artırmamız gereken bir dönemde hem işçinin hem de işverenin benimsemediği bir sistemi niye tartışıyoruz anlaşılır gibi değil. İşçi bu durum karşısında “Deniz bitti. Karaya oturduk sırada işçinin cebine mi el atmak kaldı? diye sormaya başlamıştır.

 

Toplumun tümünü ilgilendiren bu kadar önemli bir konunun çözümü için işçi, işveren ve kamuyu temsilen uygulamacı ve akademisyenlerden bir bilim kurulu oluşturularak detaylı çalışmalar yapılması faydalı olacaktır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net