07 Ağustos 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Sizlerin Hakları Yenmez Yedirilmez
Sizlerin Hakları Yenmez Yedirilmez
MHP'de  Kongre Zamanı
MHP'de Kongre Zamanı
Ataseven'den Yerinde İnceleme
Ataseven'den Yerinde İnceleme
Trafoda Çıkan Yangın Söndürüldü
Trafoda Çıkan Yangın Söndürüldü
  YAZARLARIMIZ
Uçar Sahnelere Geri Dönüyor
23 Haziran 2020 Salı Bu yazı 4441 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkaleli Sanatçı Erdal Geyikçi Erdal'ın sayfası adı altında bu haftaki konuğu Kırşehir Çiçekdağlı ünlü ses ve saz sanatçısı Dursun Uçar'a konuk oldu. Geyikçi, Dursun Uçar'ın hayat hikayesini dinledi.

 

BAYRAĞI DALGALANDIRIYORUZ DİYOR

Bugün sazıyla sözüyle,tezenesiyle Merhum Neşet Ertaş üstadın, akrabası ve aynı ağızdan okuyan, Dursun Uçar üstadımıza evine konuk oldum. Sohbet etmeye başladık, eşi çayı demledikten sonra,sohbet geçmişten bu güne başladı. 9 Yaşında sazı eline aldığını, o dönemin üstatları, Muharrem Ertaş, Hacı Taşan ve Neşet Ertaş dinleyerek feyz alıp, kendi kendine bellediğini söylüyor. Onların bizlere bıraktığı bayrağı dalgalandırıyoruz diyor. Biz abdal ve teberlerin mayasında çalıp söylemek var. Dededen toruna çalıp söyleriz. 66 yaşında ve 57 yıldır saz elinde olduğunu söylüyor.

33 tane kaseti ve 100 e yakında hazır olan, sözleri olduğunu söylüyor. Eskisi gibi kasetlerde kalmadı,CD var,çıkarsak da getirisi fazla olmadığını dile getiriyor. Evliyim 5 kızımı, saz çalarak geçimlerini sağladım ve hepsini de evlendirdim. Çok büyük paralar kazanmadık, birçok firma kasetlerimizi çıkardı, aldıklarımız da oldu, alamadıklarımız da oldu. Eskisi gibi düğünlerde kalmadı, temmuzda düğünler açılıyormuş. Eğer gelirse,yine bu yaşta düğün çalarız.

 

DÜNYANIN HER YERİNDE VAR

Daha ayaktayım yıkılmadım,müzisyenim ve sanatçıyım diye geçinen,40 tane müzisyeni cebimden çıkartırım diyerek de,hafiften espri yaptı. Şimdiki nesil 3-5 parça öğrenen sanatçıyım diyor. Küçük ve büyük kalmadı; Sanata ve sanatçıya da değer verilmediğini söylüyor. Geçmişte yazdığım eserler,bir zamanlar herkesin dilindeydi. Bunlardan birkaç Tanesi’’sen Gülersen Gül Açar Yaz Olur,Usandım,Kader’’ ve birçok okuduğum eserler. Şimdi ise, eskisi gibi yazanda kalmadı, sevindirici olan ise, geçmişte yazılanları okumaları. Bir nebzede olsa, bırakılan bayrağı dalgalandırıyorlar.

Çıkar dünyanın her yerinde var. Üzücü olan ise,çıkarlar yüzünden,sanata da saygının kalmaması.

Neşet Ertaş üstad,’’Ah Yalan Dünya’ ’derken, Her yüzümüze güleni dost sandık. Hatasız kul olmaz,hepimizin hataları olmuştur. Yakında hayatını anlatan kitabın çıkacağını ve hazırlıklarının sürdüğünü söylüyor. Kendisiyle; Merhum Neşet Ertaş üstadın, hayatının anlatıldığı ve konser verdiği çiçek dağına da, birlikte gitmiştik. Neşet Ertaş sahneye geldiğinde; Dursun Uçar‘’Ustanın olduğu yerde, sazı elime almam dediğini’’kulağımla duymuştum.

 

HAFİFTEN SERZENİŞTE BULUNMUŞ

Neşet Ertaş sahneye çıktığında, arkasında oturan Dursun Uçar a,neredesin göremiyorum, benim gibi gara suratlı adam demişti. Neşet Ertaş üstadı dinlerken, gözleri dolmuş ve hafiften yaşlar damlıyordu.

Sohbet ederken, Neşet Ertaş’ın Ankaralı sanatçılar için söylediği sözü hatırladı. Bu Ankaralı müzisyen arkadaşlar, bana bu yaştan sonra oyun havası yazdıracaklar. Yazıp söylediğim bütün sözleri değiştirip söylüyorlar diye, hafiften serzenişte bulunmuş. Dünya da yaşanan Korana Virüs Covit19 günlerinden dolayı,3 aydır evden çıkmadığını, Bugünde torunlarım geldi onları seviyorum. Evde kekliklerime bakıyorum;Can besliyoruz, cana kıymıyoruz ve onlardan feyz alıp yazıyorum. Sohbet için ve hediye ettiğin tesbih için teşekkür ederim, 41 yıllık Musâhipimiz Dursun emmim..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
Erdal Geyikçi
Başar Özdemir
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  06 Ağustos 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net